Czy warto postawić na egzotykę?

We współczesnym świecie coraz więcej z nas nie wyobraża sobie nieznajomości chociaż jednego języka obcego, przynajmniej na przyzwoitym, komunikatywnym poziomie. Coraz częściej wyjeżdżamy, podróżujemy, doceniamy praktyczny wymiar nauki języka. Zatem czy bez tego poczucia, że nauka może potencjalnie przynieść nam profity, jesteśmy skłonni do podjęcia się wyzwania i spróbowania języka niekoniecznie powszechnego, takiego, który nie jest w codziennym użyciu przez miliardy i setki milionów ludzi na świecie?

źródło: sasanki.com

Niewątpliwie taki wybór ma swoje plusy, jak i minusy. Niektórzy mają w nauce  „egzotycznego” języka konkretny cel, plan, a inni podchodzą do tego spontanicznie i często miewają wątpliwości. Jednak wybór tych ostatnich wcale nie musi oznaczać, że są na straconej pozycji, a ich nauka pójdzie na marne bądź jedyną nagrodą będzie satysfakcja z przyswojenia trudnego alfabetu.

SKĄD TA DECYZJA

Przyjrzyjmy się powodom, dla których decydujemy się na kurs języka mniej popularnego. Bodźcem dla wielu osób okazuje się zainteresowanie kulturą danego kraju i uczą się języka, aby móc czerpać z jej przekazów. To bardzo cenna motywacja, bo przekłada się na przekonanie o praktycznym wymiarze naszego wyboru, co dodatkowo mobilizuje do działania. W wielu przypadkach okazuje się, że po złapaniu biegłości komunikacyjnej ludzie wyjeżdżają za granicę, mieszkają w miejscach, które ich inspirują i mogą czuć się tam swobodnie (dzięki znajomości języka). Zaś przeprowadzka może przekładać się też na lepsze perspektywy finansowe i rozwojowe.

źródło: mamzer.pl

PERSPEKTYWY PRACY

Patrząc na badania, okazuje się, że dla śmiałków faktycznie istnieją perspektywy dobrej pracy, a znajomość języka unikatowego będzie dodatkowym atutem i pozwoli na wyższe zarobki, należy tylko dobrze się rozejrzeć. Niektórzy nawet nie szukają takich ofert. Myśląc, że tylko język angielski jest tym pożądanym przez pracodawców, sami ograniczają sobie możliwości.

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2009 potwierdzają, że znajomość języków obcych, również nietypowych, wpływa na wysokość zarobków. Przykładowo takim językiem jest norweski. Norwegia to obecnie drugi kierunek emigracji wskazywany przez Polaków wyjeżdzających do pracy za granicę. Kusi wysoką jakością życia, perspektywami i nieprzeciętnymi zarobkami, a bez znajomości języka trudno byłoby zdobyć tam pracę i odnaleźć się w życiu codziennym.

W związku z trwającym od dawna boomem gospodarczym Chin, coraz głośniejsze są prognozy zapowiadające, że do 2030 roku to właśnie chińska gospodarka będzie największa na świecie. Choć obecnie nauka mandaryńskiego brzmi egzotycznie, ten język może się w niedalekiej przyszłości okazać nowym angielskim. Nie trzeba daleko szukać, aby zauważyć znaki chińskiej ekspansji produkcyjnej na świecie. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie nauką chińskiego, podejmują ją już nawet dzieci w przedszkolu. Zaś sinologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów lingwistycznych. Chiński czy arabski w Polsce  wciąż brzmią egzotycznie, ale w skali świata ich znajomość daje duży potencjał.

SZEROKIE HORYZONTY

To, czy warto, nie zawsze przelicza się na złotówki i dolary. Warto może oznaczać, że będę mógł swobodnie podróżować do krajów o których zawsze marzyłem,  przeczytać książki w oryginale. Poza tym świat jest pełen niespodzianek, czasem otwierają się przed nami możliwości o których byśmy nie pomyśleli. Znajomość języka może okazać się przydatna również w miejscach nieoczywistych. Są języki, które przenikały do innych krajów i kultur, na przykład Indonezja jest byłą kolonią niderlandzką i tamtejszy język ma wiele niderlandzkich zapożyczeń. Dlatego znając niderlandzki, możemy dogadać się na wyspie, która jest popularnym i atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, a także szybko rozwijającym się azjatyckim tygrysem.

Nowy język to też postrzeganie świata w inny sposób. Każdy język to nowa historia, otwierająca nowe drzwi. Wystarczy tylko i aż się zaangażować i naprawdę chcieć się go nauczyć. Ponadto nauka języka nigdy nie idzie na marne choćby z uwagi na to, że jest fantastyczną gimnastyką dla mózgu, wpływa pozytywnie na sprawność umysłową i pamięć.  Korzyści może być jednak więcej, zatem jeśli jesteśmy w stanie szczerze się zaangażować, warto dać sobie szansę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s