Co z tą sesją?

Już za tydzień rozpocznie się sesja na Uniwersytecie Warszawskim. Władze niektórych polskich uczelni zdecydowały się przeprowadzić egzaminy w formie zdalnej, na UW nie ma w tej kwestii rozwiązań ogólnouniwersyteckich. Decyzja ma zostać w gestii kierownika jednostki dydaktycznej.

Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – między innymi na tych uczelniach sesja zostanie przeprowadzona zdalnie. Takie decyzje rektorów podyktowane są dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Wczoraj (23.01) odnotowano ponad 34 tysiące nowych przypadków, a w sobotę (22.01) liczba dziennych zakażeń przekroczyła 40 tysiące – najwięcej od początku pandemii w Polsce.

Kierownicy jednostek dydaktycznych z UW (na wydziale: prodziekan ds. studenckich – red.), zgodnie z Zarządzeniem nr 140 Rektora UW z 15 listopada 2021 r., mają dowolność – mogą wybrać, czy egzaminy odbędą się w tradycyjny sposób, czy zdalnie. Zarządzenie nr 140 zmienia treść zarządzenia nr 112 z dnia 16 września 2021 r. w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2021/2022.

W listopadzie zmieniono zarządzenie nr 112 tak, by poszczególne jednostki mogły przejść na nauczanie zdalne na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia o kolejne dwa – mówi Jan Wieczorek z Komisji Dydaktycznej Samorządu UW. – Kierownicy jednostek dydaktycznych mogą też zarządzić zdalne egzaminy i zaliczenia.

Wiele wydziałów z tej pierwszej możliwości już skorzystało, w praktyce prodziekanom pozostaje więc albo ta druga opcja, albo, wzorem najważniejszych władz uczelni, scedowanie odpowiedzialności niżej – czyli pozostawienie decyzji prowadzącym zajęcia.

Ta informacja dostępna jest też na fejsbukowym fanpejdżu Samorządu UW. Pod postem pojawiły się praktycznie tylko negatywne komentarze studentów, którzy wyrazili swoje oburzenie. Istnieje bowiem uzasadniona obawa, że pracownicy niektórych jednostek zdecydują się przeprowadzić egzaminy stacjonarnie, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest ryzykowne.

Obawa, jak się okazuje, zasadna. Wiadomo już, że niektóre wydziały, jak np. Wydział Psychologii czy Wydział Nauk Ekonomicznych, będą miały zdalną sesję. O innych wiadomo tyle, że jeszcze nie wiadomo. Władze jeszcze innych natomiast spróbują przeprowadzić sesję stacjonarnie za wszelką cenę – jak mawiają złośliwi: „do ostatniego żywego studenta”. Wobec takiej tendencji na Wydziale Prawa i Administracji, Samorząd WPiA wystosował do Prodziekana ds. studenckich wniosek w sprawie zmiany trybu organizacji kształcenia.

Wybór pomiędzy jakością kształcenia (która z pewnością ucierpi przez zdalną naukę i zdalne egzaminy) a bezpieczeństwem studentów, nie wydaje się być wyborem trudnym. Bądźmy optymistami – wszystko się może jeszcze zmienić. Jak doskonale wie każdy student, tydzień do sesji to bardzo dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s