Dzieła sztuki zamknięte w pudełku

 

Znaczna część z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu do pracy, szkoły czy na uczelnię bez drugiego śniadania. Kanapki są podstawą naszej diety, ale czy nie warto urozmaicić sobie naszego jedzenia? Tu z odsieczą przychodzi bento – japoński zbilansowany posiłek.

A wszystko zaczęło się w Japonii

Bento sięga historią V w. n. e., kiedy to Japończycy wyruszali na odległe polowania i połowy ryb. Zabierali ze sobą do jedzenia podsuszony ryż, który mieszali z wodą i rolowali. W okresie Edo, czyli podczas rządów szogunów z rodu Tokugawa zaczęto pakować jedzenie do pudełek i zabierać je w różne miejsca. Dopiero w erze Meiji ekibenem nazwano bento podróżnicze. Do tej pory w Japonii można kupić je na stacjach kolejowych, benzynowych, lotniskach, czy supermarketach.

Bento jest dobre dla każdego, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To prosty, zdrowy, smaczny posiłek. I to Ty decydujesz, co ma się w nim znaleźć. Tradycyjne bento składa się z węglowodanów (ryż), białka (mięso, ryby lub jajka) oraz porcji owoców i warzyw (w formie gotowanych, surowych czy pikli). Wszystko jest pakowane do specjalnych pudełek z przegródkami, które można dowolnie przesuwać, wkładać i wykładać. Tradycyjne czarne, lakierowane pudełko podzielone na cztery części jest najchętniej zamawiane przez pojedyncze osoby w restauracjach.

Praktyczna strona sztuki

Bento to japoński zbilansowany posiłek, który można zabrać na wynos. Może on przybierać wzory w stylu kawaii, czyli urocze, kierowane do dzieci, ale i tworzyć tradycyjną, estetyczną całość dla dorosłych. Sekretem diety z kraju samurajów jest jej niska kaloryczność i spożywanie małej ilości mięsa zwierzęcego. Natomiast ryby, owoce morza oraz surowe warzywa i owoce stanowią jedynie dodatek do ryżu.

Również cały ceremoniał jedzenia w Japonii jest dość ważny. Przyjęło się tam jeść posiłki pałeczkami. Przed rozpoczęciem posiłku pałeczki powinny leżeć równolegle przed osobą, tak aby potem móc sięgać nimi do każdej potrawy. Po swojej lewej stronie Azjaci ustawiają ryż, a po prawej – zupę w miseczce, z której ją piją. Taki układ jest powszechny np. przy zamawianiu bento w restauracji.

Charaben i Oekakiben

Japończycy przykładają dużą wagę do estetyki. Jedzenie musi wyglądać zachęcająco, bo przecież w pewnym sensie ,,jemy oczami’’. I stąd wpadli na pomysł tworzenia miniaturowych jadalnych dzieł sztuki. Wyjaśnijmy zatem powyższe pojęcia. Charabeny nazywane również kyarabenami to jedzenie nawiązujące do kultury popularnej. Są to najczęściej trójwymiarowe postacie z ryżu i alg. Mogą mieć naturalne zabarwienie pozyskane z sosu sojowego, czy np.  z buraka. Wszystko jest uzależnione od wyobraźni twórcy posiłku.

Natomiast oekakiben to obrazki tworzone na posiłku. Mogą to być krajobrazy, zwierzęta, ludzie i nie tylko. Na ryżu lub makaronie układany jest królik, wróżka czy nawet Mario Bros. Z pewnością dzieci zabierające taki lunchbox do szkoły każdego dnia mają wyjątkową niespodziankę. Jedzenie staje się wtedy ekscytujące. Co ciekawe, ponoć w Japonii obdarowanie kogoś własnoręcznie zrobionym bento jest dowodem miłości. Prawdziwa wydaje się Polska mądrość ludowa, że „przez żołądek do serca.”

Make bento, not war

Bento w Polsce zyskuje swoich zwolenników, co można zauważyć po cieszącej się coraz większą popularnością stronie na Facebooku: ,,Make bento, not war! – zdrowe i smaczne lunchboxy”. Administratorką strony jest Malwina Bareła, która również tworzy bloga ,,Filozofia Smaku” (https://filozofiasmaku.pl/make-bento-not-war/) oraz jest autorką książki ,,Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento” wydanej w 2018 roku . Udowadnia nam, że bento ,,po polsku”, czyli z tradycyjnych polskich składników jest w stanie zrobić każdy, niezależnie od zasobności portfela, czy umiejętności. Uczy jak kupować i jeść z głową, a przy tym nie marnować jedzenia.

Kwestia zdrowego trybu życia jest coraz bliższa ludziom, którzy pragną zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe. Chcą być zdrowsi, aktywniejsi, ale przede wszystkim chcą mieć wpływ na swoje życie. Więc czemu nie zacząć od świadomego jedzenia? Metodą małych kroków, wielu z nas jest w stanie odnaleźć dobrą i smaczną drogę np. ku… bento. Kolorowy posiłek, który warto przygotować na wieczór i zabrać następnego dnia na uczelnię. Itadakimasu (smacznego)!

Poniżej kilka wariacji i inspiracji na temat bento:


(fot. chaya)

(Bento Box at Kaz Sushi Bistro; fot. Laura Hayes)

(fot. sakurako kitsa)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s