„Jak gadać, żeby się dogadać?” – spotkanie z Tomaszem Kammelem

Każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyła się sytuacja, kiedy nie dosłyszawszy co mówił nasz rozmówca, kiwaliśmy głową i się uśmiechaliśmy, mając nadzieję, że to nie było pytanie.  Chcąc nie chcąc zdarza nam się ignorować innych, choć sami absolutnie nie chcemy być ignorowani. Chcemy być uważnie słuchani i pragniemy wzbudzać należną atencję, lecz czy naprawdę potrafimy to robić? A co ze stresem przed publicznym występem, jak sobie z nim poradzić?

fot. Łukasz Porębski

Już za chwilę masz przedstawić prezentację przed salą pełną ludzi.  Gdy zdajesz sobie sprawę, że wszystkie oczy będą zwrócone na ciebie dopada cię strach: w głowie pobrzmiewa ci „Run, Forest, run!”, ręce się trzęsą, zasycha ci w gardle, a w głowie czujesz kompletną pustkę, mimo że jesteś przygotowany? Wszyscy w mniejszym, bądź większym stopniu doświadczyliśmy tego na własnej skórze.

Z pomocą przyszedł Tomasz Kammel, który 27 listopada w Starym BUWie na Kampusie Głównym poprowadził wykład ekspercki z dziedziny międzyludzkiej komunikacji. Wydarzenie zorganizowało Centrum Debaty Publicznej.

Uśmiech to podstawa!        

Jeśli odpalając prezentację czujesz się jakby grunt usuwał ci się spod nóg… uśmiechnij się, ale szczerze!  Przypomnij sobie jakąś śmieszną sytuację, a poczujesz się lepiej. Choć może wydawać się to głupie, naukowcy udowodnili, że poziom hormonu szczęścia wzrasta, gdy się uśmiechamy, dzięki czemu stajemy się mniej zestresowani. Tomasz Kammel  jako prowadzący „Pytania na Śniadanie” wie jak kluczowe jest wprawienie się w dobry nastrój, ponieważ ma świadomość, że wraz z nim wielu widzów rozpoczyna swój dzień i nie interesuje ich to, jak czuje się prowadzący… Oczekują poprawy humoru i rozrywki.

Ludzi uśmiechniętych od razu darzymy większą sympatią, pragniemy się do nich zbliżyć, by przejąć ich pozytywną energię. Dlatego jeśli chcesz, aby twoje wystąpienie zostało dobrze odebrane oraz by słuchano cię z zainteresowaniem – rozchmurz się!

Jak skupić uwagę słuchaczy?

Znasz to uczucie, które cię dopada, gdy osoba, którą lubisz zaczyna „klepać” prezentację – mówi szybko, niedbale,  monotonnie, a także czyta z kartki i sprawia wrażenie jakby wcale nie chciała tu być, a tobie oczy same się zamykają, mimo, że temat jest ciekawy?

Prowadzący w swoim wystąpieniu podkreślał, że trzeba dać słuchaczom poczucie bezpieczeństwa i sprawić, aby poczuli się komfortowo. Prelegent wyróżnił też trzy powody, dla których ludzie zawsze słuchają.

Po pierwsze: słuchają odpowiedzi na pewne pytania – musisz im powiedzieć co będą z tego mieli. Możesz zastosować także tzw. „sharpa”, czyli jedno kontrowersyjne zdanie, a wtedy zmobilizujesz i zainteresujesz odbiorców.

Po drugie: musisz przekazać im informacje, które mogą radykalnie i  to od zaraz poprawić ich sytuację,  np. „ to jest tak ważne, że zdziwię się jeśli nie pojawi się na kolosie”!

A po trzecie: Last, but not least – humor! To jest właśnie tajemnica największych mówców. Ważne, aby żart był związany z poruszanym tematem, dzięki czemu słuchacz odbierze prezentację na zupełnie innym poziomie emocjonalnym. Dzięki humorowi wprawimy siebie i słuchaczy w dobry nastrój, a to już połowa sukcesu

To ty tu rządzisz!

Jak powiedział Tomasz Kammel: przy wystąpieniach publicznych nie ma miejsca na demokrację! Spraw, aby ludzie CHCIELI, a nie musieli cię słuchać, wzbudź przyjazny respekt. Dobry mówca musi mieć charyzmę i musi być pewny siebie, lecz w żadnym razie  nie może być arogancki!

Pozbądź się stresu

Czujesz, że łapie cię trema?  Oddychaj.  Dzięki temu zredukujesz poziom adrenaliny.

Ćwiczenie oddechowe 3/1/6:  3 minuty wdechu, 1 minuta zatrzymania, 6 minut wydechu sprawią, że organizm będzie dotleniony, a ty skupisz się na procesie oddychania, a nie na tym co cię stresuje.

Ewentualnie „wychodź to”!

Podobno Elvis Presley miał w zwyczaju przechodzić kilometr przed każdym występem. Chodził w kółko i w ten sposób się rozkręcał. Możesz połączyć to z powtarzaniem tekstu, a wtedy będziesz przygotowywał się jak Tomasz Kammel!

Przyjmij „ pozę mocy”, a wzmocni twoją pewność siebie: stań prosto i oprzyj ręce na biodrach, głowa do góry – niczym super bohater.

Gesty

Gestykulacja wzmacnia przekaz, pomaga przy wskazaniu kluczowych rzeczy, a także może sprawić, że przekonamy do siebie słuchaczy.

 Kammel doradza – co zrobić z rękami?

Jeżeli nie chcesz wyglądać niczym kaznodzieja, nie unoś rąk powyżej ramion, ale też nie opuszczaj ich zbyt nisko; aby wyglądać jak profesjonalista najlepiej spleć dłonie na wysokości pępka.

Ponadto:

– nie chowaj rąk za siebie

– stosuj gest otwarty – raz na jakiś czas pokaż spód dłoni

– stój na dwóch nogach na szerokość bioder, noski butów skieruj do przodu.

 Gestykulację można i należy ćwiczyć!

Stań przed lustrem i zakryj twarz kartką – dzięki temu skupisz się na obserwacji swoich gestów.  Dzięki temu, że jesteś „incognito” będziesz mógł je obiektywnie skorygować.

Słowa, słowa, słowa

Wszyscy mamy tendencję do nadużywania zupełnie zbędnych słów, dzięki którym wydaje nam się, że brzmimy bardziej profesjonalnie, mimo że jest odwrotnie…

Przykłady „mowy-trawy”, których trzeba unikać:

-„ generalnie”

-„ raczej tak” – Tomasz Kammel przy tym zwrocie podkreślał, że rozmówca zapamięta słowo „tak” i może wyniknąć z tego nieprzyjemna sytuacja

-„ jakby”

– „szczerze”

-„ z całym szacunkiem, nie zgadzam się” – można to zastąpić zwrotem „ja to widzę inaczej”, dzięki czemu nie zabrzmi to jak atak na rozmówcę

– zamiast słowa „dobre” używaj „ważne”, np. to jest bardzo ważne pytanie! Zasugerujesz w ten sposób, że doceniasz inicjatywę pytającego.

Jak unikać takich „paraintelektualizmów”?

Prowadzący zaproponował aby umówić się ze znajomymi na jakiś sygnał, np. bzyczenie i za każdym razem, gdy ktoś użyje jednego z powyższych sformułowań trzeba zareagować umówionym dźwiękiem, dzięki czemu łatwiej będzie się tego oduczyć.

Zastąp je słowami o pozytywnej konotacji oraz takimi, które wzmagają atencję, np.: odkrycie, bezpieczeństwo, gwarantować, miłość, zdrowie, ty, pieniądze.

Jak zostać dobrym mówcą?

Starożytni Grecy kształcili się w dziedzinie retoryki, ponieważ wiedzieli jak ważne jest przemawianie, dzięki któremu można przekonać ludzi do danej kwestii. Dobrego retora chce się słuchać, wierzyć mu, a także pragnie się z nim przebywać.

Tomasz Kammel podkreślił, że mówca musi być AWE:

A jak autorytet – jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie zyskasz szacunek,

W jak wdzięk – bynajmniej nie ma to związku z fizycznością. Mówca musi potrafić wysłać sygnał tak, by słuchacz coś z tego miał,

E jak energia – jeśli będziesz emanować pozytywnym nastawieniem, twój nastrój udzieli się innym i sprawisz, że słuchacze cię polubią.

Osoba przemawiająca musi być całkowicie skupiona, a jej wystąpienie powinno być spójne, konkretne i zawierające puenty. Jeżeli okażesz słuchaczom całkowite zaangażowanie, dojdą do wniosku, że są dla ciebie ważni, więc warto cię posłuchać.

Publicznością trzeba się zaopiekować, nie należy się popisywać i skupiać się na tym, że występujesz.

Utrzymuj kontakt wzrokowy – wódź wzrokiem po sali, aby każdy miał wrażenie, że mówisz właśnie do niego.

Nie obawiaj się ciszy i stosuj pauzy, dzięki temu przykujesz uwagę odbiorców i złapiesz oddech.

Stosuj kropki, zamiast przecinków. To sprawi, że komunikat będzie prostszy w odbiorze.

Trzymaj mikrofon na wysokości brody.

Co zrobić gdy pojawi się przed tobą „biała ściana”?

Nie tłumacz się, nie bądź zażenowany, ani zawstydzony. Przejdź dalej, do fragmentu, który pamiętasz.

Może ci się wydawać, że powyższe zasady to „ oczywista oczywistość”, jednak dzięki temu, że Tomasz Kammel sam przećwiczył je na sobie, udało mu się przez tyle lat utrzymać na stale zmieniającym się firmamencie gwiazd telewizji. Jeszcze więcej wskazówek dotyczących wizerunku i wystąpień znajdziesz na kanale Kammel channel na YouTube, bądź w jego książce „Moc w gębie”. Zastosuj rady Tomasza Kammela w praktyce, a może uda Ci się sięgnąć ideału! W końcu praktyka czyni mistrza.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s