Okno życia dla zwierząt – czy rozwiąże problem porzucania pupili?

Początek lutego w miejscowości Brużyczka Mała niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego. Siarczysty mróz, hałdy śniegu na drogach i… 10 bezbronnych, skowyczących z wychłodzenia szczeniąt, pozostawionych samym sobie na leśnej polanie. A wokół nikogo, kto by te przeraźliwe wołanie o pomoc usłyszał.

fot. twitter.com/m_szkudlarek

Gdyby w tym czasie w okolicy nie przechodził przypadkowy mężczyzna, prawdopodobnie podczas wiosennych porządków znaleziono by szczątki psiaków. To wydarzenie wstrząsnęło zarówno całym województwem łódzkim, jak i krajem. Słusznie, ale takich przypadków jest zdecydowanie więcej. Nie ważne, czy na zewnątrz pada śnieg, czy też są słoneczne wakacje. Liczba osób, które bezmyślnie porzucają pupili, nie maleje.

W 2019 roku w jednym z małopolskich miast zaledwie w ciągu jednego wakacyjnego miesiąca do schroniska trafiło  blisko 320 psów, czyli około 10 zwierząt dziennie. Cierpią nie tylko psy i koty. Dochodzi nawet do porzuceń gryzoni i to w klinikach weterynaryjnych – do takiej sytuacji doszło w Krakowie. W tym samym roku statystycznie w gminach do schronisk przekazano prawie 70 tysięcy psów. Z kolei według najnowszych danych w samej stolicy  rocznie porzuca się 2,5 tysiąca zwierząt…

fot. twitter.com/m_szkudlarek

W Łódzkiem dramat dziesięciorga szczeniąt zapoczątkował nowy rozdział w poszanowaniu praw zwierzęcych. Okno życia, do tej pory kojarzone z desperackim krokiem matek, pozostawiających tam niczemu winne niemowlę, stało się także miejscem, w którym będzie można pozostawić… niechcianego pupila.

Inicjatywy podjęły się lokalne władze Aleksandrowa Łódzkiego. Jak się okazuje, zwierzęce okno życia to dosyć metaforyczne określenie, bo miejsce do pozostawiania pupili ma funkcjonować na podobnych zasadach, co schronisko. Osoby, które chcą oddać tam psa lub kota, będą musiały poddać rodziców pupila sterylizacji, którą sfinansuje miasto. Jest to konieczne, aby uniknąć ponownego porzucenia nowonarodzonego zwierzęcia w przyszłości. 

fot. twitter.com/m_szkudlarek

Dodatkowo, anonimowe pozostawienie czworonoga w oknie życia jest praktycznie niemożliwe. Właściciele będą musieli pisemnie zrzeknąć się do niego praw. Nie ma mowy więc o nieproceduralnym podrzuceniu zwierzęcia – organizatorzy inicjatywy chcą, by każdy pupil miał zapewniony nowy dom –  najszybciej, jak to możliwe.

Inicjatywa w Łódzkiem rodzi rychłą nadzieję na otrzeźwienie części społeczeństwa w kwestii przedmiotowego traktowania zwierząt. Może pojawić się wstyd i refleksja na myśl o braku możliwości anonimowego pozostawienia psa. Stąd zatem ryzyko, że chętnych nie przybędzie albo przeciwnie – okno życia stanie się furtką do łatwego pozbycia się zaniedbanego pupila. 

fot. twitter.com/m_szkudlarek

Z drugiej strony rosną szanse, że śladem łódzkiego pójdą inne województwa. Wtedy zwierzęce okno życia stanie się tak powszechne, że część osób zdecyduje się na odpowiedzialne pozbycia się pupila. Przecież nie każdy właściciel jest zwyrodnialcem – bywają np. osoby, które ze względów zdrowotnych lub z powodu trudnej sytuacji życiowej nie mogą już zapewnić godnego życia pupilowi. Wtedy rozwiązaniem staje się okno życia.

Choć inicjatywa na rzecz ograniczenia nieodpowiedzialnego porzucania zwierząt daje nadzieję na lepsze, to osoby, porzucające zwierzęta domowe, wciąż pozostają bezkarne. W świetle polskiego prawa jest to jeden ze sposobów znęcania się nad zwierzętami – wynika to z Ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku. Teoretycznie kara za porzucenie, rozumiane jako znęcanie się, to grzywna, bądź do 3 lat więzienia. Niestety większość sprawców jest nieuchwytna. Trzeba nam więc jeszcze więcej inicjatyw społecznych. I oby nie powstawały one w tak dramatycznych okolicznościach, jak okno życia w Łódzkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s