Tłusty Czwartek – krótka historia jednego z najbardziej lubianych dni w roku

zdj. gazetamyszkowska.pl

Tłusty Czwartek, lub jeśli ktoś woli, Ogólnopolski Dzień Pączka, to ulubiony dzień łasuchów, ale nie tylko! To dobra okazja na niezapomniany cheat day dla sportowców, albo po prostu kultywowanie pączkowej tradycji. Bo to właśnie niezliczone ilości pączków Polacy zjadają w Tłusty Czwartek- według statystyk, prawie połowa z nas w ubiegłym roku zjadła ich nawet 5, a blisko 15% zadeklarowało, że przekroczy tę liczbę i będzie iść na rekord. Równie lubiane w ten wyjątkowy dzień są faworki, a także coraz większą popularnością cieszy się fast food. Jednak pączki okazują się bezkonkurencyjne – w Tłusty Czwartek zjadamy ich średnio 100 milionów!

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

Najbardziej rozpowszechniony w Polsce przekaz traktujący o tradycji Tłustego Czwartku, to ten chrześcijański. Tłusty Czwartek dla wielu Polaków to katolickie święto ruchome, związane ze zbliżającą się Wielkanocą. To dzień ostatni przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą, a także okres końcowy karnawału. Nic więc dziwnego, że Tłusty Czwartek to dzień rozpusty kulinarnej. 

Z Tłustym Czwartkiem wiąże się pewna legenda. Dzień ten kiedyś nosił nazwę Combrowy Czwartek. Swoją nazwę wziął od burmistrza Krakowa- Combra, który w XVII wieku zapisał się w pamięci mieszkańców jako niezwykle surowy wobec handlujących na krakowskim targu przekupek. Kiedy burmistrz zmarł, a wieść rozeszła się po mieście, handlarki zaczęły świętować. Był to właśnie czwartek, który od tamtej pory nazywany był Combrowym Czwartkiem.

Nie tylko pączki!

Tłustego Czwartku nie wyobrażamy sobie bez objadania się słodkościami. Jednak  Zygmunt Gloger w „Roku polskim w życiu, tradycji i pieśni”  opisuje to święto, jako przyzwalające na o wiele więcej niż kulinarne zachcianki! Autor opisał ten dzień robienia rzeczy, których nie wypada robić na co dzień. Dawniej było to święto zakrapiane alkoholem, podczas którego spożywano nie tylko pączki, ale też chrust, czyli faworki.

Pączkowi sceptycy

Tłusty Czwartek ma też swoich przeciwników. I to nie tylko współcześnie, bo dawniej święto nie ograniczało się jedynie do jedzenia słodkości. Już Mikołaj Rej rozpisywał się na temat dnia rozpusty, czyli ówczesnych Mięsopustów:

 „W niedzielę mięsopustną, kto zasię nie oszaleje /…/ twarzy nie odmieni, maszkar, ubiorów ku diabłu podobnych sobie nie wymyśli, już jakby nie uczynił chrześcijańskiej powinności dosyć”.

Mięsopusty, wiadomości.ox.pl

Tłusty czwartek w różnych zakątkach świata

Wydawać by się mogło, że Tłusty Czwartek to wyłącznie polski obyczaj. Jednak w wielu państwach  istnieją przeróżne wariacje tego święta. Wszystkie mają jednak wspólny mianownik: dobrą zabawę i jedzenie do syta.

Francuzi mają swój mardi gras, czyli tłusty wtorek. W ten dzień najadają się nie tylko pączkami i przypominającymi polskie faworki des merveilles. Chętnie sięgają  po gofry, a przede wszystkim naleśniki. Te z kolei królują także w Wielkiej Brytanii. W naleśnikowy wtorek odbywa się tu pancake race – wyścig, łączący bieg z podrzucaniem naleśnika na patelni. 

zdj. worldbymagda.com

Skandynawowie przed rozpoczęciem postu najadają się do syta słynnymi drożdżówkami z cynamonem i słodkimi, do złudzenia przypominającym polskiego ptysia.

zdj. static.smaker.pl

Z kolei dla Rosjan jeden dzień objadania to za mało! Obchodzona tu maslenica trwa cały tydzień. Na stołach królują drożdżowe naleśniki bliny- tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej. 

zdj. magazynkuchnia.pl

W Niemczech w Tłusty Czwartek największy nacisk kładzie się na dobrą zabawę. W tzw. babski karnawał panowie nie powinni pojawiać się na ulicach w krawatach – mogą one zostać obcięte przez czyhające z nożyczkami panie, za co rekompensatą jest… pocałunek. 

zdj. krimifantamania.pl

Jak widać, tradycja Tłustego Czwartku jest  bardzo bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jednak, to nie zrezygnować ze świętowania! Bo jak mówi stare polskie przysłowie: Kto nie zje ani jednego pączka w Tłusty Czwartek, będzie miał pecha przez cały rok! Weźmy więc sobie te słowa głęboko do serca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s