The Good Place to kolejny serial, który koniecznie powinniście obejrzeć w czasie kwarantanny

The Good Place to serial emitowany przez stację NBC, w Polsce można go obejrzeć na Netflixie. Sitcom miał swoją premierę w 2016 roku i ma on 4 sezony, a kilka miesięcy temu wylałam hektolitry łez na finale, który, moim skromnym zdaniem, zgrabnie połączył wszystko w całość. Twórcą serialu jest Michael Schur, którego nazwisko można kojarzyć również z produkcji takich jak Brooklyn 99, o którym już pisałam, lub z kultowym The Office. Fabułę serialu ciężko jest opisać, szczególnie jeśli chce się uniknąć spoilerów. Spróbuję jednak w kilku punktach przekonać was, że jest to serial jedyny w swoim rodzaju i że warto dać mu szansę.

Justin Lubin/NBC | 2016 NBCUniversal Media, LLC
 1. Filozofia dla opornych
  Sitcomy często poruszają tematykę etyki, właściwego zachowania i podejmowania słusznych decyzji. Jednak The Good Place omawia ten temat bardzo dokładnie i trochę z innej strony niż mogliśmy do tego dotychczas przywyknąć. Jeden z głównych bohaterów, Chidi Anagonye, wykłada etykę oraz filozofię moralną. To właśnie dzięki jego pasji widzowie uczą się najwięcej. Serial przepełniony jest lekcjami filozofii, pozwala to na zapoznanie się z naukami takich osobistości jak Arystoteles czy Immanuel Kant. The Good Place nie pokazuje nam tylko, jak podejmować właściwe decyzje, ale tłumaczy filozoficzne idee, które są podwaliną dobra. Serial uczy nas bardzo dużo w tym temacie, gdyż sam w sobie jest jednym wielkim eksperymentem myślowym.
 2. Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech
  Niektóre produkcje mają w zwyczaju skupiać się na przesłaniu i zapominać o elemencie, który widza przy produkcji zatrzyma. Większość fanów The Good Place nie oglądała serialu, by uczyć się o filozofii, wiedza ta została pięknie zapakowana w żarty na różnym poziomie. Nie mam tu jednak na celu kategoryzowania typów humoru jako lepszych lub gorszych, lecz podkreślenia różnorodności głównych bohaterów. Każdy z nich reprezentuje sobą zupełnie co innego, więc humor dostarczany jest widzowi na wielu różnych płaszczyznach. Tu ogromną rolę odgrywa Jason Mendoza, który na szczęście pojawia się już w pierwszych odcinkach serialu, więcej o nim jednak zdradzić nie mogę.
 3. Zwroty akcji
  Gdyby zwroty akcji zastępowały jedzenie, to sam ten serial zlikwidowałby głód na świecie. Tutaj prawie nic nie jest stałe i można się spodziewać wszystkiego. Gdy myślisz, że wiesz co się stanie i dziwniej już nie będzie – BUM i znowu wszystko się zmienia. The Good Place zaskakuje od samego początku aż po wyjątkowo emocjonalny, ale i satysfakcjonujący finał.
 4. Eleanor Shellstrop
  Bohaterka, od której wszystko się zaczyna – to ona łączy wszystkich bohaterów. Eleanor jest siłą, która napędza całą akcję serialu. Sami się o tym przekonacie, szczególnie w finale pierwszego sezonu i… znowu nie mogę zdradzić nic więcej.

The Good Place stawia bohaterów (nie zawsze ludzi, pozdrowienia dla Janet!) na pierwszym miejscu. Skupia się na ich rozwoju osobistym, to dlatego widzowie tak bardzo angażują się w ich losy. Serial daje nadzieję i pokazuje, że ludzie są w stanie się zmienić. To właśnie zmiana, coś czego wiele z nas się boi, aczkolwiek jest to nieuniknione, staje się tematem przewodnim całego The Good Place. Sitcom pomaga spojrzeć na życie z trochę innej perspektywy i zadaje pytanie, czy to nie intencje nie liczą się bardziej niż czyny. Na to, mam nadzieję, odpowiedzieć możecie już sobie sami. Jeśli nie, to tym bardziej zachęcam do obejrzenia The Good Place.
Dodatkowo, jeśli ktoś ma możliwość, zachęcam do oglądania serialu w języku angielskim, ponieważ, jak zawsze, nie wszystkie żarty słowne da się przetłumaczyć, a what the fork? szkoda przegapić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s