Legenda Metalu – Phil Anselmo

Jedną z ikon metalu, znaną przez każdego fana gatunku, jest Pantera, powstała w 1981 roku. O sławie tej grupy można było przeczytać tutaj – https://uniwerek.tv/2021/01/09/od-marzen-po-miedzynarodowa-slawe-czyli-jak-powstala-pantera/ Wszystko to za sprawą niebywale charyzmatycznych członków zespołu – gitarzysty Dimebaga Darrella, perkusisty Vinniego Paula i basisty Rexa Browna. Frontmanem i wokalistą zespołu, 5 lat po założeniu grupy, został młody i ambitny Phil Anselmo i właśnie o tej „żywej legendzie” dzisiaj słów kilka.

źródło: hyperreal.info

Stany Zjednoczone, lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia, to narkotyki, alkohol i wszechobecna prostytucja. To właśnie wtedy zespoły metalowe „rosły, jak grzyby po deszczu”. A wśród nich dojrzewało wiele perełek, które zrobiły międzynarodową karierę. Niektóre do dziś są rozchwytywane na światowych scenach.

Phil Anselmo urodził się w 1968 roku w Nowym Orleanie. O jego dzieciństwie wiadomo stosunkowo niewiele. Był wychowywany przez ojca, który posiadał kilka niedużych barów w okolicy ich domu i sam nadużywał alkoholu. Młody Philip raczej nie sprawiał problemów wychowawczych, od najmłodszych lat sam musiał radzić sobie w życiu.

Karierę muzyczną rozpoczął, w wieku około 14 lat. Wtedy właśnie, wraz z kolegami, założył swój pierwszy zespół o nazwie Samhain, w którym skupiali się na graniu coverów słynnych utworów, a nie na indywidualnej twórczości. Gdy miał 17 lat, zasilił szeregi grupy Razor White, jednak kierunek, który obrał zespół, nie szedł po myśli Anselmo, co doprowadziło do odejścia wokalisty. Jak często bywało w tym środowisku, w tamtym czasie muzyk podjął decyzję o zakończeniu edukacji i skupieniu się na rozwoju kariery artystycznej. Niedługo później, bo już w wieku 18 lat, wstąpił w szeregi Pantery, zastępując Terry’ego Glaze’a. W niektórych utworach Pantery da się usłyszeć odniesienia do lat dziecięcych i nastoletnich muzyka. W Becoming Anselmo śpiewa, że „sam siebie kiedyś nie znał” i „życie wymykało mu się z rąk”, ale teraz jest już pewny siebie i wznosi się wysoko w górę.

Wspólnie z Panterą nagrał 6 albumów studyjnych (Power Metal, Cowboys From Hell, Vulgar Display of Power, Far Beyond Driven, The Great Southern Trendkill, Reinventing the Steel), z których tylko pierwsza płyta nie pokryła się platyną w USA. Ponadto, Vulgar Display of Power z 1992 roku zyskała status podwójnej platynowej płyty.

Najbardziej kontrowersyjną informacją o wokaliście jest fakt, że w wieku 15 lat, chcąc nastraszyć siostrę, spowodował pożar, który pochłonął dużą część ich rodzinnego domu. Od tamtej pory Anselmo mieszkał sam, ciągle się tułając.

W 2003 roku poinformował, że robi rok przerwy od muzyki, ponieważ przeszedł poważną operację kręgosłupa i musi poddać się rehabilitacji. Jednak, z uwagi na tragiczne wydarzenia z grudnia 2004 roku, kiedy w zamachu podczas koncertu zginął Dimebag Darrell, Pantera zakończyła swoją działalność, a Philowi nie było dane do niej powrócić, aż do 2022 roku…

Phil Anselmo był sklasyfikowany na 37. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według pisma Hit Parader, a także na 21. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

Wokalista nadal występuje w innych zespołach. W 2019 roku wystąpił w warszawskiej Progresji ze swoim zespołem Phil Anselmo & The Illegals, serwując fanom repertuar Pantery.

W kwestii życia prywatnego, w 2001 roku Anselmo poślubił swoją długoletnią partnerkę – Stephanie Weinstein. Ciekawostką jest, że poza wszelkimi projektami muzycznymi, które tworzył ze swoimi zespołami, postanowił również nagrać ze swoją żoną płytę o charakterze całkowicie akustycznym. Znalazły się na niej cztery utwory.

Artysta rozwiódł się z Weinstein, ale odnalazł miłość u boku Kate Richardson, z którą mieszka w stanie Luizjana. Jest zdeklarowanym ateistą.

Poza działalnością muzyczną, Anselmo otwarcie przyznaje, że jest fanem horrorów. W swojej kolekcji posiada kilka tysięcy filmów z tego gatunku, a jego pasja przerodziła się w działanie – stworzył w Nowym Orleanie odpowiednik naszego domu strachów, z którego zyski przeznaczono, między innymi, na szpital dziecięcy.

Od długiego czasu Anselmo nie ma styczności z narkotykami, od których był uzależniony. Zadeklarował to w momencie, w którym lekarze „przywrócili go do życia” po zatrzymaniu akcji serca, spowodowanej przedawkowaniem heroiny. W 2016 roku przyznał też, że znacznie ograniczył alkohol z powodu (co może dziwić, bo określa się ateistą) Wielkiego Postu.

Najistotniejszą informacją, która poruszyła fanów Anselmo na całym świecie jest fakt, że w 2022 roku Pantera, w nieco odnowionym składzie, oficjalnie ogłosiła powrót na scenę. Żyjący członkowie  dostali na to zgodę ze strony spadkobierców braci Abbott – Vinniego Paula i Dimebaga Darrella. Zgodnie z przypuszczeniami, gitarzystą reaktywowanej supergrupy został Zakk Wylde, były muzyk w zespole Ozzy’ego Osbourne’a, a także założyciel Black Label Society. Za perkusją natomiast zasiądzie Charlie Benante z zespołu Anthrax. Gitarą basową ponownie zaopiekuje się Rex Brown, natomiast na wokalu niezmiennie pozostał jeden z najlepszych w swoim fachu, Phil Anselmo. Trasa koncertowa po Ameryce rozpoczęła się w 2022 roku, a w przyszłym roku fani niecierpliwie oczekują Pantery w Polsce, gdzie wystąpi w czerwcu na Festiwalu Metal Hammer w łódzkiej Atlas Arenie. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s