Akcja Choinka na Uniwersytecie Warszawskim! 

Mikołajki na Uniwersytecie Warszawskim upłynęły pod znakiem Akcji Choinka – świątecznego jarmarku, który odbył się 6 grudnia na Kampusie Głównym. To już druga edycja wydarzenia, które wprowadza studentów w świąteczną atmosferę.


Pierwsza edycja Akcji Choinka została zainaugurowana w 2019 roku przez Samorząd Studentów UW z Kamilem Bonasem na czele. W zeszłym roku wydarzenie nie odbyło się ze względu na pandemię, ale w tegoroczne Mikołajki, mimo mroźnego popołudnia, wróciło z nową energią. Przed budynkiem starego BUW-u ustawiły się stanowiska, na których przedstawiciele organizacji takich jak DKMS czy Inkubator UW promowali swoją działalność. Można było wziąć udział w akcji organizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu i Kulturę UW “Zimowa wałówka” i wesprzeć zwierzęta ze schroniska na Paluchu. Oprócz tego była możliwość odebrania planera akademickiego, zjedzenia czegoś pysznego lub napicia się gorącego barszczu. 

Najlepsze tradycje 

Forma Akcji Choinka jest nieprzypadkowa, nawiązuje bowiem do dawnych europejskich zwyczajów. 

– Jarmarki bożonarodzeniowe to tradycja, która w Europie sięga już czasów średniowiecza. Jest to coś, co świetnie się ogląda, zwłaszcza za granicą. My chcieliśmy to przenieść na Uniwersytet Warszawski, ponieważ Warszawa to miasto, które ma największą świąteczną iluminację w całej Polsce i jedną z największych w Europie – mówi Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu Studentów UW.

Jak podkreśla Kamil Bonas, który krótką przemową zainaugurował wydarzenie, w Akcji Choinka najważniejsze jest to, że możemy szczególnie w trudnych czasach pandemii dzielić się nawzajem radością, jaką daje świąteczny czas. Przewodniczący SS UW ocenił, że kiermasz jest bardziej różnorodny niż dwa lata temu, a do tego może się poszczycić większą choinką. 

Drzewko, mające ponad 7 m wysokości, rzeczywiście prezentowało się imponująco. Po godzinie 18 zapalono na nim światełka, co poprzedzone zostało wielkim odliczaniem. 

Najcenniejszy prezent

Na kampusie pojawili się studenci działający w różnych organizacjach. Jedną z nich był DKMS. Wolontariusze z UW zachęcali, aby na Święta podarować innym to, co najcenniejsze – w tym przypadku szanse na dalsze życie. DKMS zajmuje się rejestrowaniem potencjalnych dawców szpiku, aby każda osoba potrzebująca przeszczepu odnalazła swojego dawcę i mogła wygrać walkę z chorobą. Nie jest łatwo znaleźć potencjalną osobę, której komórki macierzyste będą “pasować” do naszych, dlatego tym bardziej jak najwięcej osób powinno zarejestrować się w bazie. Jak podkreślają wolontariusze, rejestracja nie jest trudna, a może kogoś uratować:

– Największą radością jest to, że możesz uratować komuś życie. Tego nie da się przecenić! – mówi Marcin, który podczas Akcji Choinka zachęcał ludzi do dołączenia do inicjatywy – oprócz tego dawcy dostają choćby zniżki na transport, wejścia bez kolejki w szpitalu, czy upominki – wylicza. 

Podczas jarmarku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ci, którzy nie zdążyli zarejestrować się w bazie DKMS, mogą to zrobić jeszcze do soboty (12 grudnia). Stoiska fundacji znajdują się m. in. w BUW-ie i na niektórych wydziałach. Warto dowiedzieć się więcej obserwując wydarzenie Zostań Dawcą Szpiku na Uniwersytecie Warszawskim.  

Przedsiębiorczość nie tylko od święta 

Już z daleka wzrok przechodniów przyciągały kolorowe chusty, torby, a także biżuteria. Było to stoisko Inkubatora UW, który wspólnie ze specjalistkami od tworzenia szydełkowych ozdób i biżuterii – Izabelą Cabałą i Kingą Główczyńską – prowadził akcję charytatywną. 

Inkubator to organizacja, która zajmuje się promowaniem przedsiębiorczości wśród studentów UW i WUM. Organizuje wiele innowacyjnych kursów – warto wspomnieć choćby o szkoleniach z obsługi drukarek 3D, czy hafciarki komputerowej – a to wszystko jest dostępne dla studentów za darmo. Prowadzone są tu też zajęcia ogólnouniwersyteckie z udziałem specjalistów i przedsiębiorców. Wszystko po to, aby przekazywać wiedzę od strony praktycznej. Takie zajęcia można podpiąć w USOS-ie jako pełnoprawny OGUN. 

– Staramy się uczyć studentów, jak w sposób przedsiębiorczy poprowadzić swoją ścieżkę kariery po studiach – mówi Michał Kułak z Inkubatora UW – Prowadzimy dużo OGUN-ów, warsztatów, a także konsultacje dla studentów zainteresowanych przedsiębiorczością, na przykład takich, którzy chcą otworzyć własny biznes. 

Inkubator tworzy także przestrzeń coworkingową dla studentów, tzw. Makerspace UW, w której można wspólnie się uczyć, pracować i realizować różne pomysły. 

Wiedza dla wszystkich

Podczas wydarzenia można było również porozmawiać z przedstawicielami Uniwersytetu Otwartego UW. Na standzie UOUW można było odpowiedzieć na pytanie quizowe i wygrać słodki upominek. Stoisko cieszyło się zainteresowaniem zarówno rodzin z dziećmi jak i osób w średnim wieku. Taki właśnie jest Uniwersytet Otwarty UW – dostępny dla każdego, nie tylko dla studentów. Instytucja ta już od ponad 10 lat oferuje on kursy z różnych dziedzin wiedzy dla osób, które chciałyby się doskonalić z różnych dziedzin. Mogą brać w nich udział wszystkie osoby powyżej szesnastego roku życia, bez względu na wykształcenie i pochodzenie, również spoza UW. 

Mimo mroźnej pogody goście tłumnie odwiedzili jarmark. Świąteczną atmosferę dało się poczuć już wchodząc na dziedziniec uniwersytecki, a bożonarodzeniowe piosenki i zapach potraw nadawały wydarzeniu niepowtarzalny klimat. Dla studentów była to okazja do spotkania ze znajomymi, rozmów i znalezienia inspiracji.

Partnerami tegorocznej akcji zostali Uniwersytet Otwarty, Inkubator UW, a także Pepsi Max, Costa Coffee i Dott. Sponsorem Głównym został bank PKO.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s