Co pokaże nam niebo

Jedni próbują wyczytać coś z gwiazd, drudzy czekają na piękne zjawiska astronomiczne, jeszcze inni pragną poznać bliżej tajemnice przestrzeni kosmicznej. Dla każdego w 2020 roku znajdzie się coś ciekawego do odkrycia. Nowy rok to może być również nowa szansa, aby zainteresować się gwiaździstą sferą i być może odkryć nową pasję.

Oczywiście za najbardziej spektakularne uznawane są zaćmienia Słońca. W tym roku wystąpią na kuli ziemskiej dwa takie zaćmienia: 21 czerwca i 14 grudnia.  Pierwsze z nich będzie obrączkowe, co oznacza, że Księżyc nie zasłoni Słońca w całości. To zjawisko obserwujemy jako jasną obrączkę wokół naszego satelity. Oglądając z centralnej linii, poświata wygląda jak idealny pierścień. Natomiast drugie zaćmienie będzie całkowite. Księżyc przesłoni wtedy Słońce nad Pacyfikiem. Czas trwania fazy całkowitej zaćmienia wyniesie 2 minuty 10 sekund, a fazy częściowej- niemal 3 godziny. Słońce będzie wtedy widoczne wysoko na niebie (73’ nad horyzontem). To zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania 14 grudnia w Argentynie, więc pasjonaci astronomii mogą już teraz z wyprzedzeniem zaplanować swoją podróż do tego kraju.

Na miłośników zorzy polarnej najlepsze okazje czekają zawsze na północy. Szczególnie korzystnym miejscem do tego typu obserwacji jest Laponia. O ile w południowej Finlandii zorza jest widoczna od dziesięciu do dwudziestu dni w roku, o tyle w Laponii w niemal każdą bezchmurną noc między wrześniem a marcem. Zatem aby mieć jak największe prawdopodobieństwo zastania aurory, warto obrać właśnie ten kierunek. Okazji do jej zobaczenia nie brakuje też na Islandii oraz w Norwegii, gdzie idealnym miejscem do obserwacji jest Svalbard w okresie między listopadem a lutym. Zjawisko jest doskonale widoczne dzięki  panującej tam nocy polarnej. Słońce nie wznosi się ponad horyzont, więc naturalne światło nie przeszkadza w obserwacjach. Najjaśniejszą barwą jaką możemy dostrzec na niebie jest granat. Przy polowaniu na zorze warto uwzględnić, że te najbardziej zjawiskowe zobaczymy między dwudziestą drugą a pierwszą w nocy, a dla naszego wzroku najbardziej korzystne będą okoliczności nowiu.

źródło: filing.pl

Przez długie okresy czasu na niebie będą widoczne również planety. Obiektami, które nietrudno zaobserwować na niebie są: Jowisz, Saturn, Wenus i Mars, co wynika z ich wielkości gwiazdowej zależnej od mocy promieniowania i odległości od Ziemi. Z kolei żeby zobaczyć trudniejsze do identyfikacji obiekty, trzeba trochę więcej wysiłku, co nie oznacza, że od razu wymaga to specjalistycznego sprzętu.  Jeśli planujemy właśnie rozpocząć swoją przygodę z obserwacją nieba, w pierwszych tygodniach teleskop wręcz nie jest wskazany. Na początek wystarczy wyposażyć się w zwykły atlas nieba, a także latarkę emitującą czerwone światło. Warto wiedzieć, że niebo podczas pierwszych przygód z odkrywaniem sfery kosmicznej nie musi być idealnie ciemne. To tylko utrudniłoby odnalezienie najważniejszych, najjaśniejszych punktów, które łatwo wyodrębniają się na niebie przy umiarkowanej ciemności. Jeśli po pewnym czasie będziemy chcieli bardziej zaangażować się w astronomiczne odkrycia, warto zacząć od inwestycji w lornetkę. Jako jej zaletę można wyróżnić duże pole widzenia, większe niż w przypadku teleskopu, oraz praktyczność i poręczność. Pozwoli nam obeznać się lepiej z niebem i nabrać cennej w tej dziedzinie spostrzegawczości.

źródło: se.pl

Astronomia fascynuje ludzi od wieków, już od dziecka większość z nas zadaje sobie wiele pytań i patrząc na gwieździste niebo pragnie lepiej poznać tą przestrzeń. O dziecięcych marzeniach i zachwytach zapominamy w pędzie życia, ale nigdy nie jest za późno, aby rozwinąć nową pasję. Jeśli nie powzięliście takiego postanowienia noworocznego, może warto to jeszcze nadrobić. W końcu warto wyznaczać sobie nowe cele, inspirować się i korzystać z tego co oferuje nam świat przez cały rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s