UW z pomocą Turcji i Syrii

Źródło: freepik.com

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Turcji i Syrii, w których w ubiegły poniedziałek doszło do tragicznego w skutkach, ogromnego trzęsienia ziemi. Rektor UW, Prof. Alojzy Z. Nowak wyraził wraz ze społecznością akademicką solidarność z osobami poszkodowanymi przez kataklizm. Uniwersytet Warszawski przyłącza się do zbiórki zorganizowanej przez Ambasadora Turcji w Polsce oraz zachęca do wsparcia zbiórki Samorządu Studentów UW. Władze uczelni przypominają także o możliwości ubiegania się o zapomogę dla studentów, których rodziny ucierpiały przez katastrofę.

Pomoc rzeczowa – zbiórki:

Samorząd Studentów UW również wyraził solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi i zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy na rzecz poszkodowanych. W budynku Zarządu Samorządu Studentów UW (ul. Krakowskie Przedmieście 24) na parterze przy wejściu znajduje się oznakowany nazwą akcji karton. Sprawa jest bardzo pilna, gdyż zbiórka potrwa tylko do jutra (09.02) do godziny 16:00. Następnie dary zostaną przekazane ambasadzie Turcji, skąd trafią do potrzebujących.

Lista potrzebnych rzeczy zamieszczona przez Samorząd:

🧣 Odzież zimowa dla dzieci i dorosłych (płaszcze i kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, obuwie jesienno-zimowe, swetry, spodnie, szaliki, czapki, skarpetki, rękawiczki, bielizna)

🥫 Artykuły spożywcze (konserwy)

🍼 Żywność i pieluchy dla dzieci

🧼 Środki czyszczące i artykuły higieniczne

🩸 Artykuły higieniczne dla kobiet

⛺️ Pozostałe artykuły (namioty, łóżka, materace, koce, śpiwory, gazowe ogrzewacze katalityczne, grzejniki, butle gazowe, termosy, latarki, power banki, agregaty)

Ambasada Turcji stworzyła konto złotówkowe w Santander Bank Polska, na które można wpłacać pieniądze by wesprzeć poszkodowaną trzęsieniem ziemi Turcję.

NAZWA BANKU: SANTANDER BANK POLSKA

Nr konta: 41 1090 1883 0000 0001 5300 0647

Nazwa odbiorcy: Ambasada Turcji

Zebrane na koncie środki pieniężne zostaną przekazane Tureckiej Prezydencji ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami – AFAD.

Więcej informacji nt. zbiórki zorganizowanej przez Ambasadora Turcji znajduje się na stronie Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego UW: http://turkologia.uw.edu.pl. Pod tym adresem umieszczono również linki do pozostałych zbiórek prowadzonych na rzecz potrzebujących. 

W Polsce w paru miastach odbywają się zbiórki dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Zaangażować się w pomoc mogą zarówno darczyńcy prywatni i instytucjonalni. Co istotne – przekazywane rzeczy powinny być nowe i dostosowane do warunków zimowych. Zakład Turkologii prosi o przekazywanie konkretnych artykułów z załączonej listy. Jest ona stale aktualizowana w porozumieniu z właściwymi organami w Turcji.

Punkty zbiórek, do których można dostarczyć potrzebne rzeczy:

  • Warszawski Punkt Zbiórki Darów, EACC, ul. Nadrzeczna 7B, Wólka Kosowska; Ośrodek Stowarzyszenia Türkpol, ul. Rakowiecka 34/7, osoba kontaktowa: Nisa Sare Birden +48 576 528 972.
  • Łódzki Punkt Zbiórki, Ecolines Car, ul. Łódzka 42, osoba kontaktowa: Mehmet İmik +48 601 195 359,
  • Gdański Punkt Zbiórki, ul. Nad Stawem 7, osoba kontaktowa: Hakan Haner +48 722 005 888,
  • Wrocławski Punkt Zbiórki, ul. Wita Stwosza 15a/2a, osoba kontaktowa: Elvan Gazi +48 696 939 860,
  • Krakowski Punkt Zbiórki, Vera Food, ul. Śnieżna 18, osoba kontaktowa: Gediz Alan +48 785 322 172.

Jak uzyskać zapomogę na UW?

Zapomoga to jednorazowe świadczenie pieniężne, które może otrzymać osoba, która nie ze swojej winy znalazła się w przejściowo trudnej sytuacji. Przysługuje zarówno studentom jak i uczestnikom studiów doktorskich. Aby uzyskać pomoc finansową należy złożyć wniosek o zapomogę na akademicki 2022/23 w USOSie (zakładka DLA WSZYSTKICH -> WNIOSKI). Maksymalna kwota zapomogi to 5500 zł, wypłacana jest jednorazowo i można ją otrzymać dwa razy w roku. 

W razie wątpliwości związanych z wnioskiem o zapomogę można wysłać maila na adres: zapomogi@uw.edu.pl. Na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej znajduje się więcej informacji nt. dostępnych świadczeń:

https://bpm.uw.edu.pl/zapomogi/

https://bpm.uw.edu.pl/jestes-obcokrajowcem-sprawdz-do-jakich-swiadczen-masz-prawo.

W związku z trzęsieniem ziemi, które było najsilniejsze w tym rejonie od lat 90. ( 7,8 stopni w skali Richtera) władze tureckie ogłosiły alarm 4 stopnia. Liczba ofiar stale rośnie, obecnie szacowana jest na ponad 11 tysięcy, jest także wiele tysięcy rannych.

Jako społeczność akademicka jesteśmy z Turcją i Syrią myślami, wyrażamy wyrazy współczucia, lecz w obliczu ogromu tragedii wesprzyjmy poszkodowanych, przekazując dary na dowolną z wymienionych zbiórek bądź wykonując przelew na konto ambasady Turcji.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s