Na naszej uczelni nie ma miejsca na dyskryminację – Rektor UW

Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego wydał dzisiaj oświadczenie dotyczące trwającej od kilku dni nagonki na osoby LGBT. Oświadczenie pojawiło się pod tytułem „Jesteśmy równoważni”.

Rektor przypomniał, że „wszystkie osoby pracujące i studiujące na Uniwersytecie Warszawskim – bez względu na płeć, wiek, religię, etniczność, niepełnosprawność czy orientację seksualną – są dla naszej społeczności równie ważne”. Wypowiedzi pewnych polityków, którzy próbują zbić polityczny kapitał kosztem mniejszości seksualnych,  określił „poniżającymi” i „wykluczającymi”.

W podobnym duchu wypowiedzieli się także rektorzy innych uczelni w Polsce. Władze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytetu Łódzkiego, wydały oświadczenia, w których kategorycznie podkreślono niezgodę na uwłaczające wypowiedzi pod adresem osób nieheteronormatywnych. Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stanowczo odcięły się od słów swojego pracownika – doktora Przemysława Czarnka, powołując się na naukę Kościoła Katolickiego.

Pod oświadczeniem rektora UW znalazła się notka z informacją, że na Uniwersytecie Warszawskim są instytucje, które mogą okazać się pomocne przy wspieraniu studentów i pracowników dotkniętych jakąkolwiek formą dyskryminacji. Są to: rzecznik akademicki, specjalista ds. równouprawnienia oraz Komisja rektorska ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

To ważne, żeby w czasach, kiedy część społeczeństwa, w tym część społeczności akademickiej, poddawana jest publicznym szykanom – pozostać solidarnymi i nie wyrażać zgody zaostrzanie ich kosztem dyskursu. Zwłaszcza, gdy robią to politycy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s