Kultura, studencie!

Zniżki studenckie kojarzą nam się głównie z tanimi biletami na PKP i piwem za piątkę. Kultura stereotypowo pozostaje w sferze przekraczającej materialne możliwości przeciętnego studenta. A to przecież bzdura – okazuje się, że z warszawskich instytucji kultury można korzystać za bezcen. Jeśli tylko wiadomo, gdzie szukać.

     art-school-of-athens-1143741_1280

Na pierwszy ogień weźmiemy muzea
Noc Muzeów nie jest jedynym okresem w ciągu roku, kiedy można za darmo podziwiać najlepsze wystawy w stolicy. Wiele osób pamięta o słynnych czwartkach, podczas których nie trzeba płacić za przekroczenie progu np. Zachęty czy Muzeum Łazienek Królewskich. Ale zacznijmy od pierwszego dnia tygodnia. Poniżej prezentujemy listę muzeów, które w poszczególne dni otwarte są za darmo.

Poniedziałek: Muzeum Plakatu, Stacja Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa), Muzeum Sue Ryder, Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, Muzeum Kowalstwa.

Wtorek: Muzeum Narodowe, Muzeum Sue Ryder, Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka, Muzeum Nurkowania, Muzeum Kowalstwa, Muzeum Karykatury, Muzeum Azji i Pacyfiku.

Środa: Muzeum Fryderyka Chopina (od marca 2019), Muzeum Sue Ryder, Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka, Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Kowalstwa, Muzeum Azji i Pacyfiku.

Czwartek: Muzeum Farmacji, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,Zachęta, Muzeum Łazienek Królewskich, Muzeum Warszawy (jak również podlegające mu Centrum Interpretacji Zabytków i Muzeum Warszawskiej Pragi), Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka, Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Niepodległości, Fotoplastikon Warszawski,  Muzeum Kowalstwa, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Wojska Polskiego.

Piątek:  Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka,  Muzeum Kowalstwa, Muzeum Azji i Pacyfiku.

Sobota: Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka, Muzeum Kowalstwa, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Sportu.

Niedziela: Muzeum Chopina (do końca lutego 2019), Centrum Pieniądza NBP mi. Sławomira S. Skrzypka, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Literatury (wystawa stała), Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Ziemi.

Lista powstała w oparciu o informacje ze stron internetowych wyżej wymienionych muzeów. Warto także nadmienić, że do większości z tych płatnych, można wejść nawet kilka złotych, a np. Muzeum Polin przygotowało specjalną ofertę dla studentów i uczniów, którzy za wstęp zapłacą tylko złotówkę.

Chodźmy do kina!
Ceny biletów do kina mogą odstraszać niektórych studentów, co może doprowadzić do korzystania z nielegalnych wersji z rosyjskim dubbingiem, chińskimi napisami i kiepską jakością. Nie trzeba jednak piracić i nadal można być na bieżąco z aktualnymi nowościami na srebrnym ekranie. Podobnie jak w przypadku muzeów, sztuka polega na wybraniu odpowiedniego dnia tygodnia. I oczywiście miejsca.

We wszystkie dni tygodnia studenci UW mogą pójść do kina Amondo za 10zł. A oprócz tego:

Poniedziałek: Tego dnia kupimy bilet w Muranowie za 12zł, a w Kinie Wisła za 13zł. Bilety w sąsiadującym z Kampusem Głównym UW Kinie Kultura także kosztują wtedy 12zł. Jeśli uda nam się kupić bilet do Luny w przedsprzedaży, zapłacimy tylko 10zł. Jeśli nie – dwa złote więcej. Kino Stacja Falenica – 13zł.

Dzięki UW Here, studenci Uniwersytetu Warszawskiego płacą mniej za bilety do kina Muranów w inne dni tygodnia.

Wtorek: Bilety ulgowe w Kinie Kultura za 14zł (do 17:00).

Środa: Bilety w Kinotece kosztują po 15zł.

Czwartek: Bilety w Kinie Luna kosztują po 15zł. W kinie Kultura 14zł (do 17:00)

Warto  zwrócić uwagę także na te kina:
 -Bilet studencki na film 2D do kina Atlantic kosztuje 18zł w dni powszednie, a w piątki i weekendy – 20zł.
 -Kino Świt – bilety ulgowe od 12 do 14zł.
 -Mieszczący się na Mokotowie Iluzjon oferuje bilety ulgowe od 12 do 15zł
 -W Kinie Elektronik bilety ulgowe kosztują 15zł od poniedziałku do czwartku. W piątki 16zł.

Wiele ze stołecznych kin (także multipleksy, czego dobrym przykładem jest Multi Kino) oferuje także karty lojalnościowe, które finansowo zwykle bardzo się opłacają.

Idź do teatru, dopóki studiujesz
Nie oznacza to, że później nie warto. Warszawska scena teatralna ma swoim widzom do zaoferowania dużo niezależnie od wieku. Nie powinno się jednak przekładać wizyt w teatrze na „po studiach”, bo właśnie teraz mamy na to czas. I dobre zniżki. Poniżej przedstawimy listę stołecznych teatrów, w których studenci są szczególnie uprzywilejowani.

  1. Teatr ME/ST – Każdy student może kupić bilet na wybrany przez teatr spektakl za 25zł. Ale student Uniwersytetu Warszawskiego jest bardziej uprzywilejowany – korzysta z tej oferty na cały repertuar.
  2. Teatr Powszechny – W każdy wtorek i w każdą środę można kupić bilet studencki za 20zł. Liczba  takich tańszych biletów jest oczywiście ograniczona.
  3. Teatr Ochoty – Zaprasza studentów na wybrane przedstawienia w cenie 15zł
  4. Teatr Rozmaitości – Bilety dla studentów często tańsze niż 50% ceny biletu normalnego.
  5. Teatr Polski – Około 20zł za okazaniem legitymacji studenckiej na cały repertuar, wyjątki na stronie teatru.

Oczywiście warto także spróbować kupić wejściówkę i nie bać się przychodzić na spektakle wystawiane przez alternatywne środowiska artystyczne. Często można miło zaskoczyć się na amatorskim przedstawieniu – trzeba mieć tylko otwarte oczy. A co ważniejsze – także głowę.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s