Nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim – czy inne uczelnie pójdą naszym śladem?

Filologia polskiego języka migowego ma być pierwszym takim kierunkiem w Polsce, a zarazem drugim w Europie Środkowo – Wschodniej. Jego powstanie wynika nie tylko z zainteresowania wśród studentów, ale i ze zmieniających się potrzeb na rynku pracy. Jakie umiejętności będą posiadali absolwenci nowego kierunku?

Absolwenci zdobędą kompetencje językowe, które umożliwią im podjęcie pracy wymagającej codziennego kontaktu z językiem migowym. W zależności od uprawnień zawodowych zdobytych w czasie studiów I stopnia, będzie to zatem np. zawód surdopedagoga, logopedy lub psychologa specjalizującego się w pracy z niesłyszącymi, językoznawcy, socjologa, historyka czy kulturoznawcy, którego przedmiotem zainteresowań badawczych jest społeczność niesłyszących, ich język, historia i kultura. Studia dają także umiejętności i wiedzę, które mogą stanowić podstawę do zdobycia dalszych kompetencji w zakresie profesjonalnego tłumaczenia między polskim językiem migowym a polszczyzną – mówi dr Sylwia Łozińska z Pracowni Lingwistyki Migowej.

Co zrobić, aby zostać przyjętym na studia? W procesie rekrutacji nie będzie wymagana znajomość języka migowego. Bardzo ważne okazuje się zaangażowanie i faktyczna chęć pracy z głuchymi w  przyszłości.

Decydująca podczas pierwszego etapu rekrutacji jest ocena na dyplomie i średnia ocen ze studiów I stopnia, to one stanowią o miejscu na liście rankingowej. Sześćdziesięcioro kandydatów z najwyższymi wynikami pierwszego etapu rekrutacji zostaje zakwalifikowanych do etapu drugiego – rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas tej części rekrutacji, u kandydatów zostaje sprawdzona znajomość tematyki związanej z językiem i kulturą niesłyszących.

Wymagana jest także znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym lekturę anglojęzycznej literatury przedmiotu. Nie jest wymagana znajomość języka migowego, jest ona jednak dodatkowo punktowana – mówi dr Sylwia Łozińska.

Nowy kierunek studiów na UW pojawi już przyszłej jesieni. Program nauczania zapowiada się naprawdę interesująco.

Program studiów obejmuje przede wszystkim intensywny kurs polskiego języka migowego Warto podkreślić, że od samego początku będą to zajęcia prowadzone przez głuchych lektorów (native signers). Znajomość języka zostanie uzupełniona zajęciami dającymi wiedzę z zakresu lingwistyki, kultury i historii Głuchych, technologii informacyjnych, podstaw translatoryki migowej czy gramatyki opisowej. Proponujemy także warsztaty komunikacyjne oraz warsztaty pisania tekstów naukowych. Studenci będą mogli wybrać jeden z dwóch modułów zajęćlingwistyczno-dydaktyczny lub społeczno-kulturowy – mówi dr Sylwia Łozińska.

Filologia polskiego języka migowego to nie tylko możliwość zdobycia kompetencji przez studentów. To także szansa na rozwój edukacyjny, społeczny i zawodowy osób niesłyszących. Nowy kierunek kształci specjalistów i zmniejsza ryzyko dyskryminacji językowej oraz marginalizacji społecznej głuchych.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s