Samorząd Studencki na UW ma już 40 lat!

11 grudnia 1980 roku swoją działalność oficjalnie rozpoczął Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Zarząd Samorządu aktywnie działa już 14 610 dni i nie osiada na laurach.  

Grafika: Kamil Leczkowski

W piątek mija 40 lat odkąd odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Samorządu Studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Zaraz po Politechnice Gdańskiej, ZSS UW jest najstarszym tego typu organem w Polsce. Samorząd reprezentuje interes studentów na uczelni, a w jego skład wchodzą wszystkie studentki i studenci Uniwersytetu Warszawskiego.  

Samorząd na Uniwersytecie Warszawskim powstał jako wyraz buntu studentów przeciwko naciskom opresyjnej władzy na struktury uczelni. Założyciele postulowali oddzielenie Uniwersytetu od władz państwowych.  

-Przy tej okazji, warto podkreślać dwa aspekty naszej działalności. Po pierwsze nasze początki, czyli fakt, że idea samorządności studenckiej na Uniwersytecie Warszawskim wywodziła się z potrzeby buntu wobec opresyjnej władzy oraz z faktu, że trwamy i każde pokolenie samorządowców, niezależnie od tego jak górnolotnie to brzmi – dołożyło realną cegiełkę do naszej historii. Po drugie należy trzeba pamiętać, że zaczynaliśmy od dydaktyki i pomocy materialnej, a później rozwijaliśmy naszą działalność o kolejne elementy 

-mówi nam Marta Burzyńska, wiceprzewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.  

Przez pandemię COVID-19 obchody 40-lecia nie będą tak huczne jak pierwotnie planowano, ale samorządowcy będą obchodzić je w bardziej nowoczesny sposób. Dokładny harmonogram wydarzeń pozostaje na razie tajemnicą.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s