UW laureatem Kryształowej Brukselki 2020!

Źródło: https://www.kpk.gov.pl/

Uniwersytet Warszawski po raz kolejny został laureatem nagrody, przyznawanej za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej, w kategorii ,,Nauka – uczelnie”. To już dziewiąta Brukselka w historii naszej uczelni.

Kryształowa Brukselka jest przyznawana od 2001 roku, przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Kapituła konkursu pod przewodnictwem Ministra Edukacji i Nauki wyłania zwycięzców spośród uczestników Horyzontu 2020 – największego programu ramowego Unii Europejskiej, zapewniającego pomoc w finansowaniu i realizacji badań naukowych w krajach członkowskich. Oficjalne ogłoszenie wyników następuje na uroczystej Gali Nagrody Kryształowej Brukselki.

Nagroda przyznawana jest w kategoriach:

  • Nauka – uczelnie
  • Nauka – Instytuty badawcze
  • Nauka – Instytuty PAN
  • Biznes – Małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Biznes – Duże przedsiębiorstwa
  • Administracja samorządowa
  • Podmioty non-profit
  • Nagroda indywidualna
  • Nagroda specjalna

Pierwsza Kryształowa Brukselka powędrowała do Uniwersytetu Warszawskiego już na pierwszej gali w 2001 roku, w kategorii szkół wyższych. Następnie w 2010 otrzymał ją Wydział Fizyki UW, jako instytucja badawcza. W 2013 nagrodę indywidualną otrzymał prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki, a uczelnia ponownie wygrała w swojej kategorii. Później, odpowiednio w 2016 i 2018 roku Uniwersytet Warszawski również opuszczał galę z dwiema statuetkami. W kategoriach indywidualnych wygrali: prof. Mikołaj Bojańczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz prof. Piotr Sankowski z WMIM.

Uniwersytet zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich beneficjentów Horyzontu 2020, pod kątem liczby uczestnictw i koordynacji. W tym roku zrealizował 105 projektów, zwykle w ramach międzynarodowej współpracy. Dofinansowanie na wszystkie projekty realizowane przez UW, w ramach Horyzontu 2020, wynosi łącznie prawie 32 mln euro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s