Wartościowy dodatek do studiów – koła naukowe

Studia to idealny czas na rozwijanie pasji i zdobywanie doświadczenia. Perfekcyjny moment, aby zaangażować się w jakąś działalność, poznać nowych ludzi i przede wszystkim przeżyć coś niezwykłego. Wszystko to można znaleźć w jednym miejscu. No może w kilku, ale pod jednym pojęciem. “Koła naukowe UW”.

Okres studiowania ma tę cudowną zaletę, że poza zajęciami i nauką mamy całkiem sporo czasu na dodatkowe aktywności. No chyba, że akurat jest sesja. Załóżmy jednak, że do egzaminów jeszcze daleka droga i mamy trochę wolnego czasu do dyspozycji. Oczywiście leżenie na kanapie i oglądanie Netflixa też jest świetnym zajęciem, ale jeśli masz odrobinę motywacji, to warto spróbować także czegoś innego. Na przykład zapisać się do koła naukowego UW. „Ale jak to mam jeszcze dodatkowo się uczyć, jak już moich zajęć mam dość. Czy ty wiesz, o czym mówisz drogi autorze?”- taka myśl pewnie pojawiła się teraz w waszych głowach.  Tak naprawdę jest jednak zupełnie inaczej. Zdaje sobie sprawę, że określenie “koło naukowe” brzmi dosyć poważnie i sztywno. Co jeśli dodam jednak, że na naszej uczelni jest ich ponad 200, a łącznie działa w nich kilka tysięcy osób? Co więcej Uniwersytet Warszawski przeznacza na działalność kół naukowych około 400 tys. złotych rocznie. Oczywiście tematyka kół jest bardzo różnorodna. Jeśli wydaje Wam się, że to niemożliwie abyście znaleźli takie, które Was zaciekawi, to sprawdźcie chociaż ich listę. Możecie się miło zaskoczyć. Ponieważ najbardziej obrazowe są konkrety, to odniosę się do jednego z największych,  koła naukowego zarządzania w sporcie „Get Ready”. Jako przykład nada się idealnie.

Lista wszystkich kół studenckich UW:

http://www.rada.uw.edu.pl/baza.php?operacja=9

„Ale co to tak właściwie jest?”

„Get Ready” to koło działające pod banderą Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie aktywnie działa w nim ponad 45 osób, które zajmują się organizacją przeróżnych imprez sportowych.  Celem jest promowanie wszelkiej działalności sportowej i propagowanie jej wśród studentów naszego uniwersytetu. Od skromnych zawodów, poprzez panele ze znanymi osobami, po gale sportowe. „Get Ready” wyróżnia się zarówno liczbą organizowanych wydarzeń, jak i ich tematyką oraz rozmachem. Wachlarz działań jest naprawdę szeroki, a co więcej każdy może zgłosić swój pomysł i zaproponować jego realizację. Członkowie wspólnie ustalają, jakie wydarzenia chcieliby zorganizować na przestrzeni całego roku, jak powinny wyglądać i kogo chcieliby na nie zaprosić. Kontaktują się ze sportowcami, dziennikarzami, czy różnymi działaczami i zachęcają do udziału. Wiadomo, że czasem ktoś nie może, bo praca, bo rodzina, bo ciśnienie za wysokie i trzeba szukać dalej. Zwykle jednak znane osoby reagują na ofertę udziału w takich wydarzeniach bardzo pozytywnie i są mile zaskoczone. No i jest to oczywiście szansa, aby poznać osobiście swoich idoli.

„Ale co ja właściwie miałbym tam robić?”

Jak konkretnie wygląda działalność w kole „Get Ready”? Podobnie do  innych kół, tylko z nastawieniem na tematykę sportową. Ważną częścią, ale oczywiście nie jedyną, jest nawiązywanie kontaktu z ludźmi ze świata sportu. Oprócz tego kluczową kwestią jest poszukiwanie wszelakiej maści sponsorów. Może się wydawać, że skromne zawody, czy panele nie wymagają przesadnej organizacji. Błąd. Wynajęcie miejsca gdzie wydarzenie ma się odbyć, catering, woda dla uczestników, miejsca do siedzenia, sprzęt do grania, czy mnóstwo innych pozornie trywialnych spraw. W praktyce bowiem organizacja właściwie czegokolwiek okazuje się znacznie trudniejsza, niż mogłoby się to wydawać. Szczególnie w przypadku rzeczy, których publiczność nawet nie zauważa, bo wydają się tak oczywiste. I tutaj wkraczają sponsorzy. Szukanie odpowiedniej i przede wszystkim chętnej firmy czy marki to często mozolna i niewdzięczna praca. A jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca, kiedy wreszcie uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nie mówiąc o zbieraniu doświadczenia, czy budowaniu sieci kontaktów, które mogą się przydać także poza  samym kołem studenckim. Rola zaangażowanych osób nie kończy się na przygotowaniach. Nikt nie chce oddawać swoich wydarzeń w obce ręce, a więc samemu trzeba dbać o ich przebieg. Chciałbyś prowadzić panel, w którym udział biorą sportowcy i dziennikarze? Nie ma problemu. A takim wyczynem już można zaimponować znajomym, a przynajmniej mieć poczucie, że przeżyło się na studiach coś niezwykłego. O wartościowym i cenionym przez pracodawców wpisie do CV nie wspominając.

Obraz może zawierać: 1 osoba
Spotkań ze znanymi osobami nie brakuje. Na zdjęciu komentator Polsatu – Marcin Lepa.

„Co do tej pory udało się zorganizować?”

Flagowymi projektami “Get Ready” są Plebiscyt Mistrzowie Sportu UW oraz Sport Management Days. To pierwsze to finałowa gala, na której corocznie nagradzani są najlepsi studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, w kategoriach: Drużyna, Trener, Event oraz Mistrz Sportu.  Nagrody zawsze wręcza zasłużony polski sportowiec, w tym roku był to Paweł Zagumny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy. Sport Management Days to z kolei kilkudniowa konferencja wypełniona panelami, dyskusjami i wykładami, prowadzonymi przez osoby będące specjalistami sportowymi w danej dziedzinie. W tym roku całość była związana z tematyką „młodzi w sporcie”. Co jeszcze udało się zorganizować, poza corocznymi wydarzeniami? W  samym 2018 roku trochę tego było:

-„ O produkcji meczów Ekstraklasy słów kilka”, czyli spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym Spółki Ekstraklasa Live Park, odpowiedzialnym za realizację transmisji meczowych.

– „ O zarządzaniu i realizacji strategii marketingowej w siatkówce”, czyli spotkanie z byłym prezesem klubu siatkarskiego Trefl Gdańsk.

„Get Ready na dziki e-sport”, czyli turniej w grę NBA 2K, wspierany przez warszawski klub koszykarski Dziki Warszawa.

„ Zawód: sędzia piłkarski – blaski i cienie”, czyli spotkanie z Karoliną Bojar – sędzią piłkarskim i przewodniczącą koła sportowego na UJ.

A to tylko ostatnie miesiące. Liczba wydarzeń i ich skala cały czas się zwiększa, podobnie jak możliwości zaangażowanych osób. Chociaż pracy nie brakuje, to  nikt nie ogranicza się tylko do niej. Godziny swobodnych rozmów na wszelakie tematy w otoczeniu pasjonatów, to w kołach naukowych codzienność. To tutaj właśnie można spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach do naszych i nawiązać wiele znajomości. Wystarczy tylko przekonać samego siebie i spróbować.

Jedno ze spotkań organizowanych dla studentów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s