Wybory do samorządu studenckiego

Od 20 października do 15 listopada trwają wybory do samorządu studenckiego na bieżący rok akademicki. Przed zagłosowaniem warto dowiedzieć się, jak funkcjonuje samorząd i w jaki sposób odbywają się wybory.

źródło: https://www.gov.pl/web/kuba/wybory-2020

Tegoroczne wybory

Wybory do samorządu odbywają się w obrębie poszczególnych jednostek i trwają do 15 listopada. Data wyborów zależy od wydziału, dlatego warto sprawdzić, w jakich dniach może głosować interesująca Cię jednostka – informacje znajdziesz w kalendarzu wyborczym. Część głosowań już się odbyła, jednak część studentów ma jeszcze szansę wybrać swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować wydział przez cały rok. W tym roku, drugi raz z rzędu, forma głosowania jest inna niż w czasach przedpandemicznych – studenci nie głosują przy urnach, a online, przez USOS. Dzięki temu wygodnie będzie zagłosować nawet osobom, których tego dnia akurat nie ma na uczelni.

Samorząd – to działa!

Podczas wyborów każda jednostka UW wyłania swoich przedstawicieli do kilku organów samorządu: Parlamentu Studentów, Rady Wydziału, Rady Dydaktycznej oraz Rady Samorządu Studentów. Samorząd posiada również poszczególne komisje Zarządu Samorządu Studentów, do których obecnie trwa rekrutacja. Wiele osób zastanawia się, czy warto wziąć udział w wyborach do samorządu czy też bezpośrednio zaangażować się w jego działalność. Odpowiedź jest prosta – każdy głos się liczy! Jeśli chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się na Twoim wydziale i na uczelni, pierwszym krokiem jest właśnie zagłosowanie na kandydatów, którzy – Twoim zdaniem – będą dążyli do powstania inicjatyw, z których Ty i inni studenci będziecie mogli skorzystać. Samorząd zajmuje się organizacją wielu projektów, stanowiących nieodłączną część studenckiego życia, organizuje wydarzenia kulturalne, udziela informacji oraz pomaga się zaadaptować nowym, polskim i zagranicznym, studentom – a to tylko kilka przykładów działalności samorządu! Głosując w wyborach samorządowych, wspieramy osoby, które naprawdę chcą się zaangażować i zrobić coś dla społeczności studentów.

W jaki sposób zagłosować?

To proste – żeby wziąć udział w głosowaniu, należy zalogować się do USOS, a następnie wejść w zakładkę „dla wszystkich”. Tam znajdziesz opcję „wybory” i będziesz mógł zobaczyć listę kandydatów oraz oddać głos. Pamiętaj, żeby postępować zgodnie z instrukcją – w szczególności zwróć uwagę, czy zaznaczyłeś odpowiednią liczbę kandydatów. Jeśli zaznaczysz ich za dużo, Twój głos będzie nieważny. W tym roku istnieje również możliwość świadomego oddania głosu nieważnego, jednak przed oddaniem takiego głosu wyświetli się odpowiedni komunikat. Instrukcję, jak znaleźć w USOS wybory do samorządu, a także wypowiedzi członków Komisji Wyborczej i samorządu, znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s