Sport to nie tylko WF

Z Michałem Zinowczykiem, Przewodniczącym Komisji Sportu Samorządu Studentów UW rozmawiamy o planowanych imprezach sportowych w dobie pandemii oraz o tajnikach WF-u.

Fot.: Zuzanna Podobas, U.TV

Maria Lipińska: Dlaczego zaangażowałeś się w działania Komisji Sportu Samorządu Studentów UW?

Michał Zinowczyk: – Od zawsze interesowałem się sportem. Już w dzieciństwie kochałem grać w piłkę nożną i oglądać rozgrywki. Grałem w kilku klubach, ale niestety kontuzje pokrzyżowały zalążki kariery sportowej. Jednak mój zapał nie zmalał. Zostałem sędzią piłkarskim i działałem w wielu organizacjach sportowych. Kiedy rozpocząłem studia w Warszawie miałem za sobą trzyletnie doświadczenie w sędziowaniu meczów. W 2018 roku pojawił się pomysł, żeby stworzyć Komisję Sportu, ponieważ wcześniej działał jedynie pełnomocnik ds. sportu.

Czyli sport jest dla Ciebie ważny?

– Tak dla mnie to przede wszystkim doskonała forma spędzania wolnego czasu. Myślę, że w życiu każdego sport w pewnym momencie jest czymś ważnym, ponieważ to dzięki aktywności fizycznej możemy zapobiegać wielu chorobom. Ja nie wyobrażam sobie swojego życia bez sportu.

Jakie osoby są zaangażowane w działania Komisji Sportu?

– To nie tylko pasjonaci sportu, ale także osoby, które są wiernymi kibicami jakiejś dyscypliny. Oczywiście są także obecni lub byli zawodnicy różnych klubów sportowych. Poza tym niektórzy członkowie Komisji są bardziej zaangażowani w prozdrowotne działania niż w sam sport. Na przykład ostatnio jeden z moich kolegów w Komisji, który jest zapalonym morsem wyszedł z propozycją organizacji wspólnego morsowania. Stworzyliśmy wydarzenie dla chętnych, na którym opisaliśmy wszystkie korzyści i przeciwskazania do morsowania. Przed wejściem do wody była rozgrzewka i instruktaż. Przyszło wielu chętnych, dlatego zamierzamy powtarzać to wydarzenie w przyszłości.

Fot.: Zuzanna Podobas, U.TV

Już czwarty rok jesteś związany z Komisją Sportu, to sporo czasu. Czy jesteś zadowolony z działań, jakie podejmujecie?

– Nie żałuję swojego zaangażowania i jestem zadowolony z tego, co udało nam się osiągnąć. Przez pierwsze dwa lata działałem sam, bo nie było chętnych w rekrutacji. Teraz mam naprawdę świetnych członków Komisji i możemy tworzyć wspólnie wydarzenia dla studentów.  Od zera zbudowaliśmy fanpage, na którym zgromadziliśmy ponad tysiąc polubień, co jest dobrym wynikiem. Wiadomo, że nie udało nam się zorganizować wielu wydarzeń ze względu na ograniczenia pandemiczne, ale i tak mamy się czym pochwalić.

Wasze wydarzenia to nie tylko mecze i turnieje sportowe.

– Nasza Komisja nie zajmuje się nie tylko konkretnymi projektami sportowymi, ale także informuje studentów o zasadach zaliczenia WF-ów, prowadzi również kampanie na rzecz zdrowego stylu życia. Na przykład zorganizowaliśmy spotkanie z klubem PGE Skrą Bełchatów, nie tylko z zawodnikami, trenerem, ale także menadżerami i prezesem.

Czy studenci, którzy chcą zorganizować wydarzenia sportowe na UW, mogą zgłosić do Komisji z prośbą o pomoc?

– Wspomagamy samorządy wydziałowe przy organizacji rozgrywek. Do takich wydarzeń zalicza się na przykład GeoCUP (WGiSR) czy Szlachetny Mecz (WNPiSM). Poza tym w ramach Komisji promujemy osiągnięcia naszych sportowców i zachęcamy, aby studenci związani z UW zgłaszali do nas swoje sukcesy, bo niestety często takie informacje otrzymujemy z opóźnieniem.

Fot.: Zuzanna Podobas, U.TV

Kiedy rozmawiamy, zajęcia WF odbywają w trybie stacjonarnym. Jak zareagowali studenci na powrót na uczelnie?

– Wiele osób stęskniło się za sportem i zajęciami prowadzonymi nie przed ekranem komputera ale w sali treningowej czy na siłowni. Porównując sytuację przed pandemią koronawirusa do tego, co mamy obecnie mogę stwierdzić, że sport przeżywa swój renesans i wrócił do łask. W naszej Komisji mamy najwięcej członków w historii, jest także duża frekwencja na organizowanych przez nas wydarzeniach. Dostaliśmy także wiele zapytań o UW Volley, czyli największy turniej siatkówki na UW. Musieliśmy przełożyć to wydarzenie na marzec ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

W jakiej formie studenci mogą uczestniczyć w zajęciach AZS?

– Są dwie ścieżki. Studenci mogą zapisać bezpośrednio na sekcje AZS w ramach wyrabiania WF na UW. Druga opcja to uczęszczanie na inny WF i skontaktowanie się z trenerem danej sekcji sportowej w ramach AZS.

Co mogą zrobić osoby, które wyrobiły zajęcia sportowe w ramach WF-u i skończyły się im żetony, a dalej chcą ćwiczyć?

– Na Uniwersytecie Warszawskim w ciągu toku studiów należy zrealizować trzy semestry WF-u. Jeśli student miał zaliczone zajęcia w pierwszym terminie, to może poprosić o przyznanie dodatkowych żetonów w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W takiej sytuacji można zarejestrować się na darmowe zajęcia. Jednak każdy, kto zapisze się w ten sposób na WF, zalicza go na takich samych zasadach jak inni studenci.

Jakie wydarzenia planuje Komisja Sportu w semestrze letnim?

– Przede wszystkim wiosną odbędzie się UW Volley oraz UW CUP, czyli turniej gry w piłkę nożną. Planujemy, żeby rozgrywki UW CUP były w kwietniu. To są nasze największe wydarzenia, które wymagają najwięcej pracy. Będziemy chcieli również kontynuować darmowe kręgle w Hula Kuli. W semestrze zimowym studenci mogli korzystać z dwóch torów w środy.

Czy amatorzy też mogą brać udział w tych turniejach?

– Zapraszamy wszystkich studentów, którzy są zainteresowani sportem. Nie trzeba być wyczynowcem, żeby wziąć udział. Zachęcamy każdego do zgłoszenia swojej drużyny, także pracowników i doktorantów. Mogą być to osoby z różnych wydziałów, a nawet dopuszczamy czasem udział studentów spoza UW.

Co wygrywa najlepsza drużyna?

– Co roku są to puchary i nagrody rzeczowe od naszych sponsorów. A także oczywiście sława i chwała.

W jaki sposób przekonałbyś do aktywności fizycznej osoby, które sportu nie lubią?

– Według mnie są dwa typy osób – ci, którzy już ćwiczą i wiedzą, jakie są korzyści ze sportu i ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że będą musieli się ruszać dla swojego zdrowia. Poza tym WF to okazja do poznania osób z innych wydziałów i zawierania przyjaźni. Jak widać, jest wiele korzyści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s