Molestowanie na UW – oskarżony Profesor Polonistyki

Pod koniec marca 2022 roku, nagłośniona została sprawa dotycząca przestępstw seksualnych, których miał dopuszczać się językoznawca oraz profesor Wydziału Polonistyki. Mężczyzna został odsunięty od prowadzenia zajęć już w grudniu zeszłego roku. Od tego czasu po Wydziale Polonistyki krążyły różne interpretacje tej sytuacji. Władze Wydziału w mailu skierowanym do studentów głoszą, że „Informacje o możliwych przypadkach molestowania seksualnego pojawiły się w kwietniu 2021 roku, kiedy osoby pokrzywdzone i wspierające je przedstawicielki Studentek zaczęły opowiadać o nich zaufanym nauczycielkom i nauczycielom akademickim pracującym na Wydziale Polonistyki”. Sprawa wyszła jednak poza gmach Polonistyki w marcu 2022 roku, kiedy ukazały się artykuły zawierające oświadczenia studentek odnośnie przemocy, której doświadczały ze strony profesora. O molestowanie oskarżyło go kilka studentek (zarówno absolwentek, jak i kobiet wciąż uczęszczających na uczelnię).

Studenci Polonistyki, w ramach solidarności z ofiarami przemocy seksualnej, zorganizowali protest pod hasłem „Stop przemocy seksualnej na UW”. Protest odbył się 25 marca 2022,  przed Pałacem Kazimierzowskim na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem protestu była walka z milczeniem na temat molestowania seksualnego w środowiskach akademickich. Studenci czują się pokrzywdzeni – mają świadomość niesprawiedliwości związanej z ukrywaniem przypadków przemocy. Warto podkreślić, że podczas rozmowy z jednym ze studentów, który miał zajęcia z profesorem oskarżonym o dopuszczanie się molestowania seksualnego, dowiedziałam się, że językoznawca był powszechnie lubiany i ceniony przez społeczność studencką. Z tego powodu, oskarżenia wywołały jeszcze większy niesmak wobec jego postaci.

Studenci chcą mówić o takich sytuacjach głośno oraz zadbać o to, aby nie dochodziło do ukrywania przypadków przemocy seksualnej na Uniwersytecie.  W proteście uczestniczyli studenci oraz pracownicy różnych wydziałów. Odczytywane zostały świadectwa ofiar przemocy seksualnej. Uczestnicy protestu poznali więc historie skrzywdzonych studentek. Rozdawane były także ulotki, na których widniała informacja o projekcie Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Organizacja świadczy wsparcie dla kobiet – oferuje bezpłatne porady prawne dla osób doświadczających molestowania seksualnego i innych form dyskryminacji. Projekt skierowany jest dla kobiet spoza Warszawy. Wsparcie można otrzymać po wykonaniu telefonu na numer: 739 975 506 (dyżury trwają we wtorki  w godzinach 16 – 18 oraz w czwartki w godzinach 10 – 12). W ramach projektu organizowane będą także spotkania mające służyć szerzeniu świadomości na temat przejawów dyskryminacji kobiet w pracy czy na uniwersytecie. Organizacja protestu umożliwiła więc zaoferowanie realnego wsparcia prawnego osobom, które doświadczyły przemocy.

fot.: Agata Tomaszewska

Sprawa toczy się od kilku tygodni. Do tej pory, profesor nie odnosił się do postawionych mu zarzutów, jednak kilka dni temu przerwał milczenie – wstawił na swój profil na Facebooku post, w którym nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Profesor podkreśla, że czuje się pokrzywdzony przez „obrzydliwe” artykuły na jego temat. Mężczyzna napisał: „Rozwiązanie umowy nastąpiło z dniem 31 marca wyłącznie ze względu na to, że zgodnie z prawem może być ona rozwiązana tylko z końcem semestru. Nie istnieje możliwość, by osoby mnie skarżące nie wiedziały o odsunięciu mnie od pracy już w grudniu. Poinformowanie gazet nie stanowiło więc formy nacisku na opieszały uniwersytet, lecz środek dalszego i szerszego szkalowania mnie”. Profesor uważa całą sprawę za „bezpardonową, pozbawioną zasad prawa, kłamliwą nagonkę”. To nie koniec głosu oskarżonego w tej sprawie, ponieważ zapowiedział ciąg dalszy swojego oświadczenia.

Należy podkreślić, że pracownicy Wydziału Polonistyki czują się solidarni ze studentami – oferują im wsparcie oraz wskazują miejsca, gdzie otrzymać można pomoc w razie doświadczenia przemocy seksualnej. 12 kwietnia 2022 roku, w gmachu Wydziału Polonistyki, odbyło się także spotkanie dotyczące sytuacji związanej z molestowaniem seksualnym na Wydziale. Celem spotkania była próba opracowania planu, jak Wydział oraz cały Uniwersytet Warszawski mogą stać się bezpiecznym miejscem dla wszystkich studentów. W spotkaniu, poza przedstawicielami Samorządu Studenckiego i studentami oraz pracownikami Polonistyki, uczestniczyli: profesor Julia Kubisa (główna specjalistka do spraw równouprawnienia na Uniwersytecie Warszawskim), doktor Anna Cybulko (Rzeczniczka Akademicka), doktor Łukasz Wróbel (pełnomocnik ds. równości na Wydziale Polonistyki) oraz doktor Łukasz Książyk (prodziekan do spraw studenckich). Studenci mieli okazję, aby zapytać jak ze strony formalno-prawnej wygląda procedura antydyskryminacyjna. Można było także dowiedzieć się, do jakich jednostek kierować się w razie doświadczenia przemocy ze strony pracowników Uniwersytetu. Jeżeli ofiara molestowania nie czuje się na siłach, aby zgłosić formalną skargę na oprawcę – w takiej sytuacji może skierować się, na przykład, do doktor Anny Cybulko, która gwarantuje rozmowę oraz wsparcie. W wypadku, kiedy ofiara chciałaby od razu złożyć formalny wniosek, może zgłosić się do Anny Grędzińskiej (głównej specjalistki do spraw równouprawnienia na UW). Prowadzący spotkanie przekazali także informację, że wkrótce na stronie Uniwersytetu ma ukazać się narzędzie (rodzaj przycisku) do zgłaszania przypadków przemocy seksualnej. Jedną z możliwości będzie przekazanie anonimowego sygnału, że pracownik Uniwersytetu dopuścił się takiego czynu.

Zapowiedziane zostały działalności edukacyjne dotyczące szerzenia wiedzy, na przykład, o kontekście równości płci oraz o godnym traktowaniu wszystkich członków społeczności studenckiej. Taką wiedzę do tej pory można było zdobyć poprzez uczestnictwo w Kursie na Równość – planowane jest zwiększenie wagi tego przedmiotu ogólnouniwersyteckiego. Miejmy nadzieję, że edukacja dotycząca różnych form dyskryminacji oraz wskazanie sposobów jej przeciwdziałania, przyczynią się do pobudzenia świadomości na temat przemocy seksualnej, do której dochodzi w społecznościach akademickich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s