Jak pies do jeża

Po godzinach swojej pracy przychodzą na drugi etat do swoich kolczastych pacjentów i leczą z poważnych dolegliwości.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Pierwszy pacjent trafił do nich w 2010 roku. Był niespodziewanym gościem, właściwie nie wiedzieli jak się z nim obchodzić. Po paru kolejnych pacjentach i licznych konsultacjach z lekarzami strach opadł, a zwiększyła się determinacja w walce o życie. Jeżurkowo to schronisko dla dzikich zwierząt, które powstało z potrzeby polepszenia sytuacji rannych jeży i małych dzikich zwierząt. Celem jest walka o przetrwanie i lepsze życie dla kolczastych ssaków.

Państwo Szwed założyli ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt w Skierdach pod Warszawą z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Po godzinach swojego etatu opiekują się stworzeniami, często walczą o ich życie. W ogrodzie postawili rząd domków z drewna dla małych ssaków. Ponadto mają ogrodzoną siatką strefę dla wiewiórek, którym pomagają głównie wiosną i latem. Planują pod swoją opiekę wziąć także nietoperze. Oprócz tego, posiadają psa grenlandzkiego i suczkę ze schroniska. Nie mają garażu, bo obok domu mieści się ambulatorium – to tam jeże dochodzą do siebie po ciężkich chorobach. Około dwustu jeży co roku trafia do ośrodka. Oktawian Szwed potrafi w środku nocy otrzymać telefon interwencyjny. Wielkie serce i chęci, które posiadają osoby pracujące w ośrodku są nie mniejsze niż niektórych lekarzy.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Głównymi wrogami małych dzikich zwierząt jak jaszczurki czy jeże są kosiarki, psy i pędzące samochody. Co roku na europejskich drogach giną miliony małych ssaków.  Powinniśmy pomagać zwierzakom. Jednak pamiętajmy, że to mieszkańcy lasów i nie bierzmy ich bezpośrednio w objęcia ani nie przenośmy na nie ludzkiego zapachu. Pamiętajmy, że jeśli zignorujemy zwierzęta w potrzebie – nie tylko te dzikie, ale też psy i koty – możemy skazać je na bolesną śmierć.

Jeżom szkodzą pestycydy, które zmniejszają liczebność owadów będących ich głównym pożywieniem. Podobnie oczka wodne o stromych brzegach. Jeże są dobrymi pływakami, ale jeśli nie uda im się wydostać na suchy ląd, to utoną. W przypadku, gdy dzikie zwierzę jest ranne, możemy zwrócić się z prośbą do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt lub do Inspektoratu Ochrony Przyrody.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Ścieżki ochrony znajdujące się pod jezdnią pomagają mniejszym zwierzętom bez szwanku przejść na drugą stronę. Dzikie zwierzęta starają się przystosować do życia w mieście. Nie wszystkim czworonożnym to się udaje, brakuje im pożywienia i bezpiecznego miejsca do schronienia. Z pomocą działań człowieka gryzonie, ptaki i koty mogą przetrwać zimę. Niebagatelnym wsparciem jest budowa domków zimowych dla tych stworzeń i umiejętne dokarmianie.

Budowa centrum specjalistycznego z salami leczenia i salami dydaktycznymi do nauki dla uczniów i studentów –  takie są marzenia państwa Szwed. Udało im się zorganizować zbiórkę pieniędzy na wykup pobliskiej działki, gdzie mógłby stanąć ośrodek. Mimo tego, że obecnie Jeżurkowo jest największą z tego typu placówek, to planowane przedsięwzięcie może być unikatowe w skali europejskiej.

Autorka: Evstafyeva Ulyana

Obrona zwierząt to nie tylko umieszczenie posta na Facebooku. To także codzienna pomoc naszym mniejszym przyjaciołom. Możemy wspierać okoliczne schroniska lub wpłacać dotacje w ramach 1 procenta podatku na takie ośrodki jak Jeżurkowo. Wzorowym przykładem akcji pomocy zwierząt jest „Nakarm psa”, zorganizowane przez OLX. Każda osoba posiadająca smartfona może bezpłatnie wysłać karmę dla podopiecznych schronisk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s