„Zdalny”, „reasumpcja” czy „ład”, czyli jakie słowo zostało Słowem Roku 2021

Co roku plebiscyty na Młodzieżowe Słowo Roku oraz Słowo Roku cieszą się dużym zainteresowaniem. 5 stycznia poznaliśmy wyniki plebiscytu na Słowo Roku 2021.

źródło: http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/ogloszenie-wynikow-glosowania-na-slowo-roku-2021/?fbclid=IwAR2olJFKArDqehVObSwrp-LeaHW5389zZ7PDEry1qIMi16v9xWq7yd4exks

Plebiscyt na Słowo Roku jest organizowany przez pracowników Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od 2011 roku prowadzą witrynę internetową Słowa na czasie. Co roku na słowo, które było szczególnie ważne w dyskursie publicznym, głosują zarówno internauci, jak i członkowie kapituły. Dodatkowo wyłonione słowa są opatrzone komentarzami wybitnych językoznawców, takich jak prof. Andrzej Markowski, prof. Marek Łaziński czy dr hab. Magdalena Derwojedowa. Chociaż najwięcej zainteresowania wzbudza właśnie wybór Słowa Roku, członkowie kapituły wyłaniają również słowa miesiąca, a nawet dnia – przykładowo w listopadzie 2021 słowami miesiąca zostały: „granica”, „niepodległość”, „migrant”, „omikron” oraz „trzydziestoletnia”.

W poprzednich edycjach plebiscytu Słowa Roku wybrane przez kapitułę mogły różnić się od tych wybranych w głosowaniu internetowym, jednak zeszłoroczny plebiscyt został w obu przypadkach rozstrzygnięty bardzo podobnie – podczas gdy internauci wybrali wyrazy „koronawirus”, „kobieta” i „apostazja”, członkowie komisji zdecydowali się na zestaw: „koronawirus”, „kobiety”, „pandemia”. Przed 2020 rokiem w głosowaniu internetowym największą popularność zdobyły: „LGBT” (2019), „konstytucja” (2018), „rezydent” (2017) czy „500+” (2016). W tym czasie wyborami kapituły były: „klimat” (2019), „konstytucja” (2018), „puszcza” (2017), a także „trybunał” (2016).

Warto przypomnieć, że Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje równie popularny plebiscyt, w którym można zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku. 7 grudnia poznaliśmy zwycięskie słowo 2021, którym został „śpiulkolot”, czyli żartobliwe określenie na sen oraz miejsce do spania. Od 2016 roku kolejno wygrały słowa: „sztos”, „xD”, „dzban” oraz „alternatywka”. W roku 2020 nie wyłoniono zwycięskiego wyrazu, ponieważ na podium znalazłyby się słowa niezgodne z regulaminem konkursu, czyli uznane za obraźliwe czy związane z mową nienawiści. Wyróżniony został natomiast „tozależyzm”.

Na rozstrzygnięcie plebiscytu Instytutu Języka Polskiego zainteresowani czekają miesiąc dłużej niż na Młodzieżowe Słowo Roku – w tegorocznym głosowaniu internauci mogli wziąć udział do 31 grudnia. 5 stycznia o godz. 11 podczas transmisji online wyniki ogłosili członkowie kapituły: Marek Łaziński, Katarzyna Kłosińska i Magdalena Derwojedowa. W plebiscycie internetowym popularność zdobyły wyrazy takie jak „fala”, „reasumpcja”, „antyszczepionkowcy”, „granica” oraz „obostrzenia”, na trzecim miejscu znalazł się „zdalny”, a na drugim „cnoty niewieście”. Zarówno według internautów, jak i członków kapituły, wygrało słowo „szczepionka” w odniesieniu do szczepień na COVID-19. W głosowaniu kapituły pierwsze miejsce ex aequo zdobyło słowo „granica”, które zgodnie z komentarzem członków kapituły odnosi się zarówno do granicy polsko-białoruskiej, jak i występuje w znaczeniu abstrakcyjnym jako podział, ograniczenie. Drugie miejsce według członków kapituły zajęły słowa „dawka” (w znaczeniu dawka szczepionki) oraz „wariant” (w odniesieniu do wirusa). Inne propozycje zgłaszane przez członków kapituły to ład – wyraz nawiązujący do Polskiego Ładu – oraz „hybrydowy” – wyraz znany studentom prawie tak dobrze jak „zdalny”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s