Niespodzianki w amerykańskich restauracjach

Choć nie wszyscy Amerykanie są przekonani do tej decyzji, w niektórych stanach restauracje mogą zaczynać funkcjonować na nowo. Wszystko odbywa się przy zachowaniu restrykcyjnych środków ostrożności, a oprócz tych zaleconych odgórnie właściciele wdrażają własne szokujące pomysły. Maskotki- olbrzymy, zasłony prysznicowe czy kino dla pasażerów aut- to się dzieje naprawdę!

Kiedy jedni się boją, inni protestują

Pierwsze restauracje zostały otwarte już pod koniec kwietnia. Z kolei 18 maja obłożenie restauracji gośćmi, wciąż ograniczane ze względu na obowiązujące odległości między klientami, wzrosło z 25% do 50% możliwości restauracji. Niektórzy podchodzą do tych wiadomości entuzjastycznie, inni choć od dawna tracą na zamknięciu, uważają że jest jeszcze za wcześnie na tak odważne kroki. Ich obawy nie są nieuzasadnione. W stanie Georgia tego samego dnia, w którym pozwolono na ponowne otwarcie lokali, wykryto 1000 nowych przypadków COVID-19 .

Jak podaje Restaurant Association, w związku z obawami 47,4% stanowych restauracji w Teksasie zadeklarowała, że nie będzie otwierać swoich lokali, a 43% restauratorów wyraża chęć otwarcia. Wszędzie zdania są podzielone. Tam, gdzie władze są ostrożniejsze, dochodzi do protestów.  Po decyzji gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer o przedłużeniu zamknięcia lokali do 28 maja przed urzędem pojawiły się tysiące samochodów. Wielu kierowców wyszło z aut bez maseczek, wstrzymując ruch w centrum miasta. Organizatorami protestu byli członkowie Konserwatywnej Koalicji Michigan, którzy uznają  restrykcje za przejaw tyranii władz stanowych. Swoje oburzenie argumentują zapewniając, że mieszkańcy sami potrafią zachować zasady dystansu społecznego.

Kareem Elgazzar/The Enquire

Środki bezpieczeństwa w wersji kreatywnej

W restauracjach, które zdecydowały się na otwarcie, obowiązują szczególne środki prewencyjne, takie jak zapewnienie stacji do dezynfekcji przy wejściu, wyznaczenie odległości min. sześciu stóp między stolikami (minimum dwa metry), jednorazowe karty menu lub zakaz bufetów samoobsługowych.

Ciekawsze wydają się jednak zaskakujące, pomysłowe rozwiązania właścicieli amerykańskich restauracji, którzy dla dobra klientów wykazują się nie lada fantazją. Niektórych te pomysły wystraszą i zdegustują, innych rozbawią. Jednak w obecnej sytuacji  kierownicy muszą się przede wszystkim kierować możliwie jak najskuteczniejszym zapewnieniem bezpieczeństwa, aniżeli gustami scenograficznymi.

W stanie Ohio możemy podziwiać zasłony prysznicowe, które mają chronić przed przenoszeniem drobinek powietrza mogących zawierać bakterie i wirusy. Są one przezroczyste, więc przy zapewnieniu dodatkowego poczucia intymności udaje się jednocześnie uniknąć bunkrowej atmosfery. Uzasadnieniem dla wieszania zasłon jest znaczące utrudnienie jakie niosą ze sobą wymogi minimum sześciu stóp odległości między stolikami. Takie wytyczne znacznie zmniejszają liczbę klientów, którzy mogą skorzystać z restauracji, więc postanowiono rozwiązać problem w inny sposób.

W bardziej ekskluzywnych miejscach zasłony wykonane są ze szkła lub pleksiglasu, ale to nie wszystko. W Wirginii, gdzie połowa stolików musi pozostać pusta, oprócz prawdziwych gości zastaniemy manekiny albo wielkie pluszowe misie. Dzięki nim łatwiej zorientować się w dostępności wolnych miejsc, a wnętrze nie sprawia wrażenia wyludnionego i ponurego. Pomysłodawcy mieli też nadzieję, że szykowne kukły będą stanowić atrakcję i przyciągną klientów do lokali. Niewątpliwie ich zamysł się spełnił- manekiny budzą zainteresowanie i już zrobiły furorę.


<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”en” dir=”ltr”>One of the country’s most renowned restaurants says mannequins will add a touch of whimsy and help with social distancing when customers return to itsgranddiningroomlaterthismonth.<ahref=”https://t.co/yKJFlFmcuK”>https://t.co/yKJFlFmcuK</a></p>&mdash;ABC7NewsWJLA(@ABC7News)<ahref=”https://twitter.com/ABC7News/status/1261347734709325824?ref_src=twsrc%5Etfw”>15 maja 2020</a></blockquote>https://platform.twitter.com/widgets.js

Inne restauracje z usługami na wynos oferują dla klientów kino samochodowe, tak jak w okręgu Queens w Nowym Jorku gdzie na parkingu mieści się 40 samochodów. Ich pasażerowie oprócz skorzystania z menu i z seansu filmowego, mogą znów poczuć się członkami wspólnoty, bawić się i widzieć siebie nawzajem przynajmniej zza szyb.

To tylko niektóre z kreatywnych innowacji. W wielu amerykańskich restauracjach dodatkową barierę ochronną stanowią rośliny uplasowane między stolikami, instalowane są oczyszczacze powietrza, drzwi obrotowe, których nie trzeba dotykać, a pod stopami znajdziemy kolorowe oznaczenia lub naklejki. Zdarza się, że oddzielne miejsca są wyznaczane na wejście i wyjście z lokalu, a niektórzy udostępniają widok na kuchnię lub zmywak, żeby klienci na własne oczy mogli zobaczyć, że personel często myje ręce i tym samym móc budować ich zaufanie. Gubernator stanu Washington wprowadził konieczność notowania adresu mailowego i numeru telefonu wszystkich klientów, co ma umożliwić ich szybką identyfikację w razie wykrycia koronawirusa u jednego z klientów.

Nie każdy może sobie pozwolić na kosztowne rozwiązania, tym bardziej po okresie dużych strat w przychodach, ale wysiłki są podejmowane ze świadomością, że sytuacja epidemiczna wciąż musi być traktowana poważnie.

Pozostaje pytanie czy uda się skutecznie chronić klientów

Około 8 milionów pracowników amerykańskiej branży restauracyjnej straciło pracę w wyniku COVID-19, a właściciele ponieśli ogromne straty podczas długich tygodni kwarantanny. Dlatego wielu z nich z ulgą i entuzjazmem wita teraz klientów z powrotem w swoich progach. Nie oznacza to jednak końca pandemii. Z pewnością w najbliższym czasie dowiemy się czy wymogi sanitarne, jak i autorskie wyszukane innowacje służące bezpieczeństwu, okażą się pomocne i skuteczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s