Czy studia na Uniwersytecie Warszawskim dają świetlaną przyszłość? O znanych absolwentach słów kilka

Po UW – do Internetu?
Myśl o tym, że studia na najlepszej uczelni w Polsce to gwarancja zawrotnej kariery bywa zwodnicza. Wiedza nie zawsze okazuje się wystarczająca – tylko nielicznym spośród setek tysięcy absolwentów udaje się odnieść sukces. Jak do tego dochodzi? Takie osoby często mają pomysł na siebie lub po prostu nie odpuszczają i wytrwale dążą do celu.

warsaw-882113_640

Przykładem jest absolwentka polonistyki – Paulina Mikuła, która wykorzystuje swoją wiedzę na prowadzonym kanale na YouTube. Kolejna osoba – jeszcze nie absolwentka, ale już znana w całej Polsce i lubiana przez internautów youtuberka to Billie Sparrow, czyli Weronika Szymańska, której niedawno udało się wydać nawet swój własny zbiór wierszy.


Politycy z przypadku?

Osoby o ugruntowanych poglądach politycznych muszą zmierzyć się z faktem, że na Uniwersytecie Warszawskim studiowali obecni politycy z różnych ugrupowań. A może nie wszystko wiecie o swoim faworycie? Przekonajmy się, jakie wykształcenie mają politycy.

W murach naszej uczelni kształcił się między innymi Janusz Korwin-Mikke – studiował matematykę, której naukę przerwał na rzecz Instytutu Filozofii i Socjologii. Jarosław Kaczyński, jak duża część członków polskiej sceny politycznej, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji. Były prezydent Bronisław Komorowski uczęszczał na Instytut Historyczny. Co ciekawe, powtarzał rok, a w trakcie swoich studiów należał do Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW, pełniąc także funkcję jego prezesa. Paweł Kukiz do niedawna kojarzony z muzyką z wykształcenia jest prawnikiem oraz ma ukończone studia na kierunku administracja.

Czerwony dywan

Wbrew pozorom osoby ze świata show-biznesu mogą zaskoczyć nas swoim wykształceniem, mimo że przyjęło się uważać je za grupę niegrzeszącą inteligencją, co jest dużym błędem. Na Uniwersytecie Warszawskim kształciła się między innymi perfekcyjna pani domu, czyli Małgorzata Rozenek-Majdan. Dziennikarka z wykształcenia jest… prawnikiem oraz ma za sobą pracę doktorską. Nie udało jej się jednak pogodzić pracy w mediach z uzyskaniem habilitacji.

Grono cenionych dziennikarzy i publicystów to również absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego. Możemy obserwować osoby, których kariera opiera się jedynie na obecności na ekranach telewizorów, a także takie, które dzięki swojej wiedzy są w stanie przekazać odbiorcom inne, ciekawe spojrzenie na dany problem.

Kuba Wojewódzki wielokrotnie powtarzał podczas spotkań z młodymi ludźmi, że studiowanie dziennikarstwa… mija się z celem, czemu dał wyraz, rezygnując z tego kierunku. Dzisiaj wiemy, że nie może on narzekać na brak popularności. Z kolei zainteresowana filmem i muzyką Karolina Korwin-Piotrowska to absolwentka historii sztuki na naszej uczelni. Agata Młynarska to z kolei absolwentka Wydziału Polonistyki.

Ceniona pisarka i eseistka Olga Tokarczuk studiowała na Uniwersytecie Warszawskim psychologię. Czy odnajdujecie w jej książkach budowanie pogłębionych psychologicznie postaci? Wydaje nam się, że robi to perfekcyjnie. Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej i były działacz antykomunistyczny Adam Michnik aktywnie uczestniczył w życiu naszego uniwersytetu, a w wolnych chwilach studiował historię.

Kierunek studiów bywa zwodniczy i często ogranicza nasze myślenie o danej osobie. Przykładem jest absolwent UW Andrzej Blikle. Mistrz cukierniczy, który był prezesem firmy rodzinnej to… profesor nauk matematycznych. Jego doktoraty dotyczą języka programowania i maszyn bezadresowych. Blikle to także wieloletni pracownik Instytutu Matematycznego PAN.

UW kształci artystów?

Starsze pokolenia z dumą wymieniają takich autorów jak Witold Gombrowicz i Gustaw Herling-Grudziński, którzy przebywali w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że nasza uczelnia jest bogata we współczesnych artystów, którzy docierają głównie do młodego pokolenia. 
Dorota Masłowska – autorka dramatów i powieści, studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Muniek Staszczyk, a właściwie Zygmunt Marek Staszczyk, znany ze współpracy z czołowymi polskimi zespołami, to absolwent polonistyki. Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego jest również Taco Hemingway, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych obecnie raperów. Muzyk studiował kulturoznawstwo.


Jednym z absolwentów naszej uczelni, o którym uważam, że warto pamiętać jest Quebonafide, który studiował filozofię na UW. Mimo, że sam uważa, że „filozofia mu nic nie dała”, to myślę, że dużo dała jego słuchaczom. Kuba w wielu kawałkach używa trudnych, filozoficznych słów. Dzięki niemu ja, oraz wielu jego fanów poszerzyło swoją wiedzę i poznało specjalistyczne słownictwo. Gdyby nie on, nie wiedziałabym czym jest chociażby, solipsyzm. Poza tym, myślę że warto zwrócić na Quebo uwagę także z takiego względu, iż rap jest w Polsce silnie marginalizowany – jest uważany za kulturę niską, brutalną, tymczasem okazuje się, że muzycy tego gatunku są ludźmi wykształconymi. – mówi Marysia, studentka II roku Filologii Polskiej.

Studenci, wybierając kierunek studiów, mają różne motywacje. Od zabicia czasu, przez spełnienie ambicji rodziców, kończąc na prawdziwej pasji. Przebywając na uniwersytecie może się zdarzyć, że najzwyczajniej w świecie polubimy się z historią naszego wydziału i będziemy zdobywać wiedzę z pełną świadomością, że mury tej uczelni nie były obce wybitnym postaciom.

Liczni absolwenci naszej uczelni, którzy odnieśli sukces, powinni być dla nas inspiracją i dowodem na to, że nigdy nie wiemy, do czego w praktyce przyda nam się zdobyta tutaj wiedza. Ukończone przez popularne osoby kierunki studiów wcale nie muszą sugerować, że ktoś zmarnował lata na poszerzanie wiedzy z danej dziedziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s