Ty też możesz wyruszyć w „Podróż do Betlejem”- o bożonarodzeniowym widowisku

Dla wszystkich, którzy chcą poczuć magię świąt Bożego Narodzenia, choć na chwilę przenieść
się w czasie o 2000 lat wstecz
lub jeszcze bardziej wgłębić się w temat bożonarodzeniowego cudu – mamy propozycję wartą uwagi!

Świąteczne przygotowania

Grudzień jest miesiącem, kiedy większość z nas pochłonięta jest świątecznymi przygotowaniami. W tym bożonarodzeniowym szale, warto jednak powiedzieć sobie STOP! Zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad samą istotą Świąt. Dla wielu z nas Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z czasem spędzonym przy rodzinnym stole. Młodsi zaś radują się na samą myśl o tajemniczym św. Mikołaju, który przynosi pod choinkę większe bądź mniejsze podarunki. W końcu, część z nas w tym czasie chce spojrzeć na Święta głównie w kontekście symbolicznym, duchowym, jak też i historycznym.

Wybierz się w podróż

Wszyscy, którzy pragną poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia, chcą dobrze spędzić wolny czas lub choć na chwilę przenieść się w czasie o kilka tysięcy lat, do czasów narodzin Mesjasza- powinni wybrać się do niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim. To tutaj, w Zakościelu niedaleko Spały, po raz IX można zobaczyć „Podróż do Betlejem”, jedną z największych w Europie bożonarodzeniową rekonstrukcję. Co roku zakościelne Betlejem odwiedza kilka tysięcy osób. Do miasteczka przybywają goście z całej Polski i nie tylko. Nie raz pod Inowłodzem udało się ugościć osoby z sąsiednich krajów, niektórzy przybyli na spektakl nawet zza oceanu.

Niepowtarzalny klimat

Małe klimatyczne miasteczko, otoczone dookoła przez las, późna zimowa pora, głos kolęd dobiegający z sali widowiskowej. Co kilka minut kolejna grupa uczestników spektaklu wraz z centurionami wyrusza w podróż prowadzącą do Betlejem. Po drodze mijasz znajome ci z biblijnej historii sceny. Odwiedzasz pasterzy, uczonych w Piśmie, w końcu podróż dociera do Maryi i Józefa, których zwyczajne życie nagle zupełnie się zmienia. Wraz z nimi wędrujemy aż do Betlejem, które huczy wielkomiejskim życiem. Spotkamy tu kupców, kowali, zwykłych mieszkańców starożytnego miasteczka, którzy tak jak kilka tysięcy lat temu zajmują się rzemiosłem, czy też handlem. Tu też, tak jak w prawdziwym Betlejem, można poczuć przyjemny korzenny zapach cynamonu i innych przypraw. W tę na pozór spokojną, choć magiczną noc, zwierzęta śpią spokojnie w swoich zagrodach. Pasterze, jak zawsze bacznie strzegą owiec. Tak to wygląda… spokój, codzienne życie mieszkańców jednego ze miasteczek na Bliskim Wschodzie. Ten zwyczajny wieczór, okazuje się jednak być nocą, która zmieni losy całej ludzkości.

Klimat, który stworzony jest poprzez inscenizację, sprawia wrażenie, jakby w przeciągu chwili, czas cofnął się o kilka tysięcy lat, aż do narodzin Mesjasza. Wędrując wraz z centurionami przez okryte niesamowitą aurą miasteczko, z pewnością doświadczysz wszystkimi zmysłami kulturę i obyczajowość ówczesnych czasów.

„Podróż do Betlejem” już od 9 lat

Warto dodać, że inscenizacja “Podróży do Betlejem”- półtoragodzinnego widowiska, jest dlatego ciekawym i interaktywnym wydarzeniem, że biorący w nim udział widzowie sami stanowią część spektaklu. Organizatorem jest Chrześcijańskie Centrum Proem, które zainicjowało to widowisko w 2012 roku, a do tej pory przedstawienie obejrzało już prawie 100 tys. osób. Tegoroczna 9 edycja wystartowała po rocznej przerwie związanej z sytuacją epidemiologiczną. Od 11 grudnia Zakościele przeobraża się w scenerię z czasów Chrystusowych.

Dodatkowe informacje o widowisku

Ci, którzy na dłużej chcą pozostać w klimacie świątecznym, mogą jeszcze przyjechać do Zakościela w terminie od 6 do 9 stycznia 2022 r., między godziną 16.00 a 19.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Przed przyjazdem należy poinformować organizatorów o planowanej godzinie i dacie przybycia na widowisko. Po rejestracji w budynku głównym, goście zaproszeni są w zorganizowanych grupach do sali widowiskowej na koncert Świąteczny, a w dalszej kolejności również w wyznaczonych grupach na trasę Podróży do Betlejem. Tu obejrzysz najpiękniejsze sceny z biblijnej historii Bożego Narodzenia. Widowisko rozgrywa się w wielu zakątkach ośrodka, więc ważne jest to, aby przygotować się na trwający około 50 minut spacer.

Emilia Kleszczewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s