Prawdziwie czuły narrator

To już ostatni etap złożonej, skrupulatnie zaplanowanej uroczystości. W krótkiej rozmowie
z red. Katarzyną Kolendą-Zaleską, wpatrzona z zamyśleniem w ulice Sztokholmu Noblistka wyznaje, że powoli oswaja się z nową rolą, rozpoznawalnością, protokołem dzisiejszego wręczenia nagrody. Czuje spokój, choć jej niedzielny wykład w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej jest szeroko komentowany na całym świecie. ,,Czuły narrator” zgłębia problematykę współczesnego przekazywania informacji, zarówno w krainie faktu, jak i fikcji. Występują w nim odwołania do młodości pisarki, pierwsze inspiracje, pogląd na literaturę i jej przyszłość, a także smutne refleksje o obojętności ludzi na umierający od zmian klimatycznych i wojen świat. Oldze Tokarczuk pozostaje już tylko odebrać faktyczną nagrodę… I ukłonić się we wszystkie właściwe strony.

Z okazji dzisiejszego wielkiego święta, jakim jest dołączenie kolejnej już Polki do pocztu Noblistów, warto jeszcze raz przybliżyć jej sylwetkę:

Zadebiutowała w 1979 roku, na łamach pisma „Na przełaj”, publikując swoje pierwsze opowiadania.
W 1993 zaś przyszedł czas na jej pierwszą powieść ,, Podróż ludzi Księgi”. Do dziś opublikowała 17 powieści, w tym ,,Księgi Jakubowe”, ,,Lalkę i perłę”, czy ,,Biegunów”, które najbardziej zaskarbiły sobie krytyków. W 2017 roku uznana międzynarodowo polska reżyser Agnieszka Holland nakręciła film o nazwie ,,Pokot”, na podstawie powieści Olgi Tokarczuk ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jego premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), gdzie został wyróżniony za innowacyjność. Był także polskim kandydatem do Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jednak nie otrzymał nominacji.

10 października 2019 roku nasza absolwentka, Olga Tokarczuk została ogłoszona laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, co sprawia, że jest szóstym już noblistą związanym
z naszym uniwersytetem. Wybitna pisarka ukończyła jednolite studia magisterskie na Wydziale Psychologii UW, gdzie rozwijała swoje zainteresowanie społecznym ujęciem psychologii, jak również dokonaniami Carla Gustawa Junga, które w znacznym stopniu przyczyniły się do jej literackiego,
a także osobistego rozwoju.

Nobel dla Olgi Tokarczuk nie powinien zaskakiwać. Jest w końcu jedyną pisarką dwukrotnie nagrodzoną Nike, czyli najbardziej prestiżową nagrodą literacką w Polsce. Jej utwory cechuje olbrzymia rozpiętość tematyczna i czasowa, kreowanie, czasem nawet całych społeczności bohaterów, z dokładną charakterystyką ich psychiki oraz przeżyć. Sama autorka tak odnosi się do swojej sztuki:

,,[…] pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”

Poza ogromnym wkładem w literaturę Polską i międzynarodową, Olga Tokarczuk aktywnie udziela się społecznie, wielokrotnie zwracając uwagę na problem przemocy wobec kobiet, zwierząt czy wszelkiego rodzaju mniejszości. Z tego powodu decyzja Akademii Szwedzkiej spotkała się negatywnym odbiorem wśród polskich środowisk konserwatywnych.

,, Jesteśmy wszyscy – my, rośliny zwierzęta, przedmioty – zanurzeni w jednej przestrzeni, którą rządzą prawa fizyczne. Ta wspólna przestrzeń ma swój kształt, a prawa fizyczne rzeźbią w niej niepoliczalną ilość form nieustannie do siebie nawiązujących. Nasz układ krwionośny przypomina systemy dorzeczy rzek, budowa liścia jest podobna do systemów ludzkiej komunikacji, ruch galaktyk – wir spływającej wody w naszych umywalkach. Rozwój społeczeństw – kolonie bakterii. Mikro i makroskala ukazuje nieskończony system podobieństw. Nasza mowa, myślenie, twórczość nie są czymś abstrakcyjnym i oderwanym od świata, ale kontynuacją na innym poziomie jego nieustannych procesów przemiany. „

– fragment wykładu noblowskiego ,,Czuły narrator”

Uniwersytet Warszawski jest niezmiernie dumny z kolejnego absolwenta-noblisty, a my studenci, zainspirowani sukcesem Olgi Tokarczuk mobilizujemy się do ciężkiej pracy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s