Poznać prawdziwą Pragę – Muzeum Warszawskiej Pragi

Warszawska Praga, w szczególności jej północna część, dla wielu osób wciąż kojarzy się ze stereotypami, które stawiają tę dzielnicę w niekorzystnym świetle. Jest jednak miejsce, które pokazuje, jaka jest prawdziwa Praga, zarówno historycznie, jak i w chwili obecnej – mowa o Muzeum Warszawskiej Pragi, filii Muzeum m.st. Warszawy.

Kolejny punkt na turystycznej mapie Warszawy, który warto odwiedzić, znajduje się przy ul. Targowej, niedaleko skrzyżowania z ul. Ząbkowską. Jest to miejsce nieprzypadkowe, ponieważ tuż obok znajduje się bazar Różyckiego – serce Pragi Północ. Muzeum znajduje się w przedwojennych budynkach obok bazaru. Oprócz wystaw znajdujących się w głównym budynku zwiedzający w cenie biletu – dla studentów 8 zł – mają również wstęp do zabytkowych piwnic, z których można przejść do drugiego budynku, w którym mieściła się modlitewna sala żydowska. Na terenie instytucji mieści się również wyjątkowy taras widokowy oraz restauracja, w której można spróbować tradycyjnych praskich pyz.

Muzeum jest interaktywne i zastosowano w nim różne nowoczesne rozwiązania, w tym oczywiście możliwość wzięcia słuchawek z audioprzewodnikiem. Jest to oczywiście dość popularne rozwiązanie w muzeach i nikogo to nie zaskoczy, w tym przypadku jednak słuchawki okażą się wyjątkowo przydatne – chociaż wzięcie ich jest opcjonalne, razem z nimi zwiedzanie będzie o wiele ciekawsze, a nie trzeba za nie dodatkowo dopłacać. Dzięki nim będzie można nie tylko zobaczyć, lecz także usłyszeć Pragę.

Już początek wystawy stałej wzbudza zainteresowanie. Sala historii Pragi pozwala gruntownie zapoznać się z dziejami warszawskiej dzielnicy od samego początku, kiedy Praga była jedynie niewielką wioską rybacką, aż do czasów współczesnych. Pasjonaci historii mogą spędzić w tej sali naprawdę dużo czasu, oglądając stare plany, zdjęcia i poznając kolejne wydarzenia z dziejów Pragi. Uwagę tych, którzy nie będą chcieli poświęcić dużo czasu infografice, z pewnością przykuje makieta znajdująca się na środku pokoju. Można na niej zobaczyć, jak wyglądała mała rybacka wioska, która potem stała się dzielnicą Warszawy. Co więcej, na makiecie kolejno podświetlają się poszczególne elementy i zwiedzający poznają nazwy ulic i ważniejszych budynków. Osoby znające Pragę być może rozpoznają niektóre miejsca, chociaż przez ostatnie kilkaset lat na prawej stronie Wisły wiele się zmieniło.

Sala targu praskiego pokazuje czasy trochę późniejsze. W drugiej sali znajdują się eksponaty i infografiki głównie z XX wieku, na przykład zdjęcia i interaktywna mapa pokazująca przedwojenną infrastrukturę, m.in. najważniejsze drogi oraz mosty, w tym nieistniejący już most Kierbedzia. W sali targu praskiego znajduje się również dość niecodzienna instalacja, która z pewnością zapadnie w pamięć. Nosi ona tytuł „Latający dywan” i jej założeniem jest pokazanie, co można znaleźć na prawdziwym, praskim bazarze. Są to przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat, niektóre mogą wzbudzić zaskoczenie czy nawet śmiech. Instalacja jest o tyle ciekawa, że wydaje się żywa, autentyczna, a przedmioty będące częścią „Latającego dywanu” raczej nie mają wielkiej wartości, jednak dzięki nim można poczuć klimat Pragi Północ. Autentyczność podkreślają również nagrania, w których można usłyszeć o kultowych miejscach prawobrzeżnej Warszawy. Wszystko to sprawia, że odwiedzający Muzeum Warszawskiej Pragi nie tylko mogą poznać bogatą historię tej części miasta, lecz także naprawdę zobaczyć niepowtarzalny charakter dzielnicy.

Wystawy znajdujące się w piwnicach również sprawiają, że historia Pragi ożywa w naszych oczach. W podziemiach znajdują się instalacje i filmy mające na celu pokazanie, co dla mieszkańców Pragi oznacza ich pochodzenie i jak wygląda życie po prawej stronie Wisły z perspektywy Prażanina.

Salami, w których historia wręcz ożywa, są również archiwum historii mówionej oraz archiwum historii mieszkańców. W tej części ekshibicji stałej można posłuchać, przeczytać i obejrzeć historie prawdziwych ludzi i ich rodzin, poznać dzieje pojedynczych osób. Skupienie na poszczególnych jednostkach sprawia, że wystawa staje się o wiele bliższa odwiedzającym niż suche, ogólne informacje.

Zwiedzanie kończy się w modlitewnej sali żydowskiej z odnowionymi freskami. Nie wszystko udało się całkowicie zrekonstruować, jednak po obejrzeniu filmu dotyczącego prac rekonstrukcyjnych odwiedzający może docenić, jaki ogrom pracy został wykonany przy tych malowidłach. Nie musi to być jednak koniec wycieczki, ponieważ pozostaje jeszcze taras widokowy. Nie jest on szczególnie wysoki, jednak rozpościera się z niego widok na bazar Różyckiego, symbol Pragi Północ. Punkt z widokiem na targ sam w sobie jest czymś tak oryginalnym, że warto zobaczyć to na własne oczy. Co więcej, doskonale wpisuje się w ideę muzeum, które ma na celu pokazać Pragę taką, jaka jest. Muzeum Warszawskiej Pragi nie jest zwykłym muzeum – instalacje na wystawach stałych zostały przemyślane w ten sposób, żeby uchwycić istotę praskiej kultury i życia po prawej stronie Wisły. Przy odrobinie czasu wolnego warto odwiedzić muzeum przy ul. Targowej, niezależnie od tego, czy pochodzisz z Warszawy czy dopiero poznajesz stolicę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s