Od marzeń po międzynarodową sławę, czyli jak powstała Pantera

Miesiąc temu obchodziliśmy 16. rocznicę śmierci Dimebaga Darrella, jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Z tego powodu warto nieco przybliżyć historię zespołu, który zyskał sobie wielu fanów swoją charyzmą, wulgarnym, ostrym brzmieniem i przeszywającym wokalem.

Źródło: spirit-of-metal.com

Lata osiemdziesiąte w Stanach Zjednoczonych kojarzą nam się z szybkimi samochodami, filmami akcji z Sylvestrem Stallonem i Arnoldem Schwarzeneggerem, ale i z rozwojem muzyki rockowej. W tym właśnie okresie wiele zespołów rozpoczynało swoją przygodę na arenie muzycznej. W 1985 roku powstała grupa Guns N’ Roses, w 1987 zrobiło się głośno o Nirvanie, ale w międzyczasie kwitnął również trochę cięższy podgatunek, metal. W 1981 powstała znana wszystkim Metallica i w tym samym roku uformowała się Pantera, zespół o nieco mniejszej sławie, niż wspomniany metalowy gigant, ale nie ustępujący mu talentem i zaangażowaniem na scenie. 

Wszystko zaczęło się, kiedy dwóch braci, Darrell Abbott i Vincent Paul Abbott, postanowiło założyć zespół. Pierwszy z nich grał na gitarze, drugi upodobał sobie perkusję. Na początku braciom pomagał ojciec, który był producentem muzycznym i zajmował się muzyką country. Został też pierwszym menadżerem zespołu.

Jak to czasem bywa, pierwszym problemem okazała się nazwa. Zespół, który powstał jako Gemini, zmienił nazwę na Eternity, by wreszcie stać się znaną nam Panterą. Podobnie z członkami – przez Panterę przewinęło się kilku muzyków, zanim uformował się jej najsłynniejszy skład. Muzycy nie mogli znaleźć odpowiedniego wokalisty, który byłby w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Za mikrofonem stanął m.in. Terry Glaze, który wcześniej grał na gitarze rytmicznej. W składzie Vinnie Paul Abbott (perkusja), Dimebag Darrell (gitara), Rex Brown (bas) i Terry Glaze (wokal) Pantera nagrała 3 płyty, które nie odniosły większego sukcesu. Zespół zaczął inspirować się tzw. „wielką czwórką thrash metalu” (Metallica, Megadeth, Anthrax, Slayer), co pociągnęło za sobą zmianę stylu muzycznego na cięższy i bardziej agresywny. Gdy w 1986 roku Pantera rozpoczęła poszukiwania nowego frontmana, strzałem w dziesiątkę okazał się 18-letni wówczas chłopak z Nowego Orleanu, Philip Anselmo. Kiedy usłyszał, że poszukują nowego wokalisty, zgłosił się na casting i dostał angaż na miejscu. W 1988 roku wydali płytę Power Metal, na której śpiewał już Anselmo. Podobnie jak poprzednie, i ten krążek nie odniósł sukcesu, ale zwrócił na zespół uwagę wytwórni muzycznych. 

Przełomem w karierze grupy okazał się album Cowboys From Hell, wydany w 1990 roku. Stanowił przypieczętowanie obecności Pantery na metalowej scenie muzycznej, a fani puścili w niepamięć niezbyt udane początki. Rok później „Kowboje z piekła”, bo tak ich nazywano dzięki wydanemu albumowi, wystąpili na festiwalu Monsters of Rock w Moskwie, dla około miliona uczestników. Oprócz Pantery, grały tam też AC/DC czy Metallica.

Rok 1992 to kolejny wielki sukces zespołu. Wydanie Vulgar Display of Power zaowocowało wzrostem liczby fanów i jeszcze większym pożądaniem Pantery na koncertach i festiwalach. Ponownie wystąpili na Monsters of Rock, tym razem u boku Black Sabbath i Iron Maiden. 

Dwa lata później ukazał się krążek Far Beyond Driven. Oryginalna okładka tej płyty została zakazana, dlatego trzeba było zastąpić ją znaną dziś grafiką wiertła, wbijającego się w czaszkę (w oryginale wiertło wbijało się w inną część ciała). To z tej płyty pochodzi m.in. utwór I’m Broken, który zapewnił zespołowi nominację do nagrody Grammy w kategorii „Best Metal Performance”. 

Sława w świecie muzyki niesie za sobą intensywny tryb życia, alkohol, imprezy i narkotyki. To też zaczęło się powoli uwidaczniać w zespole. Anselmo, który zmagał się z problemami z plecami, zaczął „łagodzić ból”, zażywając heroinę, którą przedawkował w 1996 roku. Odratowali go lekarze, podając mu zastrzyk adrenaliny. Muzyk ocknął się w szpitalu. Wszystkiemu towarzyszyło nadużywanie alkoholu, co powodowało konflikty w zespole. Wokalista angażował się również w inne poboczne projekty, takie jak zespół Down, czy Superjoint Ritual. Nie było to dobre dla trwałości relacji w Panterze. Efektem separacji członków stała się płyta The Great Southern Trendkill, do której wokal był nagrany przez Phila Anselmo w studiu w innym mieście, niż reszta zespołu nagrywała partie instrumentalne. Na tym krążku znalazł się utwór Floods, którego partia gitarowa Dimebaga Darrella została umieszczona na 15. miejscu w rankingu „100 Greatest Guitar Solos” magazynu „Guitar World”. 

W roku 1997 Pantera otrzymała swój pierwszy platynowy album za płytę Cowboys From Hell. Niedługo później platyną pokryły się też Vulgar Display of Power i Far Beyond Driven

W 1999 roku zespół wrócił do nagrywania płyty razem, czego efektem było wydane w 2000 roku Reinventing the Steel. Singiel z tej płyty o tytule Revolution Is My Name zdobył kolejną nominację do nagrody Grammy.

Ostatnim koncertem jaki „Kowboje z piekła” zagrali razem, był ten w Japonii, w sierpniu 2001 roku. Pantera miała wystąpić podczas tej trasy koncertowej również w Polsce, ale do występu nie doszło z uwagi na zamachy z 11 września. Niedługo później Anselmo ponownie wrócił do swoich prywatnych projektów muzycznych, przez co zaniedbywał Panterę. Reszta członków nie mogła pogodzić się z takim postępowaniem.

W 2003 zespół pod nazwą Pantera przestał istnieć. Każdy z członków grupy poszedł w swoją stronę i tak powstał m.in. Damageplan, założony przez braci Abbott. To właśnie podczas koncertu tego zespołu został zamordowany Dimebag Darrell. 8 grudnia 2004, kiedy zaczynali koncert, na scenę wdarł się zabójca, który zastrzelił Darrella, ochroniarza, pracownika klubu i jednego z fanów. Sam zabójca też zginął na miejscu. Wokół pogrzebu gitarzysty namnożyło się wiele kontrowersji. Jego brat, Vinnie Paul, nie chciał, by Phil Anselmo uczestniczył w pochówku. Podobnie zresztą uważała dziewczyna Dimebaga. W trumnie muzyka umieszczono gitarę, którą podarował sam Eddie Van Halen, znakomity gitarzysta. 

Relacje między Anselmo a Vinnie’m Paulem Abbottem pozostały bardzo oschłe, jeśli w ogóle można nazwać je relacjami. Perkusista nie chciał słyszeć o frontmanie z Nowego Orleanu, obwiniając go o rozpad Pantery. Podkreślał, że nie ma cienia szansy na odnowę znajomości z Philem. W następnych latach Vinnie zaczął grać z zespołem Hellyeah, który współtworzył m.in. z członkami grupy Mudvayne. Pomimo, że Anselmo mógł przejawiać chęć powrotu do zespołu jeszcze przed śmiercią młodszego z braci Abbott, Vinnie pogrzebał wszelkie nadzieje na reaktywację grupy. W 2012 roku Vinnie nadmienił, że jedyna możliwość byłaby wtedy, gdyby Dimebag żył. Krążyły plotki, że zespół ma się ponownie zejść z Vinnie’m na perkusji, Rexem Brownem na basie i Philem Anselmo za mikrofonem, a zmarłego Dimebaga miałby zastąpić Zakk Wylde, wieloletni gitarzysta Ozzy’ego Osbourne’a, znany też z występów w grupie Black Label Society. 

Dwóm skłóconym muzykom nie udało się nigdy zakopać toporu wojennego. Vinnie Paul zmarł 22 czerwca 2018 roku. Po jego śmierci, Anselmo w wywiadach wypowiadał się o nim bardzo przychylnie, podkreślając jego odpowiedzialność. Było to dla Phila tragiczne wydarzenie, co pokazał w 2018 roku, kiedy grał ze swoim zespołem Philip H. Anselmo & The Illegals koncerty złożone w całości z utworów Pantery i w hołdzie swojej macierzystej grupie. 

Dla fanów, którzy nie mogli lub nie zdążyli być na koncercie „Kowbojów z piekła”, jest jedna dobra informacja. Phil Anselmo nadal koncertuje, grając utwory Pantery i właśnie z takim repertuarem przyjechał do Warszawy w 2019 roku. Koncert grupy Philip H. Anselmo & The Illegals miał się też odbyć w tym roku w Krakowie, ale z powodu pandemii koronawirusa został przełożony. Nowa planowana data wydarzenia to 10 sierpnia 2021 – bilety są już dostępne w sprzedaży.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s