Kwiatowe wieści! Kilka ciekawostek o magnolii

Artykuł powstał z Szymonem Bobińskim.

Od miesiąca możemy delektować się wiosną! Ta radosna pora roku nie jest widoczna jedynie w naszych kalendarzach. Niedawno całą Warszawę odwiedziły ciepłe dni. Stanowiły one idealne środowisko dla otaczających nas roślin, które wykorzystały moment i zaczęły kwitnąć. Efekt wiosennej pogody możemy zaobserwować w każdym zakątku kampusu. 

Niezaprzeczalną królową roślinności Uniwersytetu Warszawskiego jest magnolia Erasmusa, znajdująca się w Gmachu Głównym UW. Również w tym roku zachwycała studentów oraz pracowników placówki swoim niepowtarzalnym urokiem i delikatnością.

Historia magnolii

Magnolia po raz pierwszy została opisana w XVI wieku przez Charlesa Plumiera – botanika królewskiego Ludwika XIV. Plumier nadał nowo opisanej roślinie nazwę upamiętniającą innego francuskiego botanika, Pierre’a Magnol’a – dyrektora ogrodu botanicznego Montpellier.

Drzewo to naturalnie występuje w Azji Wschodniej oraz na północy Ameryki Północnej. Do Polski magnolia trafiła w XIX wieku, ale serca Polaków skradła dopiero pod koniec XX wieku. Wtedy zaczęła być sadzona w przydomowych ogródkach w celu dekoracyjnym. W Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk (PAN) magnolie rosną od 2003 roku, kiedy to zostały podarowane przez prefektury Hokkaido. Dzisiaj znajduje się tam około 300 drzew magnolii. Oprócz tego magnolie można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UW. Rosną na samym jego końcu.

Magnolia należy do rodziny Magnoliaceae, wśród której wyróżnia się około 120 różnych gatunków magnolii, natomiast liczba ta cały czas rośnie, a niektóre źródła podają około 200 gatunków tej oszałamiającej rośliny. Kwiaty magnolii mogą występować w różnych kolorach: żółtym, różowym, białym, purpurowym oraz czerwonym, a także występują odmiany dwukolorowe. Magnolia zazwyczaj kwitnie na przełomie kwietnia i maja, natomiast zdarza się, że jesienią ponownie wypuszcza kwiaty. Magnolia należy do roślin owadopylnych – jest zapylana przez chrząszcze. Ciekawostką jest to, że kwiaty magnolii są jadalne – dzięki jej intensywnemu smakowi idealnie sprawdzają się jako przyprawa do wytrawnych, jak i słodkich dań.

Znaczenie w kulturze orientalnej

Wiele osób kojarzy magnolie z pięknem kobiecej natury, harmonią w naturze oraz symbolem szacunku, godności i czystości. Europejska symbolika tego drzewa bez wątpienia jest uboższa, niż znaczenie jakie to drzewo ma dla kultury orientalnej. 

Chińczycy upatrują w magnolii symbol czystości oraz szczerości. Roślina ta stanowi także nieodłączną część Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Korze magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis) przypisywane są właściwości wyciszające i pozytywnie wpływające na nastrój. Hou Po (w ten sposób nazywają tę magnolię Chińczycy) jest wykorzystywana w medycynie około 2000 lat.

Również w Japonii magnolia znajduje się w centrum kulturowej uwagi. W kraju kwitnącej wiśni magnolia jest postrzegana jako symbol kobiecości, czystości oraz naturalnego piękna kobiety, dlatego często Japonki decydują się na dekoracje ślubne z motywem właśnie tego kwiatu.

Polski akcent

Oprócz ogromnego znaczenia dla kultury dalekiego wschodu magnolia ma również swój akcent w polskiej kulturze turystycznej. Co roku jest możliwość uczestnictwa w ,,Cieszyńskim Szlaku Kwitnących Magnolii” organizowanym przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Szlak ten od 2005 roku zrzesza wszystkich miłośników drzew magnolii na kilometrowym spacerze nad Olzą, wzdłuż alejek otoczonych różnymi gatunkami magnolii.

Ogólna symbolika

Oprócz swojej symboliki drzewo wyróżnia się również znaczeniem koloru kwiatów. Żółte kwiaty magnolii symbolizują przyjaźń oraz opiekę nad najbliższymi. Podarowanie żółtej magnolii jest wyrazem troski. Różowe kwiaty są atrybutem kobiecości oraz emocjonalnego przywiązania, dlatego świetnie sprawdzą się jako podarunek dla najbliższej rodziny czy przyjaciółek. Za to fioletowe magnolie oznaczają dumę, powagę i tajemniczość – są uznawane za najbardziej dostojne i eleganckie.  Jako prezent dla drugiej połówki najlepiej sprawdzą się czerwone kwiaty utożsamiane z pasjonującą i romantyczną miłością.

Źródła

  1. https://zoomnawies.pl/magnolie-w-ogrodzie-i-na-talerzu/
  2. https://www.podkarpackiesady.pl/53-magnolie
  3. https://abcflorysty.pl/znaczenie-kwiatow-co-oznacza-magnolia/
  4. https://www.pap.pl/aktualnosci/festiwal-piekna-w-powsinie-kwitna-juz-magnolie-i-sakury-wideo
  5. https://warszawa.naszemiasto.pl/magnolie-w-warszawie-ogrod-botaniczny-zachwyca-kwitnacymi/ga/c1-8253296/zd/61586766
  6. https://botaniki.pl/pl/blog/delikatna-i-szlachetna-jak-magnolia-1655817804

1 Comments

Dodaj komentarz