Najbardziej depresyjny poniedziałek w roku – naukowy bełkot czy marketingowa sztuczka?

Czujesz przygnębienie i zmęczenie, a zimowa aura za oknem wcale nie poprawia Ci humoru? Być może powodem obniżonego nastroju w pierwszych tygodniach stycznia jest widmo zbliżającej się sesji, a może to ten słynny Blue Monday, który przypada w tym roku na 18 stycznia.  

Blue Monday to dzień co roku przypadający na trzeci poniedziałek stycznia. Został okrzyknięty najbardziej depresyjną dniem roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Jednak nawet sam pomysłodawca przyznał w końcu, że nie istnieje coś takiego jak Blue Monday, jest to jedynie mit podchwycony przez media, który został stworzony na potrzeby kampanii marketingowej jednego z biur podróży w Wielkiej Brytanii – Sky Travel. W ten sposób specjaliści od PR chcieli zachęcić klientów do kupowania zagranicznych wycieczek w styczniu, kiedy większość klientów miała mało pieniędzy po świątecznym szale zakupowym. 

Biuro podróży, które wymyśliło Blue Monday opracowało specjalne, skomplikowane równanie, z którego miało wynikać, że trzeci poniedziałek roku jest najbardziej depresyjny. Następnie Sky Travel znalazło naukowca, który podpisał się pod ich teorią i w ten sposób powstał mit Blue Monday. Obliczenia nie były oparte na korelujących czynnikach. Były to między innymi: pogoda, nastrój, sytuacja finansowa, liczba dni minionych od świąt, długość dnia i nasłonecznienie, co ułożone w równanie nie stanowi dowodu naukowego.  

Środowisko naukowe twierdzi, że Blue Monday jest szczególnie szkodliwy dla osób chorujących na depresję. Najbardziej depresyjny dzień w roku wytwarza mit o zaburzeniach psychicznych, który sugeruje, że są to choroby krótkotrwałe i można je traktować z lekceważeniem. Tymczasem jest zgoła inaczej, wiele osób przez całe życie zmaga się z depresją i innym zaburzeniami, które nie powinny być powodem do wstydu. Po czternastu latach od powstania mitu, jego współtwórca uznał, że rozpocznie kampanię pod hasłem #StopBlueMonday informującą o tym, że Blue Monday tak naprawdę jest tylko marketingowym wymysłem, który na dłuższą metę okazał się szkodliwy.  

pixabay.com

Historia “niebieskiego poniedziałku” dowodzi jak niebezpieczne jest przeprowadzanie badań naukowych pod z góry założoną tezę oraz pokazuje z jaką skutecznością rozprzestrzeniają się fake newsy w mediach. Niektórzy nazywają Blue Monday wymysłem pseudonauki i nie powinno to dziwić, ponieważ każde badania mogą mieć wpływ na społeczeństwo, a tym bardziej na środowisko akademickie. Niezależnie od tego, jaki mamy dzień tygodnia warto dbać o swoje zdrowie psychicznie i odpoczynek od obowiązków.   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s