Znamy Finalistów X edycji Stage4YOU

Za nami przesłuchania do dziesiątej, jubileuszowej edycji Stage4YOU! W niedzielę 6 lutego – w klubie Proxima – uczestnicy programu mieli okazję konkurować o miejsce w finale, którego zwycięzca uzyska możliwość wystąpienia na Juwenaliach. W tym roku przesłuchania trwały cały dzień – od godziny 10 aż do 22. Każdy zespół mógł przez dziesięć minut zaprezentować swoją twórczość i pokazać jury swój talent.

źródło: https://www.facebook.com/Stage4YOUnaUW/photos/pcb.2008385639332736/2008374909333809

Stage4YOU to konkurs muzyczny organizowany co roku przez Uniwerek.TV. Członkowie telewizji uniwersyteckiej z chęcią przystępują do udziału w każdej kolejnej edycji wydarzenia. W tym roku było tak samo – zespół od rana pracował nad stworzeniem materiału. Poza nagraniami, robieniem zdjęć oraz odpowiednim przygotowaniem sal, w których odbywały się przesłuchania, do zadań organizatorów należało także profesjonalne przeprowadzenie wywiadów oraz zadbanie o dobre samopoczucie artystów.

Co roku uczestnikami mogą zostać zarówno zespoły, jak i soliści, warunkiem jest tylko, aby byli to licealiści, studenci lub osoby poniżej 30. roku życia. Podczas tegorocznej edycji najmłodsza artystka miała 15 lat. Celem wydarzenia jest podarowanie młodym twórcom o wyjątkowym potencjale muzycznym szansy na rozwinięcie swoich umiejętności oraz kariery. Oprócz zaprezentowania się przed publicznością oraz uzyskania możliwości występu na Juwenaliach, uczestnicy mają okazję zawalczyć o atrakcyjne nagrody – na finalistów czeka nagranie teledysku w studio Uniwerek.TV. Nagrodą samą w sobie są także nieocenione wskazówki od członków jury, w którym w poprzednich edycjach zasiadały osobistości takie jak Dawid Podsiadło, Michał Szpak czy Mery Spolsky. W tym roku stanowiska jurorów objęli Łukasz Noszczak, założyciel Uniwerek.TV, oraz od lat obserwujący rozwój programu Robert Gajewski i Dominik Łuniewski. Początkujący artyści mogli dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas rozwijania swoich karier. Usłyszeli także, jak udoskonalić swój wizerunek, aby współgrał z ich twórczością oraz by zaznaczyć, w którym muzycznym kierunku zmierzają.  

Na ubiegłorocznych Juwenaliach UW mieliśmy okazję usłyszeć zespół hai, zwycięzcę VIII edycji – ich zasłużony juwenaliowy występ przesunął się, ponieważ Juwenalia 2020 nie odbyły się. Na tym samym evencie zaprezentowała się również Maya Krav, która wygrała IX edycję Stage4YOU, w finale konkurując m.in. z zespołami Other Minds, NO SUGAR czy Caville. Maya Krav jest doskonałym przykładem, że Uniwerek.TV pomaga uczestnikom programu wypromować się również po rozstrzygnięciu rywalizacji. Artystka miała okazję supportować Sanah podczas charytatywnego koncertu „Siła jest kobietą”, organizowanego przez Samorząd Studentów UW.

Tegoroczna edycja konkursu, pod względem prezentowanych gatunków muzycznych, odznaczała się wyjątkową różnorodnością. Jak zauważył jeden z jurorów, do tej pory Stage4YOU utożsamiano z rockowymi zespołami studenckimi. W tym roku posłuchać można było zarówno rocka (modern punk rock – Willa Kosmos; połączenie muzyki współczesnej z klasycznym rock and roll’em – zespół Fera), jak i różnych odmian popu (pop klasyczny – Oliwia Kopiec; dark synthpop – Mina Stoker). Grano także muzykę trudną do przypisania jednemu gatunkowi (brzmienie leżące między disco, rockiem, poezją śpiewaną – zespół CHURTOWNIA) czy alternatywną muzykę polską (zespół FJORD). Stage4YOU daje więc szansę na rozwój różnorodnym twórcom.

źródło: https://www.facebook.com/Stage4YOUnaUW/photos/pcb.2007700929401207/2007691416068825

Konkurs odbywa się w kilku etapach. Co roku na przełomie grudnia i stycznia organizatorzy zbierają zgłoszenia i dokonują wstępnych eliminacji. Do uczestnictwa w przesłuchaniach zaproszonych jest około 20 wykonawców. Z tej grupy jury wyłania pięciu finalistów. W tym roku, w konkursie wzięło udział 14 twórców. Przed finałem uczestników czekają jeszcze nagrania studyjne – od tego, który zespół nagra najlepszy cover piosenki wybranej przez organizatorów, zależy rozstrzygnięcie konkursu. W ostatnim etapie programu jury oczywiście ocenia nie tylko przygotowane wcześniej covery, lecz także niepowtarzalne występy sceniczne podczas Wielkiego Finału.

Nawet pandemia nie powstrzymała organizatorów przed wyłonieniem i nagrodzeniem zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku członkowie Uniwerek.TV podkreślali swoją radość dotyczącą tego, że wydarzenie udało się zorganizować stacjonarnie (z uwzględnieniem reżimu sanitarnego).

Na etapie przesłuchań do X edycji Stage4YOU poziom uczestników był bardzo wysoki. Jurorzy już pierwszym wykonawcom zdradzili, że trudnym zadaniem będzie wybór wykonawców, którzy znajdą się w gronie finałowej piątki. Konkurs otworzyła Lilka Lalek – doceniona przez jurorów za, między innymi, profesjonalny występ, ciekawą osobowość oraz spójny obraz jej wizerunku z zaprezentowaną twórczością. Łukasz Noszczak podkreślił,  że jest to wyjątkowo dobry początek programu. Należy wspomnieć, że Lilka miała utrudnione zadanie. Występowała rano, przez co jej struny głosowe były jeszcze nierozgrzane. Jak sama zażartowała: „Wypowiedziałam dziś z 8 zdań!”. Jednak mimo to poradziła sobie, dzięki czemu tegoroczna edycja Stage4YOU miała bardzo dobry początek. Także kolejny zespół (o nazwie LUU) spodobał się jurorom – porównano nawet głos wokalistki do wokalu Darii Zawiałow. Co ciekawe, podczas konkursu możliwe było zaprezentowanie nie tylko swojej autorskiej twórczości, lecz także wykonanie coverów – tak właśnie zrobiła Oliwia Kopiec, najmłodsza uczestniczka programu. Po popowym występie Oliwii wysłuchać można było typowo rockowego brzmienia. Był to pierwszy rockowy występ dnia. Później swoje utwory zaprezentował kolorowy zespół CHURTOWNIA. Kolejni wykonawcy potwierdzali opinie dotyczące wysokiego poziomu muzycznego tegorocznej edycji.

Utalentowani młodzi twórcy byli zadowoleni z udziału w wydarzeniu, rozmawiali z organizatorami oraz chętnie udzielali wywiadów. Jedna z uczestniczek – Oliwia Kopiec – spytana o wrażenia oraz o to, czy odczuwa stres, odpowiedziała: „Nie! Czuję się dobrze z moim repertuarem”.

Tegorocznymi finalistami zostali: Kokavice, Willa Kosmos, Lilka Lalek, Annela oraz Mish Mash. Zwycięzca, który będzie miał okazję rozwinąć swoją karierę oraz wystąpić na najbliższych Juwenaliach, wyłoniony zostanie w kwietniu podczas finału Stage4YOU.

Red.: Agata Tomaszewska, Magdalena Zapalska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s