Europejski Dzień Parków Wodnych

Jakie są najciekawsze atrakcje czekające na nas w aqua parkach? Niektóre z nich z pewnością mogą podnieść poziom adrenaliny.

fot.pixabay.com

Parki wodne to świetna opcja na aktywne wykorzystanie wolnego czasu. Tego typu miejsca cieszą się największym zainteresowaniem w okresie wiosenno letnim, kiedy temperatura na zewnątrz rośnie. Aquaparki oferują odwiedzającym całą masę przeróżnych atrakcji. Dziś, czyli 24 maja przypada Europejski Dzień Parków Wodnych. Z tej okazji przyjrzymy się tym najciekawszym w Polsce i za granicą.

Zaczynamy od naszego rodzimego podwórka, od największego zadaszonego parku wodnego w Polsce i Europie, czyli Suntago. Znajduje się on w bezpośredniej okolicy Warszawy. Na raz może pomieścić nawet 15 tysięcy osób! Projektanci zadbali o to, żeby każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie. Zatem całość podzielono na trzy główne strefy. Pierwsza z nich to Jamango. Znajdziemy tu atrakcje takie jak 32 tematyczne zjeżdżalnie na 6 różnych kondygnacjach, przeznaczone dla dzieci i dorosłych o łącznej długości 3,2 km, symulator Surf-Air, basen z falami, 300 prawdziwych palm oraz 4000 leżaków.  Druga to strefa Relax. Odwiedzający znajdą tu m.in. basen termalny o powierzchni 840 m² z dwoma barami, odkryty basen o stałej temperaturze 34° C, baseny solankowe, a nawet basen siarkowy. Ostatnią z trzech głównych stref to Saunaria. Znajdują się tu przede wszystkim sauny o temperaturze nawet 95° C, koreańska sala wypoczynku, łaźnia turecka, a nawet grota solna. Poza tym na miejscu można skorzystać z różnego rodzaju zabiegów oraz wejść do zróżnicowanej strefy restauracji i barów. Dodatkowo park oferuje możliwość skorzystania z domków noclegowych w okolicy. Ciekawostką jest to, że Suntago w 2020 roku znalazł się na 10 miejscu w rankingu najlepszych parków wodnych w Europie. 

Kolejnym ciekawym punktem na mapie polski jest AquaPark Reda. Znajduje się on między Trójmiastem a Półwyspem Helskim. Jako jedyny umożliwia on zjazd, podczas którego towarzyszą nam rekiny. To możliwe dzięki wykorzystaniu przezroczystego tworzywa do wykonania zjeżdżalni wtopionej w basen z drapieżnikami. Poza tym znajdziecie tu różnego rodzaju zjeżdżalnie i baseny. Do tych ciekawszych można zaliczyć Wave Pool o falach sięgających nawet 1,5 metra wysokości.  Poza tego typu atrakcjami znajdziecie także sauny m.in. bursztynową, czy leśną oraz różnego rodzaju łaźnie np. bałtycką, czy śródziemnomorską. Na miejscu macie również możliwość skorzystania z zabiegów pielęgnacyjnych. 

Ostatnim z polskich parków wodnych na naszej liście jest Aquapark FALA. Pierwszą z jego ciekawszych atrakcji jest zjeżdżalnia Kamikaze. Na niej możecie zjechać błyskawicznie na dół na tzw. „krechę”.  Poza tym park jest podzielony na dwie główne strefy. Zewnętrzną z całorocznym basenem wypływowym, sportowym i rekreacyjnym. Poza tym czymś w tej strefie znajdziecie coś, co wyróżnia ten park na tle innych, czyli … plażę naturystów. W strefie wewnętrznej możecie skorzystać z basenów solankowych, rekreacyjnych i sportowych, saun oraz kilku rodzajów zjeżdżalni np. trójtorowej czy pontonowej. Ciekawą atrakcją jest również most linowy zawieszony nad basenem z falą, z którego można zobaczyć cały obiekt.

Teraz zmieniamy kierunek i przenosimy się do Europy. A tu jednym z ciekawszych parków wodnych jest ten znajdujący się na Teneryfie. Siam Park poza swoimi ogromnymi rozmiarami (185 tys. m²) oferuje moc zróżnicowanych atrakcji. Jedną z ciekawszych jest 28-metrowa, niemalże pionowa zjeżdżalnia. Podczas błyskawicznego zjazdu na końcowym odcinku również będziecie mogli oglądać rekiny. Istnieje też inna zjeżdżalnia, która prowadzi przez akwarium z kolorowymi rybkami. Przy głównym wejściu do obiektu znajduje się także basen z fokami, ale tu nie będziecie mogli się wykąpać. Poza tym na terenie parku znajdziecie ogromną sztuczną plażę, basen z falami osiągającymi nawet 3 m wysokości, tysiące leżaków i miejsc do wypoczynku, oraz strefę z usługami z zakresu spa i różnego rodzaju restauracjami.  Całość utrzymana jest w stylistyce bezpośrednio nawiązującej do Tajlandii. Na terenie obiektu nie brakuje również palm i dzikiej roślinności charakterystycznej dla tego regionu.

Kolejnym wartym odnotowania punktem na europejskiej mapie parków wodnych jest Action Aquapark na Węgrzech. To trochę mniejszy park od Siam Parku, bo jego powierzchnia obejmuje nico ponad 145 tys. m². Jednak to w żaden sposób nie przekłada się na atrakcje. Znajdziecie tu przede wszystkim zjeżdżalnię o wysokości 18 m i długości 120 m. Można na niej osiągnąć prędkość nawet 60 km/h! Inną wysoką atrakcją do zjazdów jest zjeżdżalnia Kamikadze, której kąt nachylenia sięga 80 stopni. W parku znajdziecie też ekstremalne rozrywki takie jak Water Coaster. Umożliwia ona zjazd tubą o długości 165 m na wysokości 20 m! Pokonacie ją w 40 sekund a w czasie zjazdu zjeżdżalnia będzie zmieniała kolory, oraz formy, będąc raz odkryta, a raz zakryta.  W parku znajdziecie też wodny tor wyścigowy, strefę barów i restauracji, a także mnóstwo leżaków czy miejsc do wypoczynku.

Ostatnim miejscem w Europie, którym się zajmiemy, jest Slide & Splash w Portugalii. To ogromny park wypełniony zjeżdżalniami i ciekawą tropikalną architekturą. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Disco River. Nazwa mówi sama za siebie. Możecie tańczyć do muzyki podczas zjazdu rzeką! Park może się również pochwalić gigantycznym basenem olimpijskim. Innymi ciekawymi atrakcjami w tym parku są różnego rodzaju zakręcone zjeżdżalnie w tym 16 metrowa Kamikaze oraz ta w postaci ciemnej rury Black Hole. Projektanci zadbali o to, aby w obiekcie nie zabrakło miejsc do wypoczynku, a dodatkową atrakcją są pokazy lotów jastrzębi, widowiskowe akrobacje papug oraz prezentacja najróżniejszych gatunków gadów.

Bez względu na to, który park wodny wybierzecie, świetnie spędzicie czas. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Z pewnością w żadnym nie będziecie się nudzić. To miejsca stworzone do rozrywki, ale też chwil relaksu w otoczeniu tropikalnej roślinności, barów i saun. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście tego typu miejsc jest więcej zarówno w polsce jak i w europie. Dzisiejsze krótkie oraz subiektywne zestawienie aqua parków pokazuje jednak, że nie trzeba wyruszać daleko, aby poczuć się jak na tropikalnej wyspie. To, które miejsce na mapie parków wodnych odwiedzicie? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s