
Ciągle zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna wymusza na władzach Uniwersytetu wydawanie coraz nowszych decyzji i rozporządzeń, które mają na celu zapewnienia maksymalnie bezpiecznego
i komfortowego nauczania w tym trudnym i nieprzewidywalnym czasie. Oto zbiór najważniejszych zasad i zmian na uczelni, na podstawie ostatniego rozporządzenia Rektora, decyzji poszczególnych jednostek naukowych i dydaktycznych oraz rozporządzeń Ministerstwa Edukacji i Nauki:
Jednym z podstawowych aspektów jest przestrzeganie wymogów higieniczno-sanitarnych. Uniwersytet wymaga zarówno od studentów jak i wszystkich pracowników uczelni przestrzegania zaleceń sanepidu, a więc noszenia maseczki lub innego szczelnego okrycia ust i nosa, oraz częstego mycia i dezynfekcji rąk. Na terenie UW nie mogą się znaleźć osoby:
1) zakażone wirusem SARS-CoV-2
2) u których zaobserwowano choćby jeden z objawów charakterystycznych dla
choroby COVID-19
3) zamieszkujące z osobą, u której występują objawy, charakterystyczne dla koronawirusa.
W obecnej sytuacji ograniczamy pojawianie się na terenie uczelni do absolutnego minimum.
Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki zmieniło zasady dotyczące najważniejszego studenckiego dokumentu – legitymacji. Ważność legitymacji studenckich (również tych z hologramem z semestru zimowego ,,31-03-20”) zostaje przedłużona na cały okres ograniczenia/zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz 60 dni po jego zakończeniu.

Podział Polski na strefy żółte i czerwone wymusił zmiany w formie prowadzenia zajęć. Z powodu wejścia Warszawy do czerwonej strefy, a więc miejsca z niebezpieczną częstotliwością zarażeń, zajęcia na studiach I-go i II-go stopnia, jednolite magisterskie, doktorskie, w szkole doktorskiej i podyplomowe mają odbywać się zdalnie. Tyczy się to również wszelakich kursów i szkoleń.
Wyłączeniem od tej zasady są jedynie przedmioty praktyczne, które da się przeprowadzić na terenie uniwersytetu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Lista przedmiotów spełniających ten warunek zostanie ogłoszona 20-go października br. Zdalnie będą się również odbywały szkoły letnie, zarówno studenckie jak i doktoranckie.
Egzaminy i innego rodzaju zaliczenia przedmiotów oraz egzaminy dyplomowe będą się odbywały zdalnie.
Online zostaną również przeprowadzone:
1) egzaminy doktorskie w przewodach doktorskich wszczętych do dnia 30 kwietnia
2019 r. w zakresie dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy
doktorskiej, dyscypliny dodatkowej i obcego języka nowożytnego;
2) egzaminy z dyscypliny naukowej w postępowaniach w sprawie nadania stopnia
doktora wszczętych po dniu 30 września 2019 r.;
3) obrony rozpraw doktorskich;
4) komisje habilitacyjne oraz kolokwia habilitacyjne.
Pandemia pokrzyżowała też plany wszystkich tych, którzy liczyli na udział w zajęciach sportowych na uczelni. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UW ogłosiło, iż wszystkie bezpłatne zajęcia będą odbywały się zdalnie od 19-go października br. W kwestii zajęć płatnych ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, należy się więc sugerować mailami od prowadzących.
Na mocy rozporządzenia Rektora UW zawieszone zostało funkcjonowanie obiektów sportowych UW.
Dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego wszystkie wydarzenia, spotkania, konferencje, zgromadzenia czy uroczystości na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, których liczba uczestników przekracza 10 zostają wstrzymane.
W wyjątkowych sytuacjach może zostać wyrażona zgoda na organizację wydarzenia, spotkania, konferencji itp. jednak pod warunkiem, że w obiekcie UW jest dostępna sala z miejscami siedzącymi, uczestnicy zajmą co 4 miejsce, a minimalny odstęp między nimi będzie wynosił 2 metry. Liczba osób zgromadzonych na takim spotkaniu nie może przekraczać 25% miejsc siedzących.
Posiedzenia organów i podmiotów kolegialnych Uniwersytetu Warszawskiego będą odbywały się wyłącznie zdalnie.