Plan(eta) B nie istnieje

„Nauka z nami! Religia z nami! – Walka o życie ponad podziałami” – tak brzmiało najczęściej powtarzane hasło podczas ostatniego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Minęły ponad dwa miesiące od wystosowania postulatów do polskich władz i mediów, nie zmieniło się niestety prawie nic. Na szczęście grono walczących jest coraz większe.

0FADA96D-A662-48C5-9F3D-EB986533046D
Fot. Wojtek Kochański

Jest 20 sierpnia 2018 roku, piątek, przed budynkiem Rikstagu – szwedzkiego parlamentu, stoi dziewczynka z transparentem: „Szkolny strajk dla klimatu”. Niebawem w Szwecji mają odbyć się wybory parlamentarne, co w pewien sposób zwiększa zainteresowanie mediów działaniami Grety Thunberg, bo tak nazywa się owa dziewczynka. Greta ma 15 lat i od jakiegoś czasu nakłania swoją rodzinę do zmiany nawyków na jak najmniej szkodliwe dla planety. Popularność młodej aktywistki rośnie z dnia na dzień, mówią o niej media na całym świecie. Ruch nabiera tępa, coraz więcej uczniów „wagaruje” w piątki, szczególnie w Australii, tamtejszy premier Scott Morrison apeluje o „więcej nauki w szkołach i mniej aktywizmu”. To nie przynosi skutku, coraz więcej osób dołącza do strajku. Greta przemawia na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Katowicach. Pada wiele wymownych słów:

„(…) W 2078 roku, będę celebrować 75. urodziny. Jeżeli będę mieć dzieci, może spędzą ten dzień ze mną. Może spytają się mnie o was. Może spytają, dlaczego nie zrobiliście nic, kiedy jeszcze był czas, by działać. Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko, a mimo to na ich oczach odbieracie im przyszłość. Dopóki nie zaczniecie skupiać się na tym, co jest ważne zamiast na tym, co politycznie jest możliwe, nie ma nadziei. Nie możemy rozwiązać kryzysu, nie traktując go jako kryzys. (…)”

82B50D44-01AC-4BD2-B83C-51C06924DD92
Fot. Wojtek Kochański

Faktem jest, że nasza planeta umiera, na naszych oczach w zatrważającym tempie wymierają kolejne gatunki zwierząt. Płoną lasy, w morzach i oceanach dryfują śmieci, topnieją lodowce i wieczna zmarzlina. Coraz trudniej też o czyste powietrze, a ludzie umywają ręce. Szwedka poświęca się całkowicie, by przekonać najpotężniejszych tego świata, a wraz z nią miliony młodych na całym świecie. Co kilka miesięcy organizowane są globalne strajki, 20 września 2019 roku protestowano w 150 państwach, podobnie było 29 listopada. W zeszły piątek na warszawskim Placu Bankowym zgromadziło się kilka tysięcy osób, w różnym wieku, dało się dostrzec nawet kilka babć, które otwarcie wspierały swoje wnuczęta. Stamtąd marsz wyruszył na Plac Defilad przez Marszałkowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Trębacką, Moliera i Senatorską. Młodzi przywódcy strajku z jadącego na przedzie samochodu nawoływali do skandowania haseł.

D17898E2-EF89-443B-B86B-6D7D4EDA4816
Fot. Wojtek Kochański

Wydarzenie na taką skalę, bo w sumie protestowano w 38 polskich miastach, powinno stanowić jeden z głównych tematów dnia, a nawet tygodnia. Pomimo obecności dziennikarzy, sprawiedliwości nie stało się zadość. Temat znów szybko zniknął z tapety,
a w niektórych mediach został potraktowany jedynie jako wzmianka. Na szczęście, daje się zaobserwować pewnego rodzaju moda na bycie „eco”. Gdyby jednak media podkreślały, jak ważne jest zredukowanie śladu węglowego, to zjawisko byłoby bardziej powszechne.

My wychodzimy temu naprzeciw, gdyż nie możemy patrzeć jak nasza przyszłość staje się coraz mniej pewna. Już niedługo na naszej stronie pojawi się seria wskazówek jak pomóc naszej planecie (a jednocześnie zaoszczędzić).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s