Pasty, czyli społeczny fenomen

Internet może służyć do wielu czynności. Praca, przegląd wiadomości ze świata, kontakt ze znajomymi, czy sprawdzenie ile trzeba gotować jajko, aby wyszło na miękko. Jednak rzeczą generującą największą aktywność są wszelkiej maści elementy humorystyczne. A wśród nich pasty.

Internauci potrafią śmiać się z wielu rzeczy i trudno znaleźć jakąś sytuację lub zjawisko, które nie stało się w jakimś momencie obiektem drwin i żartów. Formy są różne. Memy, komiksy, przerobione obrazki, komentarze pod postami, czy pasty. Tym ostatnim, ze względu na ich specyfikę i charakter, warto poświęcić więcej uwagi. Szczególnie, że książka autora najpopularniejszych z nich, czyli Malcolma XD jest obecnie bestsellerem na liście Empiku.

Niektórym pasta może kojarzyć się jedynie z makaronem, warto więc najpierw wyjaśnić, czym w ogóle są pasty i skąd wynika ich wyjątkowość. Według definicji Słownika Slangu i Mowy Potocznej pasta to „Tekst, najczęściej w formie krótkiego opowiadania, tworzony głównie w celach humorystycznych. Cechuje go najczęściej narracja pierwszoosobowa, lub swoista forma „ty” lirycznego, a także używania słowa „anon” (skrót od „anonymous” – anonimowy; słowo to jest wynikiem mylnego przekonania o byciu anonimowym w sieci) przy przedstawianiu postaci narratora”. Mówiąc inaczej jest to zabawna historyjka, często wyśmiewająca otaczającą nas rzeczywistość.

Nawet osoby niemające z pastami większej styczności często kojarzą zdanie „Mój stary to fanatyk wędkarstwa…”, czyli pierwsze słowa chyba najpopularniejszej pasty. Jej autorem jest użytkownik Malcolm XD, który odpowiada także za wiele innych historyjek, a jego stronę śledzi ponad 40 tysięcy osób. Zapytany o przyczyny popularności past odpowiada: „Po pierwsze dzieją się w znanych czytelnikowi realiach, dzięki czemu może się on z nimi bardziej identyfikować, a tym samym są dla niego bardziej atrakcyjne. Po drugie większość past skonstruowana jest tak, że szybko przykuwają uwagę, bo w bardzo krótkim czasie pojawia się w nich jakiś intrygujący, kontrowersyjny czy śmieszny moment. Po trzecie są krótkie, a wiele osób nie zabiera się za dłuższe teksty. Po czwarte są publikowane w Internecie, gdzie mogą być bardzo łatwo rozpowszechniane przez kopiowanie i wklejanie, co zwiększa zasięg wśród odbiorców.” Przyczyn fenomenu past jest więc wiele, choć trudno powiedzieć, żeby były one niezwykłe. Wykorzystują za to ludzkie skłonności do prostych i śmiesznych tekstów, stanowiąc odskocznię od tych poważniejszych.

Stworzenie wciągającej, zabawnej i zapadającej w pamięć historii nie jest prostym zadaniem. „Zazwyczaj jest tak, że natrafiam w tak zwanym życiu codziennym na jakiś element, przedmiot, czy fragment czyjejś rozmowy, który z jakiegoś powodu jest interesujący i zapada mi w pamięć. Potem tworzę historię dookoła niego, często dokładając jeszcze inne elementy/przedmioty/rozmowy zauważone kiedy indziej. To klarowanie się historii w mojej głowie zajmuje od jednego dnia, do kilku miesięcy. Potem, gdy siadam już do komputera, to przelanie tego na papier jest zazwyczaj kwestią godziny.”- opowiada o procesie tworzenia past Malcolm XD. Podobnych mu twórców jest wielu, choć mało komu udaje się zyskać taką popularność. Próbować jednak każdy może, w końcu wystarczy dowolny program do pisania, a jedyną barierą jest wyobraźnia autora. Pasty są następnie kopiowane przez internautów i wklejane pod praktycznie dowolnymi postami, zwykle nawet niezwiązanymi tematycznie z kopiowaną historią. Ze względu na swój łańcuszkowy system dystrybucji często są nazywane copypastami.

Jedną z past cieszących się największą popularnością jest historia o fanatyku wędkarstwa. Narratorem opowieści jest 22-letni chłopak, którego ojciec jest zapalonym miłośnikiem wędkarstwa. Do tego stopnia, że nie jest w stanie myśleć o czymkolwiek innym, na czym cierpi jego rodzina. Kradzież łódki od sąsiadów, kłótnie z Polskim Związkiem Wędkarstwa, wizyty w szpitalu, aby wyciągnąć haczyk ze stopy, czy wzajemne obrażanie się z innymi wędkarzami. To wszytko można w tej historii znaleźć. A opisane jest to w taki sposób, że po prostu nie da sie czytać kolejnych zdań nie mając na twarzy szerokiego uśmiechu. O popularności pasty najlepiej świadczy fakt, że w 2017 roku na jej podstawie powstał film pod tytułem „Fanatyk”. Krótkometrażowy, ale jak najbardziej profesjonalny. Choć nie brakuje w nim znanego z oryginału humoru to dodatkowo uderza on także w poważniejsze tony. Pokazuje szarość życia przeciętnej rodziny z bloku i jej smutną codzienność. Połączenie tych elementów wcale nie prowadzi do groteski, tylko tworzy naprawdę ciekawy film, który obejrzeć powinni nie tylko miłośnicy past. „Jestem ogromnie zadowolony z tego filmu. Nigdy nie spodziewałem się, że ktoś będzie chciał zekranizować pastę, więc gdy poznałem się z Michałem Tylką (reżyserem „Fanatyka”), to byłem w ciężkim szoku. Potem było już tylko grubiej, bo do projektu dołączali kolejni aktorzy, członkowie ekipy, sponsorzy, była rekordowa zbiórka na Polak Potrafi (portal, na którym społeczność może dofinansowywać różne projekty)” – opowiada Malcolm XD.


Plakat filmu „Fanatyk”, nakręconego na podstawie jednej z past.

Jak się szybko okazało fenomen past nie skończył się na filmie. We wrześniu 2018 roku Malcolm XD ogłosił, że zaczyna pisać książkę z nieporuszanymi do tej pory historiami. Na pytanie o genezę pomysłu autor odpowiada: ”Od kilku lat chciałem napisać książkę i przez cały czas wiedziałem, że tematem zdecydowanie powinien być mój pobyt w UK – dlatego też ‘oszczędzałem go’, nie opowiadając o nim w pastach, żeby nie wystrzelać się z historii i pomysłów. Potem prowadziłem wstępne rozmowy z jednym panem redaktorem i napisałem sobie pierwsze 20-30 stron, jednak ten pan redaktor przestał pracować w wydawnictwie, w którym pracował wcześniej, więc temat umarł. Potem zgłosili się do mnie na FB ludzie z wydawnictwa W.A.B. i zapytali wprost, czy nie jestem zainteresowany wydaniem czegoś u nich. Wysłałem im na próbę te 20-30 stron, które już miałem i im się spodobało.”  Okazało się, że chętnych nie brakuje, a po oficjalnej zapowiedzi książka szybko zajęła pierwsze miejsce na liście TOP 100 na stronie Empiku. Mimo, że oficjalna premiera dopiero 15 maja liczba zamówień już teraz przekroczyła wszelkie oczekiwania. Społeczny fenomen, inaczej nie da się tego określić. [Rozmowa odbyła się na początku kwietnia.]


Premiera książki Malcolma XD, autora past jest dostępna w sklepach od 15 maja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s