MERRY KURISUMASU, czyli święta w Japonii

Japonia to miejsce powszechnie znane z drzew kwitnącej wiśni, ale też z najlepszego sushi, poczytnych mang i pięknych gejsz. Bez wątpienia jest to kraj o bogatej kulturze. Ale swój kulturalno- gospodarczy i społeczno- polityczny renesans miał dopiero w XIX wieku, kiedy za panowania cesarza Mutsuhito miała miejsce westernizacja. To wtedy zaczęły się reformy na ogromną skalę, do których przyczynili się japońscy studenci wysyłani na Zachód. Ale skąd zainteresowanie świętami Bożego Narodzenia?

ŚWIĄTECZNE LOVE STORY

Według danych Pew Research Center na 2010 rok dominującą religią w Japonii na pewno nie jest chrześcijaństwo- to zaledwie 1,6%. Mimo to Japończycy pokochali Boże Narodzenie za nastrojowość i piękno. Dlatego już od połowy listopada w sklepach królują świąteczne ozdoby. W miastach są ubierane ogromne choinki, a na ulicach można spotkać Świętego Mikołaja jak i inne świąteczne postaci, szopkę Jezusa, a nawet ”zaprzęg” Mario Brosa. Są też organizowane widowiskowe pokazy iluminacji. Wielu Japończyków, czując magię tego okresu postanawia się oświadczyć.

Boże Narodzenie, tak jak Walentynki, jest uważane za święto miłości, dlatego mężczyźni dokładają starań i z nawet miesięcznym wyprzedzeniem rezerwują ekskluzywne restauracje i hotele, aby pod kryształowym żyrandolem usłyszeć ”tak” i dopełnić magii świąt. Potrafią oni w tym czasie wydać masę pieniędzy na prezenty, drogie kolacje, czy ozdoby przystrajające dom zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Przepych ten może wynikać z podpatrzonych w amerykańskiej telewizji obrazów kolorowych i rodzinnych świąt. Wolne od pracy Japończycy mają 23 grudnia – jest to dzień urodzin cesarza. Choć wigilia dwudziestego czwartego nie jest dniem wolnym, to i tak starają się spędzić ją w gronie bliskich, a dla osób samotnych zawsze pozostaje opcja wynajęcia pana w średnim wieku przez portal Ossan Rental za około tysiąc yenów na godzinę. Można pójść z nim na kawę, zjeść wigilijny posiłek, czy po prostu porozmawiać.

KURCZAKI Z KENTUCKY

Gwiazdka w Japonii jest bardziej skomercjalizowana niż moglibyśmy sądzić. Uważa się, że obchodzi ją znacznie młodsza część społeczeństwa zafascynowana kulturą zachodnią, a w szczególności Stanami Zjednoczonymi. Choć historia o kurczakach z Kentucky w Japonii sięga lat 70., to po dziś dzień jest formą tradycji. Na japońskim stole wigilijnym nie znajdziemy karpia, pierogów, barszczu z uszkami tylko kubełek kurczaka z KFC. W 1974 roku w kraju samurajów otworzono pierwszą restaurację tego typu i przekonano mieszkańców, że tak przyrządzony kurczak jest jedzony podczas amerykańskich świąt… W błąd wprowadził ich tytuł ówczesnej kampanii marketingowej, który brzmiał : ,,Jeśli święta, to KFC”. Co roku ten fast food ma specjalną ofertę świąteczną, która cieszy się dużym zainteresowaniem w szczególności nastolatków i bezdzietnych par, które przychodzą tam na wigilijną wieczerzę.

Oprócz złocistego kurczaka na stole znajdzie się też tradycyjny deser- bardzo słodkie ciasto z kremem- Kurisumasu Keiki im więcej ma truskawek i zdobień tym lepiej. Taki gąbczasty torcik kojarzy się Japończykom z zakończeniem II wojny światowej, kiedy słodycze przywożone ze Stanów były luksusem dla ludzi pogrążonych w gospodarczym kryzysie. Dlatego teraz je się je na specjalne okazje – jak na przykład Boże Narodzenie. Kurisumasu Keiki stały się symbolem poprawy jakości życia. Cena za taki torcik to około 100zł (można go nabyć w praktycznie każdym supermarkecie), ale jednak te najpiękniejsze oraz najpyszniejsze robią na zamówienie cukiernie. Święta w Japonii muszą wyglądać na bogate i być pełne przepychu.

PREZENTY OD KASATKINA

Podarki w Japonii przynosi Święty Mikołaj Japoński zwany również Kasatkinem – to Święty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Założyciel Japońskiej Cerkwi Prawosławnej w XIX wieku. Ale niekiedy Mikołaj jest też utożsamiany z Pułkownikiem Sandersem- założycielem KFC, mimo to dzieci wolą adresować listy do Świętego Mikołaja. Zostawia on prezenty w skarpetach lub kładzie je przy łóżku.

W Japonii wręczenie upominków jest formą ceremoniału. W gości powinno się przyjść z ładnie zapakowanym prezentem, a wręczyć go trzymając oburącz. Najlepiej, żeby jego zawartość skrywała lokalne przysmaki, w szczególności, kiedy goście są z zagranicy. Gospodarza już od progu informuje się o prezencie, który z kolei dwa razy odmawia przyjęcia, ale i tak dostaje go dopiero, kiedy gość ma zamiar wyjść. Również prezenty odzwierciedlają hierarchię społeczną, jednak ta zasada przestaje obowiązywać w święta. Należy jedynie pamiętać, że prezent nie powinien być kosztowny, by nie wprawić gospodarza w zakłopotanie.

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH…

W kulturze japońskiej, Nowy Rok to znacznie ważniejsze święto od Bożego Narodzenia. Dlatego świąteczne dekoracje znikają bardzo szybko, by zrobić miejsce tym noworocznym. Świętowanie trwa od 1 do 3 stycznia. Bliscy wysyłają sobie kartki z życzeniami, spędzają razem czas, bo jest to dzień wolny od pracy, a wszystkie sklepy są pozamykane.

Boże Narodzenie w Japonii nie jest świętym religijnym, lecz okazją do stworzenia nieco sztucznej atmosfery z filmową scenerią. Stało się świętem komercji, na którym zarabiają duże firmy. Japończycy lubią przyjmować do swojej kultury radosne święta jednoczące ludzi. Może to utwierdzić w przekonaniu, że święta nie niosą żadnej idei. Stają się skomercjalizowane, a na pozornym szczęściu ludzi zarabiają przedsiębiorstwa, oferujące co roku szerszą gamę dekoracji. Japońskie ulice toną pod ilością iluminacji, szopek bożonarodzeniowych i Mikołajów. Dlaczego? Bo jest to urokliwe, cieszy oko, a kultura zachodnia jest kanonem dla wielu młodych Japończyków. Nie można mieć im tego za złe, bo każdy w święta chce poczuć magię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s