Kreatywność jako niedźwiedzia pułapka – recenzja filmu ,,Black Bear”

Znalezione obrazy dla zapytania: black bear movie

Domek nad jeziorem w środku lasu, trójka bohaterów i ogrom zazdrości. Oto trzy składniki metatwórczego dzieła Lawrence’a Michael’a Levine’a, w którym widz staje się podróżnikiem po umyśle młodej reżyserki, próbującej wyrwać się z blokady twórczej. Co kryje jej kreatywny proces?

Ubrana w czerwony kostium Allison siedzi nad wodą i wpatruje się w głębie. Słychać gong. To załamanie utopione we łzach. Zamyka oczy, bierze oddech. Wchodzi do drewnianego domku letniskowego. Siada nad notesem i zapisuje roboczy tytuł: ,,Czarny niedźwiedź”. Wchodzimy w świat, który może z autorką mieć wspólne wszystko i nic. Mogła w końcu inspirować się dosłownie całym światem.

Fuzja akcji właściwej i kreatywnego procesu jest trzonem tego filmu, wyróżnia go spośród znanych gatunków i łamie utrwalane konwencje. Bohaterowie zmieniają oblicza, przedmioty symbolikę, a akcja w pewnym momencie nawet trajektorię. Wewnątrz konkretnych wątków w filmie widać nieoczywiste nawiązania zarówno do scen je poprzedzających jak i tych, które dopiero się wydarzą. Każda sytuacja, wypowiedź czy kontekst są ,,miękkie”. Szczere wyznania zamieniają się w kłamstwa, uczucia jaśnieją i gasną – każdy kolejny krok jest nieprzewidywalny. Film ciągle waha się pomiędzy realizmem a oniryzmem. Wrażenie to wzmacnia muzyka, która od pierwszych chwil intryguje i niemal wpuszcza w trans oraz fakt, że główna bohaterka często jest pod wpływem alkoholu. W efekcie seans wywołuje odczucie semi-realistycznej psychodelicznej wizji.

Znalezione obrazy dla zapytania: black bear movie

W filmie o procesie twórczym, Levinowi udaje się poruszyć tematykę m. in. nadużywania władzy, znęcania psychicznego czy toksycznych związków. To pokazuje, że ,,Black Bear” poprzez swoją niekonwencjonalną formę może przekazywać głębokie treści. Nie pojawia się tu jednak moralizowanie. Przedstawione problemy muszą podlegać interpretacji samego widza.

Niestety potencjał tej artystycznej fuzji nie został w pełni wykorzystany, co w rezultacie przyniosło kilka, niewiele wnoszących do całości obrazu scen. Ktoś mógłby uznać, że pozostawienie widza z plikiem pytań bez odpowiedzi to dość często wykonywany zabieg w alternatywnym kinie. Jednak, mimo dostrzeżenia pewnej inspiracji dziełami Davida Lyncha, jestem bliższa skłonienia się ku teorii, że próba połączenia tak wielu gatunków mogła po prostu przeważyć nad zachowaniem dynamiczności całości obrazu.

Znalezione obrazy dla zapytania: black bear movie

Przy tak niekonwencjonalnym podejściu kluczowy był dobór aktorów, którzy będą w stanie przekazać wiele przy stosunkowo niewielkiej ilości dialogów. Co więcej, nie mogli być to metodyści, uparcie trzymający się konkretnej wizji swojej postaci. Tutaj zabłysła ekscentryczna Aubrey Plaza – za każdym razem, gdy scena zdawała się przygasać, Aubrey odkrywała kolejne oblicza swojego talentu. Christopher Abbott i Sarah Gadon zgodnie jej wtórowali. Dzięki nim ,,Black Bear” uderza świeżością i otwartością, nie nosi ciężaru filmów z ,,jednej z szufladek”. Doskonała gra aktorska tylko wzmaga głód i chęć głębszego poznania naszych bohaterów oraz ich zamiarów. Może to własnie tak czuje się scenopisarz, gdy wpada na szkic historii wartej rozbudowania.

Jedyną stałość pełni w filmie motyw zazdrości. Forma płynnie przechodzi od werystycznych konwersacji przez onirystyczne sekwencje, zwroty akcji, dynamiczne long shoty, a gdy robi się gęsto wchodzi na drogę satyryczną i przypomina indie czarną komedie. Z jednej strony – coś dla każdego, z drugiej jednak – wymaga otwartej głowy.

,,Black Bear” to film niemalże nie do opisania, bo nieprzewidywalność formy jest tu czynnikiem wybitnym – głodzi, przesyca, dołuje, bawi… To nie obraz dla widza, który lubi ,,zapakowane” zakończenia ze związanymi wątkami jak wstążka na czubku. Treść fabularna przypomina tu jedynie smaczne przystawki na wystawnym bankiecie. Ważniejszy jest sposób podania i przybyli goście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s