Europejska pandemia – bezdomni w PE

Parlament Europejski, podobnie jak polski Sejm i Senat, w większości przeniósł swoje obrady w wirtualną przestrzeń. Od marca budynki PE w Brukseli i Strasburgu są zamknięte dla dziennikarzy i zwiedzających. Podczas gdy większość posłanek i posłów pracuje zdalnie, pomieszczenia unijnych instytucje stoją puste. David Sassoli Przewodniczący PE, zadecydował o udostępnieniu tych przestrzeni dla bezdomnych i potrzebujących.

W Brukseli pod lśniącymi kopułami nie spotkamy już światowych przywódców ale osoby, które muszą odbyć kwarantannę lub potrzebują dachu nad głową. Jedna przestrzeń została przeznaczona dla osób, które po wyjściu ze szpitala nie mogą wrócić do domu, bo muszą przejść kwarantannę. W drugiej części mogą znaleźć schronienie bezdomni. Ponadto stołówki i kuchnie, mieszczące się w instytucjach europejskich, przygotowują ponad tysiąc posiłków dziennie dla medyków oraz potrzebujących. Podobne rozwiązania mają być wprowadzone w Strasburgu. W drugiej siedzibie PE ma powstać także ośrodek diagnozujący chorych i izolatorium.

Wnętrza PE w Brukseli fot. Maria Lipińska

Z kolei, Komisja Europejska chce przekazać fundusze na badania nad szczepionką przeciwko COVID-19. Na 4 maja zaplanowano międzynarodową konferencję donatorów, podczas której będą zbierane środki na przyspieszenie diagnostyki i ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. KE przedstawiła także strategię stopniowego znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Szefowa KE Ursula von der Leyen zaleca powolne zmniejszanie restrykcji z jednoczesną kontrolowaniem liczby osób zarażonych. Opracowana strategia opiera się na trzech czynnikach, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez rządy poszczególnych państw. Są to: liczba nowych zachorowań, stopień wydolności służby zdrowia oraz możliwość monitorowania pandemii.

Sala plenarna PE w Brukseli fot. Maria Lipińska

Dochody wielu firmy i ich przyszłość wiszą na włosku z powodu pandemii. Trudno przewidzieć, kiedy konsumenci i sprzedawcy wrócą do normalności na tyle, żeby ożywić gospodarkę. Europejscy przywódcy pracują nad krajowymi i globalnymi rozwiązaniami, które mają załagodzić przewidywany kryzys. Rada Unii Europejskiej przyjęła dwa akty ustawodawcze, które mają na celu udostępnienie środków z budżetu UE na walkę z pandemią. Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony internetowej RUE: około 8 mld EUR będzie pochodzić z płatności zaliczkowych niewykorzystanych w 2019 r. w ramach funduszy strukturalnych. Pozostałe fundusze przeznaczone na walkę z pandemią zostały pozyskane z rozszerzenia zakresu Funduszu Spójności UE oraz z funduszów strukturalnych oraz inwestycyjnych. Takie uelastycznienie budżetu pozwoli na szybsze zwalczenie pandemii, ponieważ pieniądze są przeznaczone zakup sprzętu i środków ochronnych.

Widać, że europejscy przywódcy są poruszeni obecną sytuacją, która dotknęła wszystkie kraje. Ursula von der Leyen w swoim ostatnim przemówieniu wspomniała ofiary pandemii z wielu krajów. Między innymi Polkę, która zmarła na COVID-19 i osierociła swoje dziecko. Ponadto, przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła, że pomoc dla Włochów nadeszła za późno i Unia Europejska nie była przygotowana na taką skalę epidemii. Zaproponowała nowe rozwiązania, które mają na celu ochronę jak największej liczby ludzi: „Zrezygnowaliśmy z ceł i podatku VAT na import wyrobów medycznych z krajów trzecich.” Na przekór sceptykom w swojej mowie zaznaczyła także wagę ostatnich działań Unii Europejskiej: „Europa zrobiła więcej w ciągu ostatnich czterech tygodni niż w pierwszych czterech latach ostatniego kryzysu.”

Budynki UE w Brukseli fot. Maria Lipińska

Działania będące wyrazem obywatelskiej solidarności są aprobowane przez mieszkańców Brukseli i Strasburga. Miejmy nadzieje, że taka strategia pozwoli na zmniejszenie liczby osób, u których zdiagnozowano COVID-19. Jak zaznaczył David Sassoli w swoim przemówieniu „Siłą Europy jest jej zdolność do działania w solidarności.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s