Dzień czekolady już dziś! Czy faktycznie jest aż tak niezdrowa?

Czekolada, jaką dziś znamy, ma długą historię. Pierwsze krzaki kakaowca odkryto w Mezoameryce (obecnie to teren Meksyku). Najstarsza cywilizacja Ameryki Łacińskiej, jaką byli Olmekowie, spożywali czekoladę podczas ważnych ceremonii. Wczesna czekolada była napojem tłustym, ponieważ smażone ziarna kakaowe zawierały ponad 50% oleju. Ludzie zaczęli więc dodawać do napoju mąkę i inne substancje skrobiowe, aby zmniejszyć jego tłustość. Dla innej cywilizacji, jaką byli Majowie, był to napój bogów. Do stworzenia wyjątkowego napoju używali prażonych i startych ziaren kakaowca, wody, papryczki chilli i skrobi pozyskiwanej z kukurydzy. Co ciekawe czekolada służyła również jako środek płatniczy Azteków do XV wieku. Według legend Hernan Cortés w 1528 roku przywiózł nasiona kakaowca do Hiszpanii. W 1642 roku do Francji wprowadzono czekoladę jako lekarstwo, spożywane przez katolików. Czekolada weszła do Stanów Zjednoczonych w 1765 roku i została okrzyknięta przez Benjamina Franklina „zdrowym i pożywnym deserem”. W 1847 r. masło kakaowe zostało dodane do napojów czekoladowych w celu wytworzenia tabliczek czekolady do żucia, tak jak są one znane dzisiaj. W 1875 r. Szwajcaria wymyśliła metodę wytwarzania mlecznej czekolady. W 1914 roku I wojna światowa pobudziła produkcję czekolady, którą wysyłano na pole bitwy i rozdawano żołnierzom.
Czekolada powstaje z mieszanki składników, ale o jej smaku decyduje głównie smak samego kakao. Zawiera ono teobrominę i kofeinę, które nadają przyjemny gorzki smak. Garbniki (ciała stałe dobrze rozpuszczalne w wodzie) zawarte w kakao nadają lekką cierpkość. Kakao jest gorzkie, cierpkie, kwaśne, a masło kakaowe jest śliskie za sprawą dużej ilości tłuszczu. Za pomocą cukru, mleka w proszku, tłuszczu mlecznego, słodu, lecytyny, waniliny i innych dodatków oraz dzięki technologii przetwarzania, czekolada nie tylko zachowuje niepowtarzalny smak kakao, ale także czyni go bardziej harmonijnym, przyjemnym i po prostu smacznym.
Królestwem czekolady jest oczywiście Belgia. Powstała tam marka Hammy Chocolate w 1983 roku, poświęcona jest prezentacji najlepszych belgijskich czekolad Hatton na świecie. 85% produktów jest eksportowanych do ponad 60 krajów na całym świecie. Guylian, marka założona w XX wieku przez Guya i Liliane Foubertów, jest obecnie największym producentem czekolady w pudełkach w Belgii. Dziennie produkuje się tam 75 ton wysokiej jakości czekolady, która jest sprzedawana w 132 krajach na całym świecie. Guylian to marka czekolady nagrodzona złotym medalem przez belgijską rodzinę królewską.
Obecnie poza czekoladą gorzką, białą, mleczną i deserową, czyli tymi, które wszyscy znają mamy do wyboru czekoladę różową lub rubinową. Została ona wynaleziona w 2017 roku i swoją nazwę zawdzięcza swojemu kolorowi. W celu uzyskania tej charakterystycznej barwy, ziarna kakaowca rubinowego muszą ulec odpowiedniemu procesowi fermentacji. Zatem uzyskany kolor jest w pełni naturalny i nie trzeba używać dodatkowych barwników. Ten rodzaj czekolady charakteryzuje się orzeźwiającym, jagodowym smakiem oraz bardzo delikatną konsystencją. Od innych czekolad różni się również znacznie wyższą ceną za taką samą gramaturę.
Według różnorodnych badań w czekoladzie możemy znaleźć ponad 600 różnych substancji wpływających pozytywnie na nasze zdrowie. Zaliczamy do nich m.in. węglowodany (jedyne źródło energii dla mózgu), żelazo, miedź, błonnik, cynk, białko, potas, czy flawonoidy. Te ostatnie są silnymi przeciwutleniaczami. Zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia, likwidują stany zapalne oraz zapobiegają chorobom serca, a nawet nowotworom. Przyczyniają się one także do obniżenia złego cholesterolu. Ten słodycz jest również dobrym źródłem magnezu, który działa korzystnie na nasz układ nerwowy oraz pracę mięśni w tym serca.
Myśleliście, że czekoladę można tylko jeść lub pić? Jeśli tak to jesteście w błędzie. Wykorzystuje się ją również na szeroką skalę w kosmetyce. Masło pozyskiwane z ziaren kakaowca ma silne właściwości natłuszczające, tonizujące i nawilżające. Poza tym taki produkt może bardzo dobrze odżywiać ludzką skórę i nadać jej blask. Czekolada stosowana jest również do walki z cellulitem, bliznami a kosmetyki, które ją zawierają, wykazują właściwości przeciwobrzękowe i oczyszczające. Do najczęściej spotykanych zabiegów kosmetycznych z użyciem czekolady zaliczamy peelingi, maseczki oraz masaże. Dosyć nietypowym zastosowaniem czekolady jest jej użycie do walk. To alternatywa dla walk w błocie, czy kisielu. Uczestniczą w nich głównie kobiety, jednak jeśli mężczyźni chcą wziąć w nich udział, nic nie stoi na przeszkodzie.
Czekolada, czekoladzie nie równa. Teraz przejdziemy do kilku ciekawostek z tego słodkiego świata. Największa jak dotąd tabliczka czekolady powstała w Chicago. Dzięki swojej wadze sięgającej 5443 kg trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Najdroższym produktem na świecie pozyskanym z czekolady są trufle Chocopologie Chocolate Truffle. Obecnie są one wyceniane na około 11 100 złotych. Co ciekawe czekolada mleczna powstaje w temperaturze wyższej o 20 stopni od czekolady gorzkiej. W Polsce dzień czekolady obchodzimy dziś, czyli 12 kwietnia, ale światowy dzień czekolady obchodzony jest 7 lipca. Zatem niedługo kolejne ważne święto w kalendarzu fanów słodkości!