Olga Tokarczuk otrzyma tytuł doktora honoris causa UW

23 lutego podczas oficjalnej uroczystości doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego otrzyma noblistka Olga Tokarczuk. Absolwentce UW ten honorowy tytuł przyznano już pod koniec 2020 roku.

fot. Pixabay

Olga Tokarczuk z honorowym wyróżnieniem Uniwersytetu Warszawskiego

Urodzona w 1962 roku pisarka, poetka oraz autorka scenariuszy filmowych należy do najważniejszych postaci w polskiej literaturze współczesnej. Ukończyła ona studia na Wydziale Psychologii UW, dzięki czemu pracowała jako psychoterapeutka. W swoim dorobku ma najważniejsze literackie nagrody. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką „Nike” – w 2008 roku za powieść „Bieguni” oraz siedem lat później za „Księgi Jakubowe”. W październiku 2019 roku została ogłoszona laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Prestiżowe wyróżnienie otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Wkrótce na wniosek Wydziału Polonistyki oraz Wydziału „Artes Liberales” został przyznany jej tytuł doktora honoris causa UW. Decyzję tę podjął 16 grudnia Senat Uniwersytetu Warszawskiego, jednak z przyczyn epidemiologicznych dopiero teraz odbędzie się uroczystość wręczenia go noblistce. Promotorem tegoż doktoratu został prof. Andrzej Mencwel z Wydziału Polonistyki UW, a recenzentami byli: prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Schamma Schahadat z Uniwersytetu w Tybindze oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek.

Jak mówi rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak: „Oryginalna i niepowtarzalna twórczość Olgi Tokarczuk stanowi uzupełnienie spojrzenia naukowego na świat. Jesteśmy dumni, że noblistka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Nadanie jej tytułu doktora honoris causa to szczególna chwila dla społeczności naszej uczelni.” Uroczystość odbędzie się 23 lutego i będzie dostępna do obejrzenia w Internecie.

Noblistka dołącza do grona uhonorowanych

Olga Tokarczuk to jedna z kilku osób, które zanim zostały uhonorowane Nagrodą Nobla, kształciły się w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz niej byli to m.in. Czesław Miłosz (laureat w dziedzinie literatury z 1980 roku) czy też Leonid Hurwicz (laureat w dziedzinie ekonomii z 2007 roku). Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej określił Polkę pisarką o światowej renomie i rozległym wachlarzu zainteresowań.

W swojej recenzji prof. Koziołek napisał zaś: Decyzja o przyznaniu Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa UW jest wyrazem uznania pierwszeństwa, jakie mądra, świadoma nauka winna jest wielkiej sztuce.

Tytuł doktora honoris causa, a więc doktora dla zaszczytu jest specjalnym wyróżnieniem akademickim, które przyznaje się wybitnym przedstawicielom życia społecznego, naukowego czy kulturalnego. Uniwersytet Warszawski po raz pierwszy przyznał go marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 1921 roku. Wyróżnienie nadane Oldze Tokarczuk będzie już jedenastym doktoratem honoris causa UW od 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s