Rady Anity Werner dla początkujących dziennikarzy

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ,,poŁĄCZENI”, czyli serii wywiadów z ekspertami z branży medialnej. Gościem Uniwerek.TV była jedna z najbardziej rozpoznawalnych i nagradzanych dziennikarek w kraju – Anita Werner. Ma za sobą ponad 20 lat doświadczenia w przekazach informacyjnych i innych projektach dziennikarskich. Przez ten czas zdobyła liczne nagrody i szerokie uznanie w branży. Co podpowiada początkującym dziennikarzom?

Jednym z głównych tematów rozmowy była rola dziennikarza informacyjnego; cechy jakimi powinien się wykazywać oraz działania, przed którymi musi się wzbraniać. Według redaktor Anity Werner, dziennikarz jest przewodnikiem, który bierze widza za rękę, opisuje świat, pokazuje go i o wszystkim opowiada. Przy tym wykazuje się rzetelnością i bezstronnością. Konkretne zagadnienia rozkłada na kawałki, przedstawia ze wszystkich możliwych stron i dopiero zdaje z tego relację. Nie może w żaden sposób naginać rzeczywistości ani podawać niezweryfikowanych informacji.

W drodze do sukcesu redaktor radzi opierać się na „3 x P – pasji, pracowitości i pokorze.
Pasja – jest niezbędna w tym zawodzie, to chęć docierania głębiej i dalej.
Pracowitość – pomaga nam faktycznie osiągnąć nawet najśmielsze marzenia, wspomaga samodoskonalenie.
Pokora – dobrze nie odkleić się od rzeczywistości, gdy przyjdą pierwsze sukcesy. Szczególnie, że im większe mamy uznanie w środowisku, tym większa ciąży na nas odpowiedzialność.

Poza tym niezbędne w sztuce dziennikarskiej jest bycie uczciwym, rzetelnym, godnym zaufania swoich widzów, sprawnym oraz ciekawym świata.

Dziennikarka zwraca uwagę na wymiar godzinowy pracy w serwisach informacyjnych – wieczorne wydanie przygotowuje się już od 8:30 rano. Przez cały dzień wyszukiwane są najistotniejsze do przekazania informacje (pracują nad nimi redaktorzy i wydawcy). O 10:00 spotykają się z reporterami i przypisują im konkretne tematy. Może się zdarzyć, że stanie się coś równie istotnego, co niespodziewanego na krótko przed programem. Często burzy to cały porządek, jednak jest nie do pominięcia. Dziennikarz informacyjny musi zwinnie sobie z takimi nowinkami radzić, często nawet na żywo na antenie. Może się też wydarzyć sytuacja, w której relacja live będzie obdarzona dużym bagażem emocjonalnym. Wtedy warto pamiętać, że dziennikarstwo to służba w przekazywaniu informacji i nasza relacja, szczególnie w obliczu trudnych wydarzeń i okoliczności, może być niezwykle istotna dla oglądających. Dlatego należy utrzymać nerwy na wodzy i zachować profesjonalizm.

W kontekście wywiadów Anita Werner podkreśla rolę dobrego researchu osoby z którą rozmawia, oraz tematów, które będą poruszać. Porządne zaplecze to podstawa do merytorycznej rozmowy. Przywiązuje także ogromną uwagę do pierwszego pytania – to od niego zależy czy widz postanowi w ogóle wysłuchać wywiadu, czy uzna go za wartościowy. Sam wywiad może wypaść bardzo różnie, dlatego istotne jest, by nie dać się ponieść emocjom, zachować opanowanie i wytrwale dążyć do uzyskania odpowiedzi na pytania interesujące widzów. Taki poziom presji nie koniecznie jest dla każdego, ale dziennikarstwo oferuje wiele gałęzi tematycznych i można odnaleźć się w innej formie niż ta newsowa.

O wystrzeganiu się fake newsów redaktor mówi wprost: ,,To dla naszych widzów selekcjonujemy informacje, rozbieramy na czynniki pierwsze dany temat i krok po kroku przez ten dany temat widza przeprowadzamy. W tym jak to robimy i co mówimy nie ma w ogóle fejka – jest tylko uczciwość i fakt.” Uważa, że dzięki dziennikarzom, którzy potrafią rzetelnie wyselekcjonować z natłoku informacji fakty, wciąż udaje nam się zwalczać fake newsy.

Na koniec Anita Werner życzyła młodym dziennikarzom wytrwałego pracowania nad własną marką – czyli nad nazwiskiem, które kojarzyć się będzie z dużym zaufaniem społecznym.

Anita Werner, backstage wywiadu online z UTV/ instagram.com/anita_werner_official

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s