Jeżowe love

Pies, kot, chomik, kanarek czy świnka morska? Zwykle sklepy zoologiczne i hodowle oferują dość sztampową ofertę zwierząt domowych. Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu nowego członka rodziny powinniśmy zastanowić się, czy dane stworzenie pasuje do naszego stylu życia. Jeże zyskały popularność w Social Media między innymi dzięki filmikom i memom rozsyłanym wśród znajomych. Niektórzy sądzą, że są bardziej urocze niż kocięta. Jednak niewiele osób wie, jak funkcjonują one w rzeczywistości.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Jeże pigmejskie żyją średnio 4 lata i są idealnymi zwierzętami dla osób zapracowanych lub studentów, ponieważ prowadzą nocny tryb życia. W przeciwieństwie do psów, nie trzeba ich wyprowadzać. Opieka na tymi zwierzętami nie jest szczególnie skomplikowana.

Te czarujące zwierzęta pierwotnie zamieszkiwały Afrykę i Europę. Lubią ciepły klimat, najlepiej czują się w temperaturze powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Niższa temperatura może prowadzić do hibernacji, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia, bo poza naturalnym środowiskiem mogą się nie obudzić.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Wyróżniają się na tle innych zwierząt domowych. Są łagodniejsze od gryzoni, ich ugryzienia są mniej groźne niż te pochodzące od królika. To bardziej uszczypnięcia niż ugryzienia. Jeśli zaprzyjaźnimy się z jeżem, to nawet kolce nie będą nam takie straszne.

Jeże pigmejskie zaznaczają nowy teren śliną, próbują w ten sposób zakamuflować swój zapach i dostosować się do otoczenia. Ich dominującym zmysłem jest węch, który pozwala odnaleźć pożywienie w ciemnościach.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Kiedy jeże przychodzą na świat, ich kolce osłonięte są błoną, która ma ochronić matkę przed poranieniem podczas porodu. Tygodniowe jeże są wielkości piłeczki pingpongowej. Zdarzają się w miocie osobniki, które są dużo większe od swoich małych braci i sióstr. Małe jeże nie mają poczucia wysokości. Trzymanie jężątek jest niesamowitym uczuciem. Dorosłe osobniki mają niezwykle miłe futro na brzuchach, co sprawia, że trzymanie jeża w dłoniach jest wbrew pozorom niezwykle przyjemne.

W przeciwieństwie do małych gryzoni, dla jeży szkodliwe jest przebywanie w trocinach, ponieważ powodują one podrażnienia ich skóry. W hodowli, którą odwiedziliśmy, jeże były nauczone korzystania z kuwety, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Ponadto małe osobniki były od urodzenia nauczone przebywania z ludźmi, więc są skore do zabawy i nie przeszkadzają im domowe hałasy. Stworzenia te najlepiej czują się w oddzielnych terrariach bo mogą się swobodnie wybiegać.

Opiekowanie się tymi stworzeniami nie jest skomplikowane. Musimy zapewnić im czyste terrarium, zabawki – tunele, kładki, piłeczki, odpowiednio zbilansowaną karmę i naszą miłość. Przed zdecydowaniem się na przygarnięcie jeża pigmejskiego musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy ponosić koszty weterynarza i zakupu specjalnego pożywienia, w tym owadów karmowych. Jeże, wbrew legendzie wyniesionej ze szkoły, są ssakami mięsożernymi i nie lubią jabłek.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Wbrew pozorom jeże są bardzo miłe w dotyku, oczywiście nie chodzi o ostre kolce, a o delikatne futro, które mają w wewnętrznej stronie brzucha. W okresie quilingu jeże są zdecydowanie bardziej wrażliwe, ale przechodzą to tylko w okresie dorastania. Zjawisko quillingu jest naturalnym zjawiskiem dla jeży i polega na wypadaniu i wymianie igieł. Gubienie kolców odbywa się w pierwszych tygodniach życia i może powodować podrażnienia skóry.

Musimy pamiętać, że jeż europejski, którego spotkamy w ogródku jest o wiele większy niż ten, którego możemy hodować w domu. Ponadto, istnieje wiele umaszczeń jeży pigmejskich – także jeże albinosy. Ubarwienie jeża zależy od krzyżówki genów. Co ciekawe, w Polsce odbywają się wystawy dla hodowców. Podczas zawodów oceniany jest przede wszystkim wygląd zwierząt.

Jeśli zdecydujemy się na przygarnięcie jeża, musimy zwrócić uwagę na hodowlę, w której zwierzak dorastał. Sprawdźmy, czy jest pod kontrolą weterynarza i czy jest nieobciążony nowotworami oraz w jaki sposób reaguje na kontakt z człowiekiem. Jeżeli ssak jest strachliwy będzie zwijał się w kulkę i głośno fukał, chcąc odstraszyć napastnika. Jeże pigmejskie, które odwiedziliśmy w warszawskiej hodowli Jeżogród różniły się od siebie zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. Niektóre osobniki były wyjątkowo ruchliwe i skore do zabawy, więc trudno było im zrobić zdjęcie. Wzięcie pod opiekę każdego zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością, ale jeśli włożymy czas i serce w relacje z jeżykiem to na pewno nam się odwdzięczy. Jeże tak samo jak psy i koty przywiązują się mocno do swoich właścicieli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s