UW solidarne z Ukrainą

Senat UW przyjął w środę uchwałę w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą i jej społeczeństwem. W czwartek nad ranem Putin zaatakował zbrojnie Ukrainę.

Z propozycją uchwały wyszedł Samorząd Studentów oraz jego przewodniczący – Kamil Bonas. Jej przyjęcie przez Senat UW jest wyrazem wsparcia dla wszystkich Ukrainek i Ukraińców studiujących na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wczorajszego posiedzenia nikt jednak nie spodziewał się, jak ważnym symbolem solidarności będzie jej uchwalenie, w obliczu rozpoczęcia ataku zbrojnego. 

Około godziny 4 rano czasu polskiego, Władimir Putin wydał decyzję o rozpoczęciu ataku na Ukrainę. Ofensywę rozpoczęto od ostrzału kilku miast ukraińskich, w tym stolicy kraju, czyli Kijowa. Wojska rosyjskie wykorzystały zarówno artylerię, sprzęt ciężki i broń palną. Ukraina została zaatakowana zarówno drogą lądową, powietrzną, jak i morską. Rozpoczęcie konfliktu zbrojnego w Ukrainie przez opinię publiczną oceniane jest jako koniec ładu międzynarodowego, jaki dotychczas znaliśmy.

Treść uchwały Senatu UW:

Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża solidarność z Ukrainą, zmagającą się z autorytarną agresją. Nastąpiła eskalacja konfliktu – Federacja Rosyjska pogwałciła integralność terytorialną Ukrainy. W tym trudnym czasie Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża solidarność z narodem ukraińskim, a zwłaszcza z osobami z Ukrainy, należącymi do społeczności naszej Uczelni. Polska historia uczy, jakim zagrożeniem dla pokoju jest imperializm. Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża nadzieję, że przyszłość przyniesie Ukrainie oraz światu pokój.

Uchwała Senatu UW została przyjęta przez aklamację. Po głosowaniu w sali rozległy się brawa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s