16 wersów przeciwko wirusowi

Z COVID-19 od wielu tygodni walczy służba zdrowia i naukowcy, którzy chcą aby pandemia przebiegała w jak najmniej gwałtowny sposób. Medyków w tym trudnym czasie wspierają artyści i celebryci, którzy nakłaniają do pozostania w domu i noszenia maseczek. Powstało również wiele utworów, które miały podnosić na duchu i budzić nadzieję na poprawę sytuacji. 28 kwietnia zmieniło się podejście do tego tematu. Piosenkarze i muzycy znaleźli inny sposób na zaangażowanie nowych osób z branży do przeciwdziałania pandemii. Wszystko to za sprawą Karola Poziemskiego – „Solara”.

Po sześciu latach raper „Solar” reaktywował hot16challange, który tym razem ma na celu zebranie funduszy na pomoc lekarzom i pielęgniarkom na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Jak pisze raper w opisie swojego klipu na YouTube: Kto by się spodziewał, że tym razem hot16challenge zostanie zainicjowany przez nietoperza z Chin. Mimo tego egzotycznego nalotu, podstawowe zasady się nie zmieniają. Zmieniły się okoliczności, bo tym razem musimy uratować świat.

Wszystko zaczęło się na transmisji live rapera „Maty” – autora „Patointeligencji” czy „100 dni do matury”. Na streamie Michał Matczak zbierał pieniądze na pomoc szpitalom i lekarzom. Do akcji dołączył „Solar”. Obiecał, że jeśli do północy zbierze się szesnaście tysięcy złotych to reaktywujeHot16Challenge. Z wpłat widzów udało się uzyskać tę kwotę i raper miał 72 godziny, aby wznowić wyzwanie tak jak obiecywał.

Sześć lat temu Hot16Challenge był odpowiedzią na Ice Bucket Challenge i inne wyzwania, które rzucali sobie celebryci. Zasady był identyczne jak teraz, ale za akcją nie stała żadna zbiórka charytatywna. Wtedy chodziło o dobrą zabawę i pokazanie swoich umiejętności.

Teraz najważniejszą częścią akcji jest idea, która za nią stoi, czyli szerzenie idei wsparcia medyków w tym trudnym czasie. Jak podkreśla autor, nie istotne jest prześciganie się w wysokości wpłacanych kwot, ale sama chęć pomocy, którą można nieść na różne sposoby. Każda nominowana osoba ma za zadanie stworzyć 16 wersów w 72 godziny i umieścić w Internecie swoje wykonanie. Coraz więcej osób nominowanych pochodzi z poza świata rapu. Każdy muzyk może zrealizować Hot16Challenge2 na swój sposób. Możemy już obejrzeć wykonania takich osób jak: Dawid Podsiadło, Rafał Brzozowski, Norbi, Margaret czy Jakub Żulczyk. Nie wszyscy zdecydowali się na rapowanie, część zrobiło to w swoim, rozpoznawalnym stylu.

Wśród osób, które nagrały już Hot16Challenge2 znalazł się także tata rapera „Maty”, czyli profesor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Marcin Matczak. Profesor został nominowany przez „Borixona”. W swoich publikacjach i wystąpieniach medialnych tata „Maty” wielokrotnie krytykował partię rządzącą i absurdy prawne, które są tworzone w Parlamencie. W swoim utworze prof. Matczak czyni liczne nawiązania do obecnej sytuacji politycznej: Ja tylko chcę unieść tych sumień strumień w czasy przyszłe, gdzie konstytucję szanuje mi Jarek ze Zbyszkiem. Oprócz odniesienia do konfliktu dotyczącego wyborów prezydenckich słuchacze szukają nawiązania do Adama Mickiewicza i jego „rzędu dusz”. Tak samo jak ojciec wspiera syna w rozwijaniu swojej raperskiej kariery, tak teraz Michał wspiera swojego ojca w teledysku. Ponadto, profesor nawiązuje do dyskusji prawniczych toczonych w debatach medialnych oraz swoich zajęć prowadzonych na uczelni: Stawiasz się mi? Na wykład przyjdź, to pogadamy do zmroku. Nie da się ukryć, że studenci UW, którzy mogą spotkać prof. Matczaka na zajęciach związanych z teorią i filozofią prawa na pewno chętniej będą chodzili na uczelnie po zniesieniu restrykcji. Studenci chwalą utwór za mroczny klimat i tekst z przesłaniem, który odzwierciedla poglądy profesora.

Powstała także alternatywna wersja wyzwania – Brzydka16Challenge, która ma analogiczne zasady ale jest dedykowana dla osób niezwiązanych z muzyką. Brzydka16Challenge została stworzona przez Krzysztofa Gonciarza, aby twórcy treści internetowych mogli również spróbować swoich sił i pokazać swoje amatorskie wykonania. Stworzenie nowej odnogi ma na celu oddzielenie utworów raperów od humorystycznej adaptacji wyzwania. W Brzydką16Challenge mają angażować się osoby bez profesjonalnych umiejętności, ale które chcą pomagać i rozpromować akcję.

Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge

Baza nominowanych osób: https://hot16challenge.network/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s