Jak będą wyglądać media za 10 lat?

Świat pędzi, a my staramy się za nim nadążać. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby wszelkie bieżące informacje mieć na wyciągnięcie ręki- w naszych smartfonach. Przeglądanie nowych treści to często pierwsza rzecz, którą robimy po przebudzeniu. Pytanie tylko, jaka jest wiarygodność publikacji, którym często wierzymy ślepo i uznajemy za pewnik?

fot.: Joanna Leśnicka

Pytanie o przyszłość

Tymczasem szerzący się dostęp osób nieprofesjonalnych i nieprzygotowanych odpowiednio do roli dziennikarza poddaje w wątpliwość rzetelność tego, co czytamy, słuchamy, oglądamy i nie napawa optymizmem. W tym kontekście niezwykle ważne jest, jak na te procesy zapatrują się młodzi, jakie są ich perspektywy na przyszłość mediów i na ile są świadomi potrzeby działań w obronie jakości dzisiejszego dziennikarstwa. Na debacie nawiązucej do wizji przyszłości mediów oczami młodego pokolenia podczas Konferencji Mediów Studenckich 2019, padło wiele ważnych słów.

Wiemy i możemy analizować jak wyglądały media 10 lat temu, ale to co będzie za 10 lat pozostaje w sferze przypuszczeń. Trudno przewidywać zmiany w świecie mediów, które to są przestrzenią niezwykle dynamiczną i często nieprzewidywalną. Było już wielu takich, którzy zapowiadali upadek telewizji, a okazuje się, że choć jej publika na rzecz Internetu nieco spada, to telewizja wciąż funkcjonuje i ma się dobrze.

Wydawałoby się zatem trafniejsze rozważanie tego, jakie są tendencje, w jakim kierunku zmierzamy i jak byśmy chcieli, aby media wyglądały za 10 lat. Przy czym należy pamiętać o tym, by nie upraszczać obrazu mediów, nie generalizować naszych oczekiwań, nie uznawać tego co znamy za jedyną słuszność, za jedyną istniejącą rzeczywistość.

Każdy, w zależności od sytuacji życiowej, miejsca zamieszkania, częstotliwości korzystania z masowych środków przekazu i dokonywanych w tym obszarze wyborów ma prawo mieć odmienne podejście i wizje. Warto natomiast zwrócić uwagę na obiektywnie istniejące medialne zjawiska, możliwe ich przyczyny i czynniki wpływające na przyszły ich wygląd.

fot.: Joanna Leśnicka

Niepokojące zmiany

Niestety, stale rosną w siłę czynniki przyczyniaje się do pogorszenia jakości dziennikarstwa i tym samym jakości docierających do ludzi informacji. Niebezpiecznym zjawiskiem są fake newsy, których treści mające wywołać sensację często znacznie odbiegają od prawdy, nie są potwierdzone i nie mają żadnej podstawy umożliwiającej ich sprawdzenie.

Są domeną Internetu, gdzie każdy może publikować co chce i jak chce, ponieważ treści ‚wrzucane’ przez Internautów nie są w żaden sposób poddane kontroli. Natomiast ludzie łatwo wierzą w takie informacje, nie potrafią rozróżniać fałszu od prawdy w chaosie informacyjnym, który oferują media. Natomiast rolą dziennikarza powinno być dążenie do prawdy, weryfikacja, odpowiedzialność przed odbiorcą. Co więcej, niestety aspekty ekonomiczne nie wpływają pozytywnie na motywację dziennikarzy, która przekłada się na jakość pracy.

W ostatnich latach opłacalność biznesu dziennikarskiego spada, wynagrodzenia są często niewspółmierne do wysiłku i efektów, a umowy niestabilne. Z debaty można było wysnuć przykrą hipotezę, że środowisko dziennikarskie zanika. Dziennikarzem może być bowiem teraz każdy, każdy może tworzyć treści, bez konieczności posiadania wykształcenia wyższego,

odpowiedniego doświadczenia i kompetencji. To skłania nas do refleksji, czy w ciągu kolejnych lat, w obliczu coraz większej ekspansji mediów wirtualnych, dziennikarstwo nie zatraci jeszcze bardziej swojej wartości.

Z perspektywy studentów

Przewidywania młodych w tym obszarze nie są pozytywne, co można stwierdzić na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 67 studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na pytanie: „Jaka wizja mediów za 10 lat jest ci najbliższa?”, aż 51% z nich odpowiedziało, że „Zacznie brakować rzetelnych, wiarygodnych i obiektywnych informacji, zapanuje chaos informacyjny”. Z kolei 40% było zdania, że „Charakter informacyjny mediów zostanie wyparty przez charakter typowo rozrywkowy”. Jedynie 9% ankietowanych zdobyło się na śmielszą, pogodniejszą wizję, twierdząc, że „Będą szerzyć się portale cieszące się zaufaniem odbiorców poszukujących prawdy, zmęczonych sztucznie tworzonymi sensacjami”.

Należy zaznaczyć, że badanie dotyczyło spekulacji, prognoz studentów, a nie kierunku w jakim osobiście pragnęliby aby rzeczywistość mediów zmierzała. Jednak te przewidywania nie muszą bynajmniej okazać się samospełniającą się przepowiednią. Wychodząc z założenia, że bazują na obecnej dynamice zmian, już sama świadomość zagrożeń jest pierwszym krokiem do przeciwdziałania, zapobiegania im oraz określenia jakie strategie możemy obrać i dążyć do realizacji nowych celów.

fot.: Joanna Leśnicka

Nadzieja jest w nas

Faktem jest, że nie możemy wydać jednoznaczengo wyroku co do sprawności funkcjonowania dziennikarstwa w przyszłości, a to z prostego powodu- to my będziemy ją tworzyć. Droga mediów będzie zależna od drogi, którą obiorą dziennikarze. Dziennikarstwo jest takie, jacy są ludzie nadający mu kierunek i wartości. To dzięki nam dziennikarstwo może być lepsze.

Pocieszające jest to, że młodzi ludzie dostrzegają zagrożenia wynikające z tworzenia nowych przestrzeni medialnych, są świadomi pracy, którą trzeba włożyć w obronę wizerunku zawodu dziennikarza. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy dbać o kondycję mediów i dziennikarstwa? Kluczowa jest tu ciekawość świata, dociekliwość, inicjatywa, świadome czerpanie wzorców i gotowość do spełniania misji dziennikarza rzetelnego, twórczego, informującego. Punktem wyjścia do odpowiedzi na pytanie o wygląd mediów za 10 lat będzie obserwacja działań i motywacji młodych ludzi, którzy każdego kolejnego dnia wpływają na media i budują przyszłość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s