Noc Muzeów na UW

Już w najbliższy weekend, w nocy z 14 na 15 maja, odbędzie się 18. edycja Nocy Muzeów. Miłośnicy wieczornego zwiedzania będą mogli odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Jednostki UW, które w tym roku organizują różnorodne atrakcje to: Biblioteka Uniwersytecka, Wydział Orientalistyczny oraz Ogród Botaniczny UW. Wystawy, gry, prelekcje oraz inne potrwają w Bibliotece Uniwersyteckiej od 19.00 do 1.00 następnego dnia.

Fot.: Kamil Leczkowski/ Uniwerek.TV

Odkryj piękno natury razem z BUW-em

Noc Muzeów w BUW-ie w tym roku przebiega pod hasłem: „BUW, naturalnie”. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać wiosenną scenerię ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej, a także przyjrzeć się wyjątkowym obiektom pochodzącym ze zbiorów specjalnych biblioteki. Gabinet Rycin, Gabinet Starych Druków oraz Gabinet Dokumentów Życia Społecznego zorganizują pokazy o tematyce związanej z naturą. Wśród eksponatów znajdą się, między innymi, obiekty ozdabiane floralnymi motywami (na przykład osiemnastowieczny kalendarzyk, na którego okładce znajduje się bukiet), szkice przedstawiające projekty ogrodów Warszawy epoki stanisławowskiej oraz ryciny kapeluszy czy sukni zawierających ornamentykę kwietną. Pierwszy raz udostępniony publiczności zostanie także projekt dywanów znajdujących się, w Sali Tronowej, Gabinecie Portretowym oraz Sypialni w Apartamencie Wielkim Zamku Królewskiego. Odbędzie się również pokaz „Powrót do natury”, który przedstawi historię związków człowieka z przyrodą.

BUW organizuje także nocny spacer po szklarniach Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego. Wydarzenie nosi tytuł „W paszczy roślinnego mięsożercy – teoria i praktyka”. Tematem będą rośliny mięsożerne oraz specyfika i przebieg ich drapieżnych działań.  Spacer odbędzie się w godzinach 20.30–22.00 oraz 22.00–23.30. Uczestnicy poznają powody, dla których niektóre rośliny (np. rosiczka) przystosowały się do zwabiania oraz spożywania drobnych zwierząt. Możliwe będzie także przyjrzenie się (za pomocą binokularu) ofiarom roślin mięsożernych oraz poznanie zasad uprawy „roślinnych mięsożerców”. Wstęp jest bezpłatny, ilość miejsc jednak ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zapisać się drogą mailową (warsztaty.ogrod(at)uw.edu.pl).

Odwiedź wernisaż obrazujący skutki destrukcji

Poza wystawami związanymi z tematyką przyrodniczą, BUW organizuje również wernisaż prac Ewy Trafnej (malarki, rzeźbiarki i performerki). Dzieła autorki, już od paru dni znajdują się na ścianach przy schodach wejściowych do biblioteki. Wernisaż będzie trwał od 14 maja od 20.00, do 30 maja. Tytuł wystawy brzmi: „Warszawa, Detroit, Charków”. Prace ukazują miasta zniszczone w wyniku destrukcyjnych działań. Autorka zwraca uwagę na elementy takie jak np. puste okna, które są charakterystyczne dla obrazu wszystkich trzech zniszczonych miast, pomimo innych przyczyn upadku tych miejskich aglomeracji.

„Poznaj Azję i Afrykę” z Wydziałem Orientalistyki

W Bibliotece Uniwersyteckiej odbędą się także wydarzenia organizowane przez Wydział Orientalistyki. Uczestnicy – zarówno najmłodsi, jak i dorośli – odkryją ciekawe aspekty kultury Azji oraz Ameryki. Do atrakcji należą warsztaty kulinarne „Rozsmakuj się w Azji i Afryce – kulinaria i popkultura” (14 maja, godzina 16.30), podczas których będzie można, między innymi, odkryć znaczenie metafory gotowania w kulturze indyjskiej oraz poznać zasady dobrego zachowania przy stole w Chinach. Odbędzie się także gra „Poznaj Azję i Afrykę” (14 maja, godzina 19.00) – jedną z nagród dla zwycięzców będzie udział w pokazie ceremonii herbaty.

Szczegółowe plany wydarzeń organizowanych w Bibliotece Uniwersyteckiej można znaleźć na stronie biblioteki (https://www.buw.uw.edu.pl/buw-naturalnie-noc-muzeow-2022-w-bibliotece-uniwersyteckiej-w-warszawie/) oraz na stronie Wydziału Orientalistyki (http://orient.uw.edu.pl/program-nocy-muzeow/).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s