
Uniwersytet Warszawski po raz kolejny został laureatem nagrody, przyznawanej za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej, w kategorii ,,Nauka – uczelnie”. To już dziewiąta Brukselka w historii naszej uczelni.
Kryształowa Brukselka jest przyznawana od 2001 roku, przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Kapituła konkursu pod przewodnictwem Ministra Edukacji i Nauki wyłania zwycięzców spośród uczestników Horyzontu 2020 – największego programu ramowego Unii Europejskiej, zapewniającego pomoc w finansowaniu i realizacji badań naukowych w krajach członkowskich. Oficjalne ogłoszenie wyników następuje na uroczystej Gali Nagrody Kryształowej Brukselki.
Nagroda przyznawana jest w kategoriach:
- Nauka – uczelnie
- Nauka – Instytuty badawcze
- Nauka – Instytuty PAN
- Biznes – Małe i średnie przedsiębiorstwa
- Biznes – Duże przedsiębiorstwa
- Administracja samorządowa
- Podmioty non-profit
- Nagroda indywidualna
- Nagroda specjalna
Pierwsza Kryształowa Brukselka powędrowała do Uniwersytetu Warszawskiego już na pierwszej gali w 2001 roku, w kategorii szkół wyższych. Następnie w 2010 otrzymał ją Wydział Fizyki UW, jako instytucja badawcza. W 2013 nagrodę indywidualną otrzymał prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki, a uczelnia ponownie wygrała w swojej kategorii. Później, odpowiednio w 2016 i 2018 roku Uniwersytet Warszawski również opuszczał galę z dwiema statuetkami. W kategoriach indywidualnych wygrali: prof. Mikołaj Bojańczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz prof. Piotr Sankowski z WMIM.
Uniwersytet zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich beneficjentów Horyzontu 2020, pod kątem liczby uczestnictw i koordynacji. W tym roku zrealizował 105 projektów, zwykle w ramach międzynarodowej współpracy. Dofinansowanie na wszystkie projekty realizowane przez UW, w ramach Horyzontu 2020, wynosi łącznie prawie 32 mln euro.