Przełamać tabu

Mimo że temat depresji jest coraz częściej poruszany w przestrzeni publicznej, to wciąż nie wiemy o niej tyle, ile powinniśmy. A co najgorsze – rzadko zwracamy się o pomoc. Dobrą okazją by to zmienić, jest obchodzony 23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją. 


W obecnej chwili depresja jest już jedną z chorób cywilizacyjnych, która trawi nie tylko społeczeństwa najwyżej rozwinięte. Trudno oszacować liczbę cierpiących na nią osób, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia sięga ona 264 milionów na w skali globu. W państwach europejskich obejmuje nawet 5-6 proc. społeczeństwa. WHO szacuje, że do 2030 roku stanie się najczęściej wykrywaną dolegliwością.  

Osoby cierpiące na tę chorobę spotykają się nieraz z niezrozumieniem. Warto wiedzieć, że chroniczne przygnębienie, jakie u nich występuje, nie jest ich kaprysem. To poważna choroba. Oczywiście nie każdy smutek jest depresją, jednak utrzymujące się przez kilka tygodni obniżenie nastroju, brak chęci do robienia rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność, czy problemy z codziennym funkcjonowaniem to wystarczające powody do niepokoju.  

WspierajMY

Samotność podczas pandemii, stres związany z sesją, nawarstwiające się obowiązki – wszystkie te czynniki powodują, że studentom nie jest łatwo. Dla wielu z nich problemy stają się coraz trudniejsze do rozwiązania. Z pomocą postanowił przyjść Zarząd Samorządu Studentów, który nowy rok zaczął od akcji WspierajMY – wyjątkowej kampanii informacyjnej, poświęconej zdrowiu psychicznemu. Organizatorzy podkreślają, że najważniejszym powodem podjęcia inicjatywy jest sesja, która dla wielu studentów wiąże się z ogromnym stresem. Dodają również, że początek roku jest dobrym czasem, aby podjąć troskę o zdrowie psychiczne. Wielu z nas podejmuje wyzwania związane ze zdrowiem i kondycją fizyczną, jednak wciąż zbyt mało miejsca poświęcamy psychice, która jest nie mniej ważna. Jak zaznacza Marta Burzyńska, koordynatorka kampanii społecznych ZSS UW, temat zdrowia psychicznego wciąż jest czymś wstydliwym, dlatego osoby borykające się z problemami wstydzą się do nich przyznać. Boją się stygmatyzacji, przez co rzadko proszą o pomoc. Wciąż jednak napływają sygnały o rosnącej potrzebie wsparcia psychologicznego studentów. 

Celem wspierajMY nie było stworzenie jednorazowej kampanii społecznej, a rozpoczęcie drogi do zmiany sposobu postrzegania zdrowia psychicznego – mówi Marta Burzyńska. Chodzi o to, aby bardziej oswoić ten temat w przestrzeni publicznej i sprawić, że zainteresowani nie będą się bali zwracać się o pomoc – „My” w nazwie kampanii, nie jest podkreślone jedynie symbolicznie – ma przypominać, że możemy liczyć na siebie nawzajem – dodaje Marta. 

Na facebookowym profilu Rzecznika Praw Studenta można znaleźć posty dotyczące m. in. znaczenia snu, poprawy koncentracji, czy radzenia sobie ze stresem. Oprócz tego nie zabrakło informacji najważniejszych – o tym, gdzie można znaleźć pomoc. 

Gdzie szukać pomocy?

Każdy kto czuje, że znajduje się w emocjonalnym kryzysie, może skorzystać z pomocy Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Ta instytucja, działająca przy Wydziale Psychologii UW, w czasie pandemii funkcjonuje wyłącznie w formie zdalnej. Można umówić się na konsultacje z terapeutą przez Skype lub Google Meet. Oprócz tego istnieje opcja uzyskania pomocy w formie walk-in-clinic, czyli szybkiej wizyty bez wcześniejszego umawiania się. Podczas zdalnego spotkania psycholog omawia problem i daje zalecenia dotyczące dalszych kroków. Z takiej formy konsultacji studenci i pracownicy mogą skorzystać trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 12:00-13:00. 

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z pomocy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW. Jego działania mają służyć stworzeniu dla takich osób przyjaznych warunków do studiowania, poprzez na przykład:  indywidualną organizację studiów, modyfikację procedur egzaminacyjnych, czy przygotowanie niezbędnych pomocy naukowych. Włączenie studentów z niepełnosprawnościami w proces studiowania na Uniwersytecie Warszawskim zakłada likwidację barier, przy jednoczesnym zachowaniu wymagań merytorycznych – czytamy na stronie BON. Jednak drzwi instytucji są otwarte również dla osób, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności. Mogą one skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, która służy wstępnej ocenie sytuacji studenta. 

Pomocna dłoń Uniwersytetu

Dlaczego akcja prowadzona jest właśnie za pośrednictwem profilu Rzecznika Praw Studenta? Chodzi o to, aby wskazać konkretne miejsce, gdzie można szukać pomocy. Warto wspomnieć, że RPS jest stosunkowo nową instytucją i nie wszyscy wiedzą o jej istnieniu. Tymczasem można zwracać się do niej o pomoc w trudnych sytuacjach związanych ze studiowaniem. Od początku bieżącego roku funkcję Rzecznika sprawuje Jan Wieczorek. Inną niedawno utworzoną, ale również – jak się okazało – niezwykle potrzebną funkcją jest rola Konsultantki ds. przemocy seksualnej, którą sprawuje obecnie Antonina Lewandowska. Można się do niej zgłosić w razie doświadczenia tego typu przemocy, aby otrzymać wsparcie zarówno ze strony prawnej, psychologicznej, jak również organizacyjnej, związanej z problemami na uczelni. Warto obserwować działania Rzecznika oraz Zarządu Samorządu Studentów, którzy planują dalsze kampanie informacyjne na ważne tematy społeczne, które powinny być częściej poruszane. 

Im więcej i bardziej otwarcie będziemy mówić o problemach psychicznych, tym mniej osób będzie opierało się przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Dobrze, że zarówno przedstawiciele społeczności studenckiej z ZSS, jak i wielu członków kadry naukowej UW zdają sobie z tego sprawę. Jedna akcja być może nie pomoże choremu na depresję, ale może zmienić myślenie i zwiększyć świadomość.  Trzeba jasno mówić, że chorobę psychiczną, tak jak tę fizyczną, należy leczyć u specjalisty. Warto też wiedzieć, w jaki sposób jej zapobiegać i wspierać bliskich w trudnym czasie. Być może to właśnie Ty jesteś teraz w potrzebie. Nie rezygnuj z siebie, gdy Uniwersytet podaje Ci pomocną dłoń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s