Chopin był z UW

Już trwa cotygodniowy cykl recitali poświęconych jednemu z najważniejszych absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego – Fryderykowi Chopinowi. Koncertów można posłuchać w każdą niedzielę o 18:00 w Auditorium Maximum. Wstęp jest wolny.

Artboard2 (002)

 

Rzeczone recitale wykonują uznani wirtuozi i laureaci licznych konkursów pianistycznych. Cała akcja ma na celu przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował na UW i że jego (i nasza) Alma Mater to istotny wątek biograficzny w historii mistrza. Idea jest kontynuacją pomysłu z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiej – „Chopin był z UW”.

Pierwszy koncert ma już za sobą Dmitry Shishkin – rosyjski pianista, laureat m.in IV nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015. W czerwcu zajął drugie miejsce w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie – Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Przed nami jeszcze występ Joanny Goranko, która wystąpi na Audi Maxie w tym tygodniu. To zaledwie osiemnastoletnia mistrzyni klawiatury – lauretka i zwyciężczyni wielu konkursów zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Na fortepianie zaczęła grać w wieku sześciu lat. Ma za sobą liczne występy na międzynarodowych scenach. 22 września, będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo występ Kamila Pacholca – kolejnego młodego muzyka, który może poszczycić się graniem na deskach aul z całego świata. Ostatni koncert to spotkanie z Julią Kociuban – jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia. Nagrała płytę „Schumann, Chopin, Bacewicz”, która została uznana za jeden z najciekawszych pianistycznych debiutów fonograficznych w Polsce. Gra na całym świecie, a wykłada na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Ci, którzy nie mają poprawek, a chcą już zacząć oswajać się z widokiem kampusu, powinni rozważyć stopniową implementację w rytm muzyki Chopina. Byle nie „Marszu pogrzebowego”. W końcu do sesji jeszcze daleko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s