Rumianki i bratki, czyli kosmetyki antyprzemocowe

Naturalne kosmetyki dla twarzy zmęczonej stresem związanym z koronawirusem. Tak właśnie reklamuje się sklep Rumianki i bratki. Przyjazne i miłe dla oka logo i profesjonalny fanpage na Facebooku pozwalają myśleć, że nowe kosmetyki zapowiadają się naprawdę obiecująco. Nie brakuje komentarzy z pytaniami o cenę i tych chwalących nowe produkty. 

bratki post
facebook.com/rumiankiibratki

Wystarczy złożyć zamówienie i podać swój adres, żeby do naszego domu dotarła… pomoc!

Rumianki i bratki to fikcyjny sklep, który ma przyjść z pomocą ofiarom przemocy domowej. W czasie kwarantanny spowodowanej koronawirusem, wielu oprawców przebywa ze swoimi ofiarami w mieszkaniach, co stanowi jeszcze większe zagrożenie i narażenie na przemoc fizyczną i psychiczną.

bratki post
facebook.com/rumiankiibratki

Inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a “po zakupy” zgłasza się coraz więcej osób. Pomysłodawczynią jest niespełna 17 letnia Krysia Paszko.

Sklep wziął się z inspiracji innymi podobnymi akcjami, na przykład francuską akcją “maseczka 19”. Osoba znajdująca się w domu, w którym występuje przemoc, mówiąc w aptece, że  potrzebuje maseczki 19 wysyła farmaceucie sygnał, że znajduje się w niebezpieczeństwie i należy wezwać pomoc. Wydawało mi się naturalne, że osobom doświadczającym przemocy w czasie pandemii bardzo ciężko jest wyjść i to zgłosić – komisariaty jedynie telefonicznie, ośrodki i MOPSy zamknięte. Nawet nie można wyjść do koleżanki, do parku itp. żeby swobodnie zadzwonić. Stąd pomysł na ten „szyfr”- mówi Krysia.

Okazuje się, że zainteresowanie fikcyjnym sklepem jest bardzo duże, co pozwoliło na zaangażowanie profesjonalistów.

Zgłasza się około 20 osób dziennie, na ten moment już ponad 100. Część z nich wymaga interwencji, część kierujemy do ośrodków, zakładamy niebieską kartę. To, jakie podejmujemy kroki, zależy mocno od sytuacji tej osoby – mówi Krysia.

Teraz osoby dotknięte problemem przemocy domowej dzięki Krysi i Fundacji Centrum Praw Kobiet, mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Od niedawna oprócz sklepu dostępna jest także aplikacja „Twój Parasol”.

Jest to pomoc interwencyjna, psychologiczna i prawna. W czwartek 2 tygodnie temu dokonałam darowizny tej strony na rzecz Fundacji Centrum Praw Kobiet, żeby wszystko było zgodne z prawem, aby te osoby otrzymały profesjonalna pomoc. Obecnie na połladzie jest ponad 20 psycholożek i interwentek, 6 prawniczek, i 6 osób z ekipy technicznej – graficy, informatycy, copywriterzy – mówi Krysia

Przykład Krysi pokazuje, że powinniśmy pozostawać czujni i wrażliwi na potrzeby innych, a czasami rzeczy, które wydają nam się małe, mogą przerodzić się w coś większego. Warto pomagać!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s