Obudź w sobie wewnętrzne dziecko – Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Święta to czas prezentów, spędzania czasu z rodziną, dla wielu osób również sentymentalny powrót do czasów szczęśliwego dzieciństwa. Nie ma lepszego sposobu, żeby obudzić w sobie wewnętrzne dziecko, niż wizyta w muzeum zabawek.

Myśl o zabawach z dzieciństwa często sprawia, że na wielu twarzach mimowolnie pojawia się uśmiech. Chociaż przedwojenne zabawki daleko odbiegają od tych, którymi bawiliśmy się jako dzieci jeszcze kilkanaście lat temu, eksponaty zgromadzone przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek wciąż wzbudzają pozytywne i ciepłe uczucia. Już samo to jest wystarczającym powodem, żeby dodać kolejny punkt na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

Dojazd również nie sprawi problemów, ponieważ muzeum mieści się na warszawskiej starówce – to tylko 2 przystanki autobusem od Kampusu Głównego UW. Idealne miejsce, żeby podjechać w wolnej chwili – na przykład po zajęciach – tym bardziej że jest otwarte codziennie w godzinach 11-19. Warto jednak przewidzieć na nie trochę więcej czasu, jeśli chce się zobaczyć zarówno wystawę stałą, mieszczące się przy Barbakanie, jak i oddział przy Rynku Starego Miasta, w którym można obejrzeć ekspozycje czasowe. Bilet ulgowy kosztuje 22 zł i jest ważny w obu filiach, jednak do wykorzystania tego samego dnia. Zwiedzanie wystawy stałej zajmuje ok. 40 minut, więc na całość najlepiej przewidzieć ok. 2 godzin.

W filii przy Barbakanie, jak sama nazwa muzeum wskazuje, za gablotami dominują domki dla lalek. Pochodzą z różnych czasów, najczęściej są to zabawki pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX w., chociaż zdarzają się eksponaty nawet trochę starsze. Dzięki temu można zobaczyć, czym na przestrzeni lat bawiły się dzieci oraz jak wyglądały ówczesne domy, na których przecież wzorowane były zabawki. Jest to również ciekawe porównanie, jak mieszkało się w Polsce, a jak na przykład w Anglii czy Niemczech – nie są to wyłącznie polskie domki, a dużo eksponatów pochodzi z innych krajów, przeważnie z Niemiec.

Domki dla lalek potrafią zaskoczyć na przykład rozmiarem – część z nich jest znacznie większa niż współczesne zabawki. Nie jest to jednak jedyny interesujący aspekt wystawy, ponieważ jej twórcy postarali się zgromadzić również bardzo nietypowe egzemplarze. Niektóre pomysły są tak kreatywne, że aż trudno uwierzyć, że dzieci naprawdę bawiły się w ten sposób. W gablotach znajdują się m.in. domki plażowe, sale lekcyjne, a nawet salon fryzjerski czy kaplica wraz z lalkami przebranymi za zakonnice. Najbardziej kreatywny egzemplarz przerasta jednak wszystkie wyobrażenia – jest to domek przedstawiający sklep mięsny. W dzisiejszych czasach taki projekt prawdopodobnie zostałby uznany za kontrowersyjny.

Aktualna wystawa czasowa może okazać się odrobinę bliższa niektórym zwiedzającym, przede wszystkim starszemu pokoleniu, które pamięta jeszcze czasy PRL-u. To właśnie zabawkom z tego okresu poświęcona jest ekspozycja o nazwie „Zabawa w dom” mieszcząca się przy ul. Krzywe Koło. Zgodnie z opisem na stronie internetowej muzeum, „pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentuje fascynujący zbiór ponad pół tysiąca ulubionych zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. – zarówno popularnych, które można było kupić w każdym kiosku, jak i tych wymarzonych, bo trudno dostępnych”. W niejednej osobie peerelowskie zabawki obudzą przyjemne wspomnienia, a studenci będą mogli zobaczyć, czym bawili się ich rodzice.

Nawet jeśli eksponaty muzealne różnią się od zabawek, jakimi bawiliśmy się w dzieciństwie, z pewnością wielu zwiedzających może wzruszyć się podczas wizyty w muzeum. Widok zabawek, może trochę innych, nie tylko zaskakuje, lecz także wyzwala pozytywne emocje. Chociaż te wystawy nie są interaktywne i brak w nich nowoczesnych rozwiązań, na jakie decydują się inne miejsca, z pewnością Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek może zainteresować każdego. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie ze względu na to wewnętrzne dziecko, które drzemie w każdym z nas i na pewno obudzi się wśród dziecięcych zabawek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s